LOADING

Search Engine Marketing (SEM): Nedir ve Nasıl Yapılır?

by SEO UZMANI Haziran 07, 2020

Search Engine Marketing veya SEM, giderek daha rekabetçi bir pazarda işinizi büyütmenin en etkili yollarından biridir. Milyonlarca işletme aynı hedefler için yarışıyor. Online reklam vermek hiç bu kadar önemli olmamıştı ve Search Engine Marketing, ürünlerinizi tanıtmanın ve işinizi büyütmenin en etkili yoludur.

Bu kılavuzda, Search Engine Marketing ile ilgili temel bilgilerin yanı sıra bazı ipuçları ve Search Engine Marketing’i doğru yapmak için stratejiler hakkında genel bilgiler göreceksiniz.

sem- search engine marketing google serp

Search Engine Marketing – Genel Bakış

Search Engine Marketing, arama motoru sonuç sayfalarında (veya SERP’lerde ) görünen ücretli reklamlar kullanarak bir işletmenin ürünlerini satması veya tanıtmasıdır.  Reklam verenler, belirli ürün veya hizmetleri ararken Google ve Bing gibi arama motorlarına girilen anahtar kelimeler için teklif verir. Bu, reklam verene reklamlarının bu arama sorgularının sonuçlarının yanında görünmesini sağlar.

Genellikle tıklama başına ödeme reklamları terimi tarafından bilinen bu reklamlar, çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlar, ürün listeleme reklamları (PLA’lar, Alışveriş reklamları olarak da bilinir) gibi diğerleri tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerini sağlayan daha görsel, ürün tabanlı reklamlardır.

SEM’in en büyük gücü, reklam verenlere reklamlarını, satın almaya hazır oldukları anda satın almaya hazır motive müşterilerin önüne koyma fırsatı sunmasıdır. Başka hiçbir reklam ortamı bu kadar efektif ve etkili değildir. Bu yüzden Search Engine Marketing çok etkili ve işinizi büyütmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır.

SEM ve SEO Karşılaştırması

SEM ve SEO Karşılaştırması: Fark nedir?

Genel olarak, “Search Engine Marketing”, işletmelerin Google’a reklamlarını arama sonuçlarında göstermesi için ödeme yaptığı ücretli bir arama pazarlaması anlamına gelir.

Arama motoru optimizasyonu veya SEO farklıdır, çünkü işletmeler Google’a trafik ve tıklamalar için ödeme yapmaz; bunun yerine, belirli bir anahtar kelime araması için en alakalı içeriğe sahip olarak arama sonuçlarında ücretsiz bir yer kazanırlar. Bunun için yapılan çalışmalarda tamamen farklıdır. SEO size kalıcı organik trafik sağlar ve SEO çalışması sonlansa dahi bir yer sıralama alınmış ise kısa zamanda yeriniz kaybolmaz. SEM bütçe var olduğu sürece yayında kalır. Kesildiği anda yoksunuzdur.

Hem SEO hem de SEM, çevrimiçi pazarlama stratejinizin temel parçaları olmalıdır. Arama motoru reklamları, dönüşüm hunisinin alt kısmındaki dönüşümleri artırmak için daha yüksek maliyetli bir yöntemidir.

Anahtar Kelimeler: Search Engine Marketing’in Temelleri

Anahtar kelimeler, Search Engine Marketing’in temelidir. Kullanıcılar aradıklarını bulmak için arama motorlarına anahtar kelimeler ( arama sorgularının bir parçası olarak) girdikçe, anahtar kelimelerin bir reklam stratejisi olarak Search Engine Marketingnın temelini oluşturması şaşırtıcı değildir.

SEM Anahtar Kelime Araştırma

Arama motoru pazarlama kampanyalarınızda hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı seçmeden önce, anahtar kelime yönetimi stratejinizin bir parçası olarak kapsamlı araştırmalar yapmanız gerekir.

İlk olarak, işletmenizle alakalı ve potansiyel müşterilerin ürün ve hizmetlerinizi ararken kullanabilecekleri anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir. Bunu yapmanın bir yolu Google Ads’in Ücretsiz Anahtar Kelime Aracını kullanmaktır .

İşletmeniz veya hizmetinizle alakalı bir anahtar kelime girin ve çeşitli arama motoru pazarlama kampanyalarının temelini oluşturabilecek alakalı anahtar kelime öneri fikirlerine bakın .

google ads anahtar kelime planlayıcı

Google Ads Ücretsiz Anahtar Kelime Planyıcı Aracı, Google’daki her bir anahtar kelime için arama hacmi ve genel rekabet gücü gibi bir dizi değerli bilgi sağlar. Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi hedef birkaç kelime üzerinden, aranan varyasyonları bulmak için, Yeni anahtar kelimeler keşfedin bölümü üzerinden sonuca ulaşabilirsiniz. Mevcut anahtar kelimeleriniz var ise, Arama hacmi ve tahminleri alın bölümü üzerinden bu kelimelerin aylık aranma sayılarına ve tıklama başı maliyetlere bakabilirsiniz.

wordsyream search-engine-marketing-free-keyword-tool-2

Good ads anahtar kelime planlayıcı yanında wordstream, Ahrefs veya Semrush gibi farklı analiz yazılımları ilede benzer veya daha detaylı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

ahresf keyword tools

semrush anahtar kelime aracı

Teklif vermeniz gereken anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, kapsamlı anahtar kelime araştırması da negatif anahtar kelimeleri (kampanyalarınızdan hariç tutmanız gereken arama terimlerini) belirlemenize yardımcı olabilir. Negatif anahtar kelimeler, negatif çağrışım içeren terimler değil, dönüşümle sonuçlanma olasılığı düşük olan alakasız terimlerdir. Örneğin, dondurma satıyorsanız, dondurma tarifleri arayan kullanıcıların ürününüz için pazarda olma olasılığı düşük olduğundan “dondurma tarifleri” anahtar kelimesini hariç tutmak isteyebilirsiniz.

Bu kavram, arama amacı veya bir potansiyel müşterinin belirli bir terimi aradıktan sonra bir satın alma işlemini veya istenen başka bir işlemi tamamlama olasılığı olarak bilinir. Bazı anahtar kelimelerin yüksek ticari amacı olduğu veya arama yapan kişinin bir şey satın almak istediğini gösteren güçlü bir belirtisi olduğu düşünülmektedir. Yüksek ticari amaçlı anahtar kelimelere örnekler:

 • Satın
 • İndirim (ler)
 • Fırsat (lar)
 • Kupon (lar)
 • Ücretsiz kargo

Anahtar Kelimeler ve Hesap Yapısı

Bir SEM kampanyasının başarısı için gerekli anahtar kelimelerin bir diğer önemli yönü hesap yapısıdır.

Mantıksal anahtar kelime gruplaması ve hesap yapısı, daha yüksek tıklama oranları, daha düşük tıklama başına maliyet ve genellikle daha güçlü genel performans elde etmenize yardımcı olabilir ve anahtar kelime araştırması, hesabınızı en iyi nasıl yapılandıracağınızı düşünmenize yardımcı olabilir.

AdWords ve Bing Ads hesapları, en iyi sonuçlar için aşağıdaki şekilde yapılandırılmalıdır:

search-engine-marketing-account-structure

 

Yukarıdaki şekilde görebileceğiniz gibi, en uygun olarak yapılandırılmış bir hesap beş ayrı öğeden oluşur:

 • Reklam kampanyaları
 • Reklam grupları
 • Anahtar kelimeler
 • Reklam metni
 • Açılış sayfaları

Reklam kampanyaları, çoğu durumda benzer ürünlere veya hizmetlere odaklanabilir ve odaklanmalıdır. Örneğin, bir donanım mağazası işletiyorsanız, bir reklam kampanyası yalnızca yaprak üfleyiciler, tırmıklar ve yaprak poşetleri gibi sonbahar ürünlerine odaklanırken, bir diğeri elektrikli el aletlerine odaklanabilir.

Reklam grupları , her bir kampanyanın alaka düzeyi için daha fazla alt kategoriye ayrılmasına izin verir. Donanım mağazası örneğimizde, bir reklam grubu farklı işlemci veya değişen soğutucu modelleri için olabilir. Elektrikli el aletleri kampanyası için, bir reklam grubu elektrikli matkaplara, diğeri dairesel testerelere odaklanabilir. Bu organizasyon seviyesinin başlangıçta kurulması biraz daha uzun sürebilir, ancak ödüller – yani daha düşük maliyetle daha yüksek TO’lar – bu çabayı uzun vadede değerli kılar.

Search Engine Marketing Reklam Açık Artırma

Search Engine Marketing ile ilgili en kalıcı yanlış anlamalardan biri kimin büyük reklam bütçesi varsa kazananın o olacağı düşüncesidir. Her ne kadar daha büyük bir reklam bütçesi, özellikle rekabetçi anahtar kelimeler hedeflerken kesinlikle avantajlı olabilir, ancak bu Search Engine Marketing ile başarı için bir gereklilik olmaktan uzaktır. Bunun nedeni, tüm reklamların arama sonuçlarının yanında görünmeden önce reklam açık artırması olarak bilinen bir süreçten geçmesidir. Bu açıklamanın amaçları doğrultusunda, Google Ads‘teki reklam açık artırmasına odaklanacağız.

Reklam Açık Artırma Nasıl Çalışır?

Reklam açık artırma işlemi, birisi Google’a her arama sorgusunda girdiğinde gerçekleşir. Reklam açık artırmasına girmek için, reklam verenler teklif vermek istedikleri anahtar kelimeleri tanımlar ve reklamlarının bu anahtar kelimelerle ilgili sonuçların yanında görünmesi için ne kadar harcama yapmak istediklerini (tıklama başına) belirtir. Google, teklif verdiğiniz anahtar kelimelerin bir kullanıcının arama sorgusunda bulunduğunu belirlerse, reklamlarınız reklam açık artırmasına girilir.

Reklamlar Reklam Açık Artırmasını Nasıl Kazanır?

Her bir reklam, her bir aramada görünmez. Bunun nedeni, reklam açık artırmasının, reklamların arama sorguları( SERP) yerleşimini belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alması ve her anahtar kelimenin, sonuçların yanında reklam göstermeyi haklı çıkarmak için yeterli ticari niyeti olmamasıdır. Ancak, Google’ın reklam açık artırma sürecinin bir parçası olarak değerlendirdiği iki ana faktör, maksimum teklifiniz ve reklamlarınızın Kalite Puanıdır .

Maksimum teklif, bir tıklama için ödemek istediğiniz belirttiğiniz maksimum tutardır. Kalite Puanı, reklamınızın genel kalitesine dayanan bir metriktir. Google, reklamların yerleşimini belirlemek için reklam açık artırması sırasında bu metrikleri hesaplar. Bu hesaplamanın sonucu reklam sıralaması olarak bilinir.

Kalite Puanı Nedir ve Google Reklamlarını Nasıl Etkiler ?

PPC, özellikle Google Ads konusunda uzmanlaşmaya çalışıyorsanız, Kalite Puanını sağlam bir şekilde anlamanız gerekir. Çünkü Kalite Puanlarınız ücretli arama kampanyalarınızın maliyeti ve etkinliği üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Nasıl kredi puanınız bir kredi için uygun olup olmadığınızı ve faiz oranınızın ne kadar yüksek olduğunu etkileyebiliyorsa, Google Kalite Puanı da PPC reklamlarınızın performansını ve her bir tıklama için ne kadar ödeme yapacağınızı etkiler

Kalite Puanı Nedir?

  Kalite Puanı, Google’ın hem anahtar kelimelerinizin hem de PPC reklamlarınızın kalite ve alaka düzeyine ilişkin derecelendirmesidir. Reklam açık artırma işlemindeki reklam sıralamanızı belirlemek için tıklama başına maliyetinizi (TBM) belirlemek ve maksimum teklifinizle çarpılarak kullanılır. Kalite Puanınız aşağıdakiler dahil olmak üzere birden çok faktöre bağlıdır:

 • Sizin tıklama oranınız  (TO).
 • Her bir anahtar kelimenin reklam grubuyla alaka düzeyi.
 • Açılış sayfası kalitesi ve alaka düzeyi.
 • Reklam metninizin alaka düzeyi  .
 • Geçmiş Google Ads hesap performansınız.

Bunlar temel Kalite Puanı bileşenleridir. Google dışında hiç kimse Kalite Puanı algoritmasında her bir faktörün ne kadar ağırlığı olduğunu bilmez, ancak tıklama oranının en önemli bileşen olduğunu biliyoruz. Reklamınızı gören daha fazla kişi reklamı tıkladığında, Google’a reklamlarınızın kullanıcılar için alakalı ve yararlı olduğunu gösteren güçlü bir işarettir. Buna göre Google sizi aşağıdakilerle ödüllendirir:

 • Daha yüksek reklam sıralamaları
 • Daha düşük maliyetler

search-engine-marketing-ad-rank

SEM’de Kalite Puanının Önemi

Google Ads‘in Kalite Puanının reklam sıralaması formülünün yarısını içerdiği göz önüne alındığında, arama motoru pazarlamacılarının odaklanabileceği en önemli metriklerden biridir. Google, kullanıcı sorgularıyla yüksek oranda alakalı reklamları tercih ettiğinden, Yüksek Kalite Puanları daha düşük maliyetlerle daha iyi reklam konumu elde etmenize yardımcı olabilir.

Aşağıdaki tabloda, Reklamveren 1 en düşük maksimum teklife sahip olmasına rağmen, en yüksek Kalite Puanına sahip olduklarını, yani reklamlarına reklam açık artırması sırasında yerleşim açısından öncelik verildiğini görebilirsiniz:

ad-auction-updated

Kalite Puanı, Search Engine Marketing’in tartışmasız en önemli metriğidir.

Eba

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *