LOADING

SEO Nedir ve Neden SEO’ya İhtiyacımız Var?

by SEO UZMANI Nisan 23, 2019
seo

SEO terimi (Arama Motoru Optimizasyonu) nereden geliyor?

İlk arama motorları 90’lı yılların başında ortaya çıkmış, Google 1996’da ortaya çıkana kadar Yahoo dahil pek çok farklı arama motoru piyasaya sürülmüştü. Sonrasında web patlaması başladı. İnsanlar onlarla gerçekten para kazanabileceğinizi anladı. Böylece trafiği çekmek için ihtiyaç duydukları sonucuna vardılar. Trafiği çekmek için en iyi yöntem neydi? Arama motorları . O zaman web sahipleri ilk pozisyonlara nasıl ulaşabileceklerini düşünmeye başladılar …Sonrasında SEO doğdu!

SEO Google organik arama sonuçlarına odaklanır, yani reklam ücreti düşünülmez:

google arama sonuçları

  1. SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin farklı arama motorlarının organik sonuçlarındaki görünürlüğünü artırma sürecidir. Ayrıca İngilizce ismi olan SEO (Search Engin Optimization) ile isimlendirmek de yaygındır.

VİKİPEDİ

SEO, son yıllarda en çok değişen “disiplinlerden” biri. Penguen ve Panda olan çok sayıda güncellemeye ve SEO’nun yakın zamana kadar ne anlama geldiğine 180 dereceye kadar döndüklerine bakmamız gerekiyor. Şimdi SEO, Matt Cutts’ın “Arama Deneyimi Optimizasyonu” olarak nitelendirdiği veya “tümü kullanıcı için” aynı olanı takip ediyor.

Bir arama motorunun bir sayfayı veya diğerini konumlandırmaya dayandığı binlerce faktör olmasına rağmen , iki temel faktör olduğunu söyleyebiliriz: otorite ve alaka düzeyi

  • Otorite temelde bir web sitesinin popülaritesidir. Bilgi ne kadar popülerse, o kadar değerlidir. Bu faktör, kullanıcının kendi deneyimlerine dayandığından, bir arama motorunun hesaba kattığı şeydir. Bir içerik ne kadar çok paylaşılırsa, o kadar fazla kullanıcı onu yararlı bulur.
  • Alaka düzeyi, bir sayfanın belirli bir arama ile sahip olduğu ilişkidir. Bu basitçe, bir sayfanın aradığı terimi (başlangıçta bunun gibi) defalarca içermesi değildir, ancak bir arama motoru bunu belirlemek için yüzlerce farklı faktöre dayanır.

SEO iki ana gruba ayrılabilir:

  • Site İçi Seo ( OnPage) : SEO sitede uygunluk konusunda endişelenir. Arama motorunun içeriği olan ana şeyi anlaması için web’in optimize edilmesini sağlar. SEO bünyesinde, anahtar kelime optimizasyonu, yükleme süresi, kullanıcı deneyimi, kod optimizasyonu ve URL formatını içerir.
  • Site Dışı Seo (Off-Page) : SEO Off-Page, çalıştığımız web sayfasının dışındaki faktörlere odaklanan SEO çalışmasının bir parçasıdır. Site dışı SEO’da en önemli etkenler; bağlantıların sayısı ve kalitesi, sosyal ağlarda var olması, yerel medyada söz edilmesi, arama sonuçlarında marka otoritesi ve performans, yani müşterilerimizin sahip olduğu TO’dur.

SEO’nun ne olduğunu öğrendikten sonra, arama motorunun “önerilerini” takip edip etmediğimizi ayırt etmeliyiz. Siyah Şapka SEO ( Balck Hat) veya Beyaz Şapka SEO ( White Hat )

  • Black Hat SEO: Black hat, bir web sayfasının etik olmayan teknikler aracılığıyla arama motorunun konumlandırılmasını iyileştirme veya arama motorunun kurallarına aykırı davranma çabasıdır. Black Hat SEO’nun bazı örnekleri Cloaking, Spinning, forumlardaki SPAM ve blog yorumları veya Keyword Stuffing’dir. Siyah şapka kısa vadede faydalar sağlayabilir, ancak uzun vadede sürekliliği olmayan ve değer katmayan, genellikle riskli bir stratejidir.
  • White Hat SEO: Bir web sayfasını ve arama sonuçlarını konumlandırmak için arama motorlarının kurallarına uyan etik olarak doğru eylemlerden oluşur. Arama motorları, kullanıcının aramasına en iyi yanıt veren sayfalara daha fazla önem verdiğinden, White Hat, kullanıcılarına değer sağlayarak, bir arama motoru sayfasını daha alakalı hale getirmek için gereken teknikleri anlar.
  1. SEO neden önemlidir?

SEO’nun gerekli olmasının en önemli nedeni , web sitenizi hem kullanıcılar hem de arama motorları için daha kullanışlı hale getirmesidir . Bunlar bir web sayfasını henüz insan olarak göremiyor olsa da. SEO, arama motorlarının her sayfanın ne hakkında olduğunu ve kullanıcılar için yararlı olup olmadığını anlamalarına yardımcı olmak için gereklidir.

Şimdi en net şeyleri görmek için bir örnek verelim:

Çocuk kitaplarının satışına adanmış bir e-ticaretimiz var. Eh, “resim boyama” terimi için ayda yaklaşık 673.000 arama var. Bir Google araması yaptıktan sonra ortaya çıkan ilk sonucun %22 tıklama ( TO =% 22) aldığını varsayarsak, ayda yaklaşık 148.000 ziyaret alacağız .

Şimdi, bu 148.000 ziyaretin değeri nedir? Peki, bu terim için ortalama tıklama başı maliyet 0,20 € ise, aylık 29,000 € ‘dan fazla bir cirodan bahsediyoruz. Bu sadece bir ülkeye özel rakamlar, birkaç ülkeye yönelik bir işimiz varsa , dünyada her saat başı 1.4 milyar arama yapılmaktadır. Bu aramalardan, tıklamaların% 70’i organik sonuçlara dayanıyor ve kullanıcıların% 75’i ikinci sayfaya ulaşmıyor. Bütün bunları göz önünde bulundurursak, ilk sonuç için ayda birçok tıklama olduğunu görüyoruz.

SEO, kullanıcılarınızın sizi web sitenizin alakalı olduğu aramalarda bulması için en iyi yoldur. Bu kullanıcılar size sunduklarınızı arar. Onlara ulaşmanın en iyi yolu bir arama motorudur.

  1. Arama motorları nasıl çalışır?

Bir arama motorunun çalışması iki adımda özetlenebilir: izleme ve indeksleme .

Tarama

Bir arama motoru, web’de bot yani örümcekler ile tarar. Bunlar tüm sayfalarda linkler arasında gezer. Dolayısıyla iyi bir bağlantı yapısının önemi büyüktür. Web içeriğine göz atarken herhangi bir kullanıcı gibi, bir bağlantıdan diğerine geçer ve sunucularına sağladıkları web sayfaları hakkında veri toplar.

Tarama işlemi, önceki taramaların ve diğer web sayfalarının sağladığı site haritalarının web adreslerinin bir listesiyle başlar . Bu ağlara eriştikten sonra, botlar onları ziyaret etmek için diğer sayfalara bağlantılar arar. Botlar özellikle yeni sitelere ve mevcut ağlardaki değişikliklere dikkat eder.

Hangi sayfaları ziyaret edeceğine, bu web’i ne sıklıkta ve ne kadar süreceklerine karar veren botlar kendileridir. Bu yüzden en uygun yükleme süresine ve güncellenmiş içeriğe sahip olmak çok önemlidir.

Bir web sayfasında, arama sonuçlarında görünmelerini engellemek için bazı sayfaların veya belirli içeriğin izlenmesini kısıtlamanız çok yaygındır. Bunun için arama motorlarının botlarına ” robots.txt ” dosyası aracılığıyla belirli sayfaları taramamasını söyleyebilirsiniz .

indeksleme

Bir bot bir web sitesini taradıktan ve gerekli bilgileri topladığında, bu sayfalar bir dizine dahil edilir. Orada içeriklerine, yetkilerine ve alaka düzeylerine göre sıralamaya sokulurlar. Bu şekilde, arama motoruna bir sorgu yaptığımızda, sorgumuzla daha alakalı sonuçları bize göstermek çok daha kolay olacaktır.

İlk başta, arama motorları bir kelimenin tekrar edilme sayısına dayanıyordu. Bir arama yaparken, metinlerinde hangi sayfalara sahip olduklarını bulmak için endekslerinde bu terimleri takip ettiler, daha fazla defa tekrarlanan terimden daha yüksek sıralama aldırdılar.  Şimdi ise, daha sofistike ve endekslerini yüzlerce farklı faktöre dayandırıyorlar. Yayımlanma tarihi, görüntüler, videolar veya animasyonlar, mikro biçimler, vb. İçeriyorsa, içeriğin kalitesine daha fazla öncelik veriyorlar.

Sayfalar izlenip endekslendikten sonra , algoritmanın  harekete geçme zamanı gelir :algoritmalar, arama sonuçlarından önce veya sonra hangi sayfaların görüneceğine karar veren bilgisayar işlemleridir. Arama yapıldıktan sonra, algoritmalar indeksleri kontrol eder. Bu şekilde, yüzlerce konumlandırma faktörünü dikkate alan en alakalı sayfaların hangisi olduğunu bileceklerdir. Ve tüm bunlar milisaniye gibi çok düşük zaman aralığında gerçekleşiyor.

Daha fazla bilgi

Bir arama motorunun işlemlerini araştırmaya devam etmek istiyorsanız, şu sayfalarla ilgilenebilirsiniz:

SEO ANALİZİ VE SEO ÇALIŞMALARI

TEMEL SİTE İÇİ ( ONPAGE ) SEO OPTİMİZASYON NASIL YAPILIR?

E-TİCARET SİTESİ İÇİN SEO ÇALIŞMASI

RAKİP ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *