E-ticaret SEO Nedir? E-ticaret Siteleri İçin SEO Çalışması

E-ticaret SEO Nedir? E-ticaret Siteleri İçin SEO Çalışması

E-ticaret SEO Nedir?

SEO, bir web sitesinin organik arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar alması için yapılan çalışmalara verilen adlandırmadır. E-ticaret SEO kavramı da yeni yeni popüler olmaya başlayan ve önümüzdeki süreçte sıkça duyacağımız bir kavram olacak. E-ticaret SEO, SEO çalışmalarının e-ticaret sitesi üzerinde özelleştirilmesidir. Yani bir e-ticaret sitesinin organik aramalarda sıralamasını yükseltmek, bu bağlamda daha fazla trafik alarak müşteri sayısını arttırmak ve buna paralel cirosunu arttırmaya yönelik çalışmaları E-ticaret SEO olarak adlandırmak mümkün olacaktır.

Kurumsal web siteleri için de, e-ticaret siteleri için de SEO çalışmalarının bazı ortak alanları mevcuttur. Fakat e-ticaret SEO çalışmaları kurumsal web site SEO çalışmalarına göre daha fazla emek isteyebilir. Lakin e-ticaret siteleri içeriğinde bir çok ürün bulundurur ve her geçen gün yeni ürünler eklenir. Her bir ürünü ayrı ayrı ele alıp, SEO çalışmaları açısından incelemek gereklidir.

E-ticaret Altyapısı

E-ticaret Altyapısı SEO için Uygun mu?

E-ticaret yazılımınızın mobil uyumlu, SSL sertifikasına sahip olması, temiz linkler ile oluşması ve hızlı açılması gibi altyapısal teknik özellikleri barındırdığından emin olmanız gerekli. Bu saydığımız ve buna benzer bazı özellikler SEO çalışmalarında olmaz ise olmazlardır. E-ticaret yazılımınızın altyapısı SEO çalışmaları için uygunsa bundan sonraki süreçte ürün ve içerikleriniz ile ilgili SEO çalışmalarının önemi ortaya çıkacak ve bu bağlamda çalışmalara devam edilmesi gerektiği görülecektir. Yani altyapı uyumu tamam; ancak e-ticarette SEO başarısı için devamlılık gerektiren süreçler mevcuttur. Uzun vadede ve her daim arama motorlarında üst sıralarda kalmak için süreklilik gerektiren, takip edilmesi gereken SEO çalışmaları yapmak gereklidir.

Bir e-ticaret sitesi yayına başladıktan sonra aldığı sıralamaları her an koruyamayabilir. Ya da yeni bir ürün yükleme ya da ürünleri stok durumuna göre silme gibi bir çok durumdan ötürü SEO açısından bazı ekstra çalışmalar yapmak gerekebilir.

Ürün Detayları

Ürün Detayları SEO Açısından Çok Önemli

Ürünlerinize ait açıklamalar SEO çalışmalarında başarılı olmanız için çok önemli bir unsurdur. Bu yüzden ürünlerinize ait içeriklerinize karşı hassas olmalısınız. İçeriklerinizin özgün olduğuna ve ürününüze ait tüm detayları sunabildiğinize emin olmalısınız. Başka kaynaklardan içerik kopyalamak sizin için SEO konusunda olumsuz etki yapacaktır. Ürün içeriklerinizi mümkün olduğunca özgün olarak hazırlamalısınız. Sizin e-ticaret sitenizdeki bir ürünün internetteki yüzlerce e-ticaret sitesinde de olduğunu düşünün… Sizin sitenizdeki ürünün açıklama ve detayları benzersiz ve ilgi çekiciyse bu sizi SEO konusunda bir adım öteye taşıyacaktır.

Profesyonel e-ticaret SEO danışmanlığı hizmeti aldığınızda tüm bu içerikler bu hizmeti veren yer tarafından bahsettiğimiz şekilde e-ticaret sitenize sağlanmalıdır. Ürün içerikleriniz ile ilgili ciddi ve profesyonel bir çalışma yürütülmesi anlaştığınız firmanın ana işlerinden birisi konumunda olmalıdır. Siz e-ticaret sitenizde ürün geliştirme, sipariş yönetimi, müşteri hizmetleri ve tedarik gibi işlemlerle meşgulken, SEO danışmanınız sizin ürün ve diğer içerikleriniz ile meşgul olmalı, Google’da yükselmenizi sağlamalıdır.

Ek olarak belirtelim, ürün içerikleriniz imla kurallarına uygun olmalı. Bu ziyaretçilerinizin sitenizden fayda sağlamasını sağlayacak bir diğer önemli konudur. Karmaşık yazı ve paragraflardan uzak durmalı, içeriklerinizin yalın ve anlaşılır olmasına dikkat etmelisiniz.

Ürün Görselleri Çok Önemli

E-ticaret sitenizdeki ürünlere ait görseller, ziyaretçileriniz tarafından ilk görüntülenen öğelerdir. Mümkünse bir ürününüze ait birden çok, farklı açılardan çekilmiş görsellere e-ticaret sitenizde yer verin. Bu ziyaretçinizin ürününüz ile ilgili algısını tam yönlendireceği için ürünü satın alma ihtimalini arttıracak ve kullanıcının bu ürünü başka site ya da sosyal medya mecralarında paylaşarak size ekstra katkı sağlamasına yol açacaktır. Bir ürün almaya niyetli olan tüketici fiyat ve güven konusunu kafasında çözdükten sonra, o ürün ile ilgili en net ve detaylı bilgiye eriştiği siteden alışverişini yapmaktadır. Bu bağlamda ziyaretçinize aradığı ürün ile ilgili tüm görselleri, farklı açılardan çekilmiş hali ile sunmanız size çok büyük artılar getirecektir.

Burada bir parantez daha açmakta yarar var; ürün görselleriniz Google görsel aramalarında size çok katkı sağlayabilir. Görsel aramalar sonucunda yeni müşteriler dahi kazanabilirsiniz. Bu yüzden ürün görselleriniz üzerinde hassas olmanızı öneriyoruz.

Ürünlerinize Video Ekleyin

E-ticaret sitenizdeki ürünlerinizin detay alanına ürüne ait bir video ekleyin. Videolar kullanıcılar tarafından değerlendirildiğinde çok dikkat çeken bir unsurdur ve iyi hazırlanmış bir ürün videosu ziyaretçinin kafasında olan tüm soru işaretlerini kaldırır. Bunun sonucunda memnun bir kullanıcı yaratmanız hem e-ticaret sitenize SEO olarak artı puan getirirken, aynı zamanda satışlarınızı da arttırırsınız.

Ürün görsel ve video yerleştirmesi için profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti almanız halinde bu öğeler ilgili firma tarafından sizin adınıza profesyonelce incelenecek ve sitenizde doğru uygulanması için gerekenler yapılacaktır.

Ürün Yorumları

Ürün Yorumlarını Açın

E-ticaret sitenizde ürün altında yer alan ürün yorumları alanını kullanıcılarınıza açın ve yorum yapmalarını sağlayın. Ürün yorumları yeni müşterileriniz için yol gösterici bir kaynak olması dışında, etkileşim ve kullanıcı yararı sağladığından SEO açısından size yarar sağlayacaktır. İşinizi iyi yaptığınızı ve müşteri memnuniyetini çok önemsediğinizi varsayarsak, iyi kullanıcı yorumları eticaret sitenizi ilk kez ziyaret eden bir kullanıcı için inanılmaz bir referans olacaktır. İşte tüm bunlardan ötürü kullanıcı siparişlerinden sonra kullanıcılarınızı aldıkları ürün ile ilgili yorum yapmaya teşvik etmenin yollarını düşünmelisiniz.

E-ticaret Sitesindeki Site Haritasının Önemi

Sitemap.xml olarak oluşturulan ve e-ticaret sitenizin içeriğini arama motorlarına anlık bildiren bu dosyanın devamlı güncel olması çok önemli. Örneğin bir ürün eklediğinizde ya da sildiğinizde bu dosya içerisinde otomatik olarak yer alması ya da silinmesi e-ticaret sitenizin doğru ve hızlı indekslenmesi için oldukça önemlidir. Tavsiyemiz sitemap.xml dosyanızın yazılımınıza entegre olması ve otomatik olarak şekillenmesidir. Bu bağlamda SEO için çok önemli bir değer olan site haritası konusu sizi meşgul etmeyecek ve otomatik olarak kendisini güncelleyecektir.

Profesyonel E-ticaret SEO Hizmeti Kesinlikle Gerekli mi?

SEO çalışmaları emek isteyen, sabır gerektiren ve sürekli gözlem isteyen bir çalışmadır. Ürünlerinize, sektörünüze ve rakiplerinize bağlı bu profesyonel servisi alıp almamaya karar verebilirsiniz. Bu servisi almadan e-ticarette başarılı olamazsınız diye bir şey yok! Ancak bu hizmeti profesyonel kişiler tarafından aldığınızda var olan e-ticaret site trafiğinizi arttıracağınızdan dolayı satışlarınız da artacaktır. Ürünleriniz eticaret SEO çalışmalarına uygun hazırlanacağı için arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacak ve bunun sonucunda da daha başarılı olacaksınız.

 

Bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz ya da e-ticaret sitesi üzerinden satış yapmayı düşünüyorsanız, baştan söyleyelim Google ile ilişkileri iyi tutmak durumundasınız. İyi tutmak durumundasınız çünkü Google günümüzde en çok kullanılan arama motorudur ve internet üzerinden satışlar her geçen gün artan bir ivme ile gelişimini sürdürmektedir. Bunun da yanı sıra kullanıcılar, alacakları ürünlere Google üzerinden arama yaparak ulaşmaktadırlar. Dolayısı ile e-ticarette başarıya giden yol kesinlikle Google ile sağlam kurulmuş ilişkilere dayanır. Bu ilişkilerinde temelinde e-ticaret seo çalışmaları yatmaktadır. İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, arama sonucundan çıkan ilk üç sonucu tıklamaktadır. Durum böyle olunca da internet üzerinden satış yapmayı hedefleyenler e-ticaret seo ile tanışmak mecburiyetindedirler.

E-ticaret SEO adımları

Her başarının arkasında planlı ve azimli çalışmak olduğu gibi e-ticaret seo çalışmalarının başarı ile sonuçlanmasında özellikle planlı çalışmanın önemi büyüktür. E-ticaret sitesi için yapılacak seo adımlarını hep beraber inceleyelim.

  • Kelimelerinizin önem sırasını belirleyin: satışını düşündüğünüz ürün ya da hizmet grubu ile alakalı 3 çok önemli ve 5 daha az önemli kelime belirleyin. Akabinde e-ticaret seo çalışmalarınızı bu doğrultuda şekillendirin.
  • Stratejik url alt yapınızı belirleyin: E- ticaret siteniz içerisinde bulunan tüm içeriklerin adres çubuğu üzerinde ne şekilde görüneceğine karar verin.
  • Reklamlara fırsat vermeyin: Seo çalışması sitenizin istenilen konuma gelmesi için yeterli olacaktır. Dolayısı ile ekstra bir maliyete girip reklam yayınına ücret ödemeyin. E-ticaret seo ile istediğinizi elde edeceksiniz bunun için tek ihtiyacınız biraz zaman.
  • Sosyal medyanın önemi: site içerisinde ki tüm içerikleri paylaşıma uygun hale getirin ve mümkün mertebe paylaşımlara ağırlık verin. Unutmayın sosyal medya paylaşımları arama motoru optimizasyonu içinde oldukça faydalıdır.
  • Bounce Rate: Bu terim bize, siteden hemen ayrılanların oranını verir. Unutmayın ki, Google sitelerin birçok verisine ulaşabilen alt yapıya sahiptir. Bounce rate de bunlardan biri. Google bir siteye giren ziyaretçinin o siteden memnun kalmasını ister. Memnun kalmayan ziyaretçiyi ise Bounce rate oranı ile çok kolay tespit edebilir. Dolayısı ile de ziyaretçisini memnun edemeyen site Google’ı asla memnun edemez. En başta da söylemiştik, internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız Google ile aranızı iyi tutmalısınız. Bunun yolu da e-ticaret seo çalışmalarından geçmektedir.

Unutulmamalıdır ki, gerek seo çalışmaları ile gerekse de alt yapı donanımları ile siteniz ne kadar kaliteli hale getirilirse arama motoru optimizasyonu o denli sağlanmış olur.

E-ticaret Yazılımı

E-ticaret yazılımı kendi içerisinde iki uzmanlık alanı barındırmaktadır ki bunlardan biri e ticaret, diğeri de yazılımdır. E-ticaret; satışa sunulmak istenen mal veya hizmetlerin satışının, dağıtımının ve hatta sigortasının dahi internet üzerinden yapılması işlemidir. E ticaret kavramı özellikle 1995 yılında internetin hayatımızda daha çok yer edinmesine paralel olarak gelişmiştir. Ve bu kavram üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların ilk basamağını reklam ve pazar araştırmaları oluştururken ikinci basamağı sipariş ve ödemeden, son basamağı ise teslimattan meydana gelmektedir. E ticaret yazılımı kavramını oluşturan bir diğer konu da yazılımdır. Yazılım ise kısaca; birtakım dijital cihazların görevlerini yerine getirebilmeleri için hazırlanan komutların bütünü olarak tanımlanabilir.

E-ticaret yazılımı gerekli midir?

E ticaret için; ticaretin internet ortamına dökülmüş hali tanımlaması yanlış bir tanımlama olmayacaktır. Reel hayat ve sanal ortam olmak üzere iki farklı satış düşünelim. İki sınıflandırmada da mobilya almak isteyen müşteriler olsun. Şimdi örneğimize reel hayatla devam edelim, reel hayatta müşteriler ya o markanın mağazasına gider beğendiği ürünü yakından inceler ya da firmadan katolog talebinde bulunur ve seçenekleri katolog aracılığıyla inceler. Fakat her iki yöntem de oldukça zaman alıcı ve hatta ertenmeye müsait durumlardır. Şimdi ise sanal ortamla devam edelim, aynı müşteri mobilya satın almak istediğinde internette küçük bir araştırma yapacak ve kendisine yakın hissettiği markanın e ticaret sitesine girecek ve ürününü beğenip sepetine ekleyecek akabinde satın almasını gerçekleştirecek ve ürün müşterinin kapısına kadar getirilecek. Özellikle zamanın en değerli varlık olduğu dönemdeyken e ticaret yazılımı gerekli mi sorusunu vermiş olduğumuz bu karşılaştırmalı örnekle gözler önüne serdik kanısındayız.

İnternet kullanımının artması ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşması, işletmelerin bir de internet ortamında mağaza açmalarını zorunlu kılmıştır. Bu zorunluluk ise e ticaret yazılımı ile tanışmamızın zeminini oluşturmuştur. Bugün birçok firma internet üzerinden yürüttüğü pazarlama stratejleri ve internet üzerinden gerçekleştirdiği satışlarla hızlı bir büyüme ivmesi yakalamıştır.

 E-ticaret yazılımının faydaları

  • İnternet kullanıcılarının evlerinden alışveriş yapmasına olanak sağlar.
  • Daha fazla ürün veya hizmeti bir arada görerek karşılaştırma ve seçim yapma imkanı sunar.
  • Ürün ya da hizmete yapılan yorum ve değerledirmeler sayesinde bir ön fikir oluşturur.

Tüm bu faydaların yanı sıra e ticaret yazılımı ile satışa açılan bir işletme 7/24 satışa ve hizmete açık bir şubeye kavuşmuş olur. Özetle e ticaret yazılımı, saate bakmayıp durmadan ilerlemenin diğer adıdır.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment