E-ticaret Sitesi İçin SEO Çalışması

Bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz ya da e-ticaret sitesi üzerinden satış yapmayı düşünüyorsanız, baştan söyleyelim Google ile ilişkileri iyi tutmak durumundasınız. İyi tutmak durumundasınız çünkü Google günümüzde en çok kullanılan arama motorudur ve internet üzerinden satışlar her geçen gün artan bir ivme ile gelişimini sürdürmektedir. Bunun da yanı sıra kullanıcılar, alacakları ürünlere Google üzerinden arama yaparak ulaşmaktadırlar. Dolayısı ile e-ticarette başarıya giden yol kesinlikle Google ile sağlam kurulmuş ilişkilere dayanır. Bu ilişkilerinde temelinde e-ticaret seo çalışmaları yatmaktadır. İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, arama sonucundan çıkan ilk üç sonucu tıklamaktadır. Durum böyle olunca da internet üzerinden satış yapmayı hedefleyenler e-ticaret seo ile tanışmak mecburiyetindedirler.

E-ticaret seo adımları

Her başarının arkasında planlı ve azimli çalışmak olduğu gibi e-ticaret seo çalışmalarının başarı ile sonuçlanmasında özellikle planlı çalışmanın önemi büyüktür. E-ticaret sitesi için yapılacak seo adımlarını hep beraber inceleyelim.

  • Kelimelerinizin önem sırasını belirleyin: satışını düşündüğünüz ürün ya da hizmet grubu ile alakalı 3 çok önemli ve 5 daha az önemli kelime belirleyin. Akabinde e-ticaret seo çalışmalarınızı bu doğrultuda şekillendirin.
  • Stratejik url alt yapınızı belirleyin: E- ticaret siteniz içerisinde bulunan tüm içeriklerin adres çubuğu üzerinde ne şekilde görüneceğine karar verin.
  • Reklamlara fırsat vermeyin: Seo çalışması sitenizin istenilen konuma gelmesi için yeterli olacaktır. Dolayısı ile ekstra bir maliyete girip reklam yayınına ücret ödemeyin. E-ticaret seo ile istediğinizi elde edeceksiniz bunun için tek ihtiyacınız biraz zaman.
  • Sosyal medyanın önemi: site içerisinde ki tüm içerikleri paylaşıma uygun hale getirin ve mümkün mertebe paylaşımlara ağırlık verin. Unutmayın sosyal medya paylaşımları arama motoru optimizasyonu içinde oldukça faydalıdır.
  • Bounce Rate: Bu terim bize, siteden hemen ayrılanların oranını verir. Unutmayın ki, Google sitelerin birçok verisine ulaşabilen alt yapıya sahiptir. Bounce rate de bunlardan biri. Google bir siteye giren ziyaretçinin o siteden memnun kalmasını ister. Memnun kalmayan ziyaretçiyi ise Bounce rate oranı ile çok kolay tespit edebilir. Dolayısı ile de ziyaretçisini memnun edemeyen site Google’ı asla memnun edemez. En başta da söylemiştik, internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız Google ile aranızı iyi tutmalısınız. Bunun yolu da e-ticaret seo çalışmalarından geçmektedir.

Unutulmamalıdır ki, gerek seo çalışmaları ile gerekse de alt yapı donanımları ile siteniz ne kadar kaliteli hale getirilirse arama motoru optimizasyonu o denli sağlanmış olur.

E-ticaret Yazılımı

E-ticaret yazılımı kendi içerisinde iki uzmanlık alanı barındırmaktadır ki bunlardan biri e ticaret, diğeri de yazılımdır. E-ticaret; satışa sunulmak istenen mal veya hizmetlerin satışının, dağıtımının ve hatta sigortasının dahi internet üzerinden yapılması işlemidir. E ticaret kavramı özellikle 1995 yılında internetin hayatımızda daha çok yer edinmesine paralel olarak gelişmiştir. Ve bu kavram üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların ilk basamağını reklam ve pazar araştırmaları oluştururken ikinci basamağı sipariş ve ödemeden, son basamağı ise teslimattan meydana gelmektedir. E ticaret yazılımı kavramını oluşturan bir diğer konu da yazılımdır. Yazılım ise kısaca; birtakım dijital cihazların görevlerini yerine getirebilmeleri için hazırlanan komutların bütünü olarak tanımlanabilir.

E ticaret yazılımı gerekli midir?

E ticaret için; ticaretin internet ortamına dökülmüş hali tanımlaması yanlış bir tanımlama olmayacaktır. Reel hayat ve sanal ortam olmak üzere iki farklı satış düşünelim. İki sınıflandırmada da mobilya almak isteyen müşteriler olsun. Şimdi örneğimize reel hayatla devam edelim, reel hayatta müşteriler ya o markanın mağazasına gider beğendiği ürünü yakından inceler ya da firmadan katolog talebinde bulunur ve seçenekleri katolog aracılığıyla inceler. Fakat her iki yöntem de oldukça zaman alıcı ve hatta ertenmeye müsait durumlardır. Şimdi ise sanal ortamla devam edelim, aynı müşteri mobilya satın almak istediğinde internette küçük bir araştırma yapacak ve kendisine yakın hissettiği markanın e ticaret sitesine girecek ve ürününü beğenip sepetine ekleyecek akabinde satın almasını gerçekleştirecek ve ürün müşterinin kapısına kadar getirilecek. Özellikle zamanın en değerli varlık olduğu dönemdeyken e ticaret yazılımı gerekli mi sorusunu vermiş olduğumuz bu karşılaştırmalı örnekle gözler önüne serdik kanısındayız.

İnternet kullanımının artması ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşması, işletmelerin bir de internet ortamında mağaza açmalarını zorunlu kılmıştır. Bu zorunluluk ise e ticaret yazılımı ile tanışmamızın zeminini oluşturmuştur. Bugün birçok firma internet üzerinden yürüttüğü pazarlama stratejleri ve internet üzerinden gerçekleştirdiği satışlarla hızlı bir büyüme ivmesi yakalamıştır.

 E ticaret yazılımının faydaları

  • İnternet kullanıcılarının evlerinden alışveriş yapmasına olanak sağlar.
  • Daha fazla ürün veya hizmeti bir arada görerek karşılaştırma ve seçim yapma imkanı sunar.
  • Ürün ya da hizmete yapılan yorum ve değerledirmeler sayesinde bir ön fikir oluşturur.

Tüm bu faydaların yanı sıra e ticaret yazılımı ile satışa açılan bir işletme 7/24 satışa ve hizmete açık bir şubeye kavuşmuş olur. Özetle e ticaret yazılımı, saate bakmayıp durmadan ilerlemenin diğer adıdır.

Gittigidiyor SEO

Alışveriş denilince aklınıza neler gelir? Kimimizin aklına mağaza mağaza gezip, yorgun argın eve dönmek gelirken, kimimizin aklına ürün seçeneklerinin çok ve çeşitli olduğu o meşhur alışveriş siteleri gelir. Kimimizin kıyafet tutkusu, kimimizin de teknoloji tutkusu ağır basar. Alışveriş yapmaya niyetli olmasak da saatlerce ürünlere bakar özelliklerini inceler, ürüne yapılan yorumları okur ve aklımızın bir köşesinde yer veririz o ürüne. Eee beğendik bir kere, akıldan çıkarmak mümkün mü? O ürüne sahip olmadan içimiz rahatlar mı? Hele bir de ücretsiz kargo seçeneği varsa değmeyin keyfimize. İnternet hayatımızda bu denli yer almaya başlamadan önce bu kadar alışveriş tutkunu değildik elbette fakat şimdilerde ülke sınırlarını aşıp uzak doğuda alışveriş yapanlara da tanık olmaya başladık. İnternetin sunduğu imkanlar, hayatımızın her alanını değiştirmeye yüz tuttu. Son yıllarda ülkemizde de internet üzerinden alışveriş yapanların yüzdesi ciddi oranda artış gösterdi. Bu artışa sebep olan en güçlü faktör; özellikle büyük şehirlerde yaşayan inanların alışveriş için daha az zaman harcamak istemeleri ve aynı imkanlara internet üzerinden de ulaşabilmeleri oldu. Bu imkanları bizlere sunabilen en güzel örneklerden biri de gittigidiyor.com oldu. Satıcıların ve dükkanların çok çeşitli olması zamanla bir ihtiyacı doğurdu ki, bunun adı da gittigidiyor seo oldu.

Seo kelimesine fark yaratmak ve diğerlerinin arasından sıyrılmak anlamlarını yüklemiştik. Şimdi bu anlamı gittigidiyor alışveriş sitesine de yükleyeceğiz ve gittigidiyorseo için kalemlerimizin ucunu sivrilteceğiz. Gittigidiyor seo da sadece seo’da farksız. Nasıl mı? Gittigidiyor sitesinde yüzlerce ürün ve yüzlerce dükkan var. Başta da söylediğimiz gibi asıl ihtiyaç buradan doğuyor. Yani dükkanlar, diğer dükkanlara oranla daha ön planda ve daha üst sırada yer almak istiyorlar. Tabi aynı istek ürünler için de geçerli. Hal böyle olunca seo şart oluyor. Dolayısı ile de gittigidiyor seo kavramı şekilleniyor.

Kural belli yöntemi ise oldukça çeşitli… Google ile iyi geçinmek, isteklerini yerine getirmek şart. Google ile iyi geçinmenin eş anlamlısı da tahmin edersiniz ki seo’dan başka bir kelime değildir. Seo demek güç demek, seo demek sevilmek demek. Peki,gittigidiyor seo demek ne demek? Gittigidiyor seo demek de kesinlikle daha çok kazanç daha büyük hedefler ve olumlu yorumlar demek.

N11 seo

Şimdi bahsedeceğimiz durumları özellikle X ve Y kuşağı sakinleri çok iyi bilirler. Hatta okurken ‘eyy gidi günler’ demeleri de muhtemeldir. Almanya, birçoğumuz için özlem kelimesini şle eşdeğerdir. Ailenizden ya da yakın çevrenizden Almanya’ya çalışmak için gidenlerin hikayesini duymuşşunuzdur. Ülkelerine döndüklerinde elleri kolları dolu gelirdiler. Komşularından eşlerinden dostlarından ‘bir dahaki gelişinde bize şunları getir’ istekleri ile binlerce kez karşı karşıya kalmışlardır. Birçoğumuzun aklında geçmişe dair anılar canlanmış olsa da asıl vurgulamak istediğimiz konu bu değil elbette. Şimdiler de böyle bir istek duyuyor musunuz çevrenizden. Eminiz ki duyanların sayısı bir elin parmağını geçmez. Çünkü artık isteyen istediğine, deniz aşırı da olsa kıtalar ötesi de olsa ulaşabiliyor. İnternetin imkanlarından ve olanaklarından yararlanmayan neredeyse yok. Aynı imkanlardan ülkemiz sınırları dahilinde de bahsetmek mümkün elbette. Evden hiç çıkmadan alışverişimizi yapabiliyor, hatta beğenmezsek geri bile gönderebiliyoruz. Bu imkanları bize sunan alışveriş sitelerinden biri de tabiki n11’dir. Tüm e-ticaret sitelerinde olduğu gibi n11’inde Google ile iyi geçinmek şart dolayısı ile de n11 seo şart.

N11 seo hakkında söylenmesi ve belirtilmesi gereken birçok nokta bulunmakta. Fakat sizlere en önemlilerini sunup akabinde işi uzamanlarına bırakmanız tavsiyesinde bulunacak olsak da öncelikle n11 seo kime ve neden gerekli sorusuna cevap bulmak niyetindeyiz.

N11 seo kime, neden gerekli?

Ürünlerini internet üzerinden satışa sunmak ve daha çok müşteri ağını yakakayabilmek isteyen girişimciler en çok bilinen ve tercih edilen alışveriş sitelerine dahil olabilmek için imkan gözlerler. Bu sitelerdenbiri de hiç kuşkusuz n11.com dur. Fakat sadece alışveriş sitelerinde yer edinmek,daha çok müşteri ağına sahip olabilmek için yeterli değildir. Bunun için n11 seo hakkında bilgi edinmek ve uygulamaya geçirebilmek gerekmektedir. Yani daha çok müşteriye ulaşabilmek ve satışımızı daha da attırabilmek için n11 seo desteği şarttır.

N11 seo nasıl yapılır?

Bunun için sizlere kısa kısa tüyolar hazırladık. Hazırlamış olduğumuz bu tüyoları özenle uygularsanız istediğiniz başarıyı elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Ama işi uzman ellere bırakmak da ayrı bir seçenek olarak karşımızda durmaktadır.

Öncelikle satmak istediğimiz ürüne iyi karar verelim ve kategori yapısını doğru bir şekilde belirleyelim. Örneğin n11 çanta satmak istiyoruz. Çanta grubunda yer almak müşterilere ulaşmak için bir nebze yeterli olsa da burada bizi destekleyen asıl unsur n11 seo olacaktır. Dolayısı ile çantaya açıklayıcılık katarak ne çantası olduğu belirtilmelidir( okul çantası, bayan çantası ya da laptop çantası gibi ). Aynı zamanda ürünlerinize kısa açıklamalar yapmanız seo için destekleyici olacaktır. Unutmayın seo’da içerik çok önemlidir. İçerik ne kadar önemli olsa da içeriklerin standartları da bir o kadar önemlidir. Örneğin, yazmak istediğiniz açıklamayı tamamen büyük ya da tamamen küçük harflerle yazmayın. Sadece baş harflerini büyük yazmak Google tarafından uygun karşılanmaktadır. Çünkü Google bu sayede kullanıcıların gözlerinin yorulmayacağını düşünür.

N11 seo detayları kısaca bu şekilde şekilleniyor olsa da uzman ellerin desteği ve bilgisi istediğiniz miktarda siparişi alabilmeniz ve istediğiniz kazanca ulaşabilmeniz için gereklidir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>