SEO Analiz – Google Site Analizi – SEO Puan Sorgulama

SEO Analiz – Google Site Analizi – SEO Puan Sorgulama

SEO Analiz Nedir?

Kendi internet sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını ne şekilde iyileştirebileceğinizi gösteren verilere SEO analizi denir.

SEO analizi sayesinde web site sahipleri ve yöneticileri; içeriği, siteye sağlanan bağlantıları ve URL yapısını öğrenir. Elde edilen bilgiler ışığında gerekli analizleri yapar ve planını buna uyarlar. Sitenizi site içi ve site dışı olarak ayrı inceleyen ve tespit edilen hataların iyileştirilmesi için yol gösteren SEO analiz raporunu edinmek için bu konuda hizmet veren web sitelerinden yardım alabilirsiniz. Genel olarak bir SEO analiz raporunda; rakip analizi, anahtar kelime incelemesi, bağlantı kontrolü, sayfa hızı performansı, site yerleşimi, içerik denetimi, görsellerin kullanımı, meta açıklamaların önemi, sosyal medya bütünlüğü, mobil uyumluluk gibi belli başlı konular hakkındaki istatistiklere ulaşabilirsiniz.

SEO ANALİZ NASIL YAPILIR?

Site içi ve site dışı olarak iki bölümde incelenen SEO analizi, oldukça geniş bir kapsamı ele alır. URL yapınız, etiketler, anahtar kelimeler, içerik oluşturma gibi konular site içi analize girer. Sosyal medyada yürütülen çalışmalar ve backlinkler ise site dışı SEO çalışmalarının konusudur.

SEO ÇALIŞMASINDA RAKİP ANALİZİ

SEO analizinin en önemli noktalarından biri rakiplerin incelenmesi ile oluşur. Eğer web sitenizin rakiplerini bilmiyorsanız, ilk olarak anahtar kelimelerinizi belirleyin. Sonra uygulamalar üzerinden bu anahtar kelimelerden kimin sizden ön sıralamalarda bulunduğunu çıkarın. İşte arama motorlarının üst sıraları için rekabet edeceğiniz rakip siteler…

NEDEN SEO ANALİZİ YAPMALISINIZ?

SEO analizi yapmanız demek, web sitenizin Google gibi arama motorlarında hızlı bir şekilde görülmesini ve üst sıralamalarda yer alması demektir. Eksiklerinizin bulunduğu noktaları size yapılabilecek çalışma önerileri ile birlikte tarafınıza sunan SEO analizi, ileriye dönük programlarınızı yaparken mutlaka destek almanız gereken bir araçtır.

Eğer analiz etmek istediğinizde sitenizle ilgili bir sonuç alamıyorsanız, Google tarafından görünmüyor durumda olabilirsiniz. Kısaca, Google sitenizi, sayfalarınızı ve oluşturduğunuz değeri görmüyordur. Böyle bir durumda hemen gerekli adımları atıp iyileştirmeye yönelik çalışmalarınızı başlatmanız gerekiyor. Bugüne kadar yapmış olduğunuz tüm çalışmalar, hazırlanan içerikler, elde edilen bağlantılar gözden geçirilmelidir. Yanlış, nerede ise onu bulmak ve telafi edici adımlar atmak bu noktada yapılacak en doğru yöntemdir. Uzman bir SEO uzmanından da destek alarak süreci en az hasarla atlatabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu – SEO

Online pazarlama çetrefilli bir iş olabilir. Sürekli değişim geçiren arama algoritması güncellemeleri, pahalı tıklamalar, ayarlanmış kazanç masrafları ve yeni potansiyel müşteri kazanma kanallarının dünyasında, doğru dijital pazarlama kampanyasını yaratmak birçok işletme için göz korkutucu olabilir. İşte bu yüzden biz, vizyonunuzu anlamak ve hayata geçirebilmek için sizinle iş birliği yapıyoruz. SEO, Search Engine Optimization kelimemelerinin kısaltmasıdır. Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. SEO tam olarak nedir ve nasıl yapılır ?Sorusunu sorarsanız, kısaca açıklatalım. Birçok insan SEO’yu bir reklam çalışması gibi algılar. Yani SEM( Search Engine Marketing )çalışmalarında olduğu gibi, arama ağı reklamları veya görsel reklamlar gibi algılar. Oysaki durum tamamen başkadır. SEO, bir websitenin olmazsa olmaz çalışmalarından birisidir. Google gibi arama motorlarının, sitenizi tam olarak algılaması ve taraması için gerekli olan ister yazılımsal veya içerik anlamındaki tüm düzenlemeleri kapsar. Özellikle sitenizin hedefi ne ise bu doğrultuda içerik oluşturmanıza kadar tüm düzenlemeleri SEO uzmanı yapar. Birçok sektör içindeki profesyonel internet alanında aranan kelimeleri çok yanlış tahmin eder ve site içeriklerini buna göre düzenler. Bu konuya örnek verelim.

anahtar kelime analizi seo

Yukarıda birbirine benze iki kelime görüyoruz. Bu kelimeleri kullanan birçok sektör uzmanı var. Ama bir SEO uzmanı ile çalışmaz iseniz, başınıza gelecekler şu şekilde olacaktır. Dikkat ederseniz, görselde elbise modelleri kelimesinin aylık aranmasının 74.000 olduğu, elbise modeli kelimesinin ise sadece aylık  400 arandığını görüyoruz. Bunun gibi yüzlerce örnek çıkabilir. Siz yanlış bir kelime üzerine sitenizi düzenlerseniz, aylık ulaşacağınız  trafikleri tahmin ediyorsunuz. Bizler burada devreye giriyor ve tüm siteyi, yüksek kapasiteli kelimelere uygun olarak düzenleme yapıyoruz. 

Peki sadece bu şekilde içerik düzenleme ile işimiz bitiyor mu? Kesinlikle hayır. Çünkü işimiz yeni başlıyor. Google Page rank algoritması üzerine kurulmuş bir arama motorudur. O yüzden Page rank mantığını en iyi şekilde sitemize uygulamadan ne yazık ki ön plana çıkamayız. Page Rank Nedir? onuda kısaca açıklayalım

SEO Puan Sorgulama

page rank formülü

Yukarıda bir sayfa değeri için uygulanan ilk formül yer alıyor. Tabi bu durum yıllar öncesine dayanıyor. Şimdilerde işler çok ama çok daha karışık bir hal almış durumda. Formülü açıklamak kafanızı karıştıracağı için kısaca durum şudur. A sitesi B sitesine link veriyor. Google budurumda B sitesine page rank puanı veriyor. Bu durumu binlerce hatta milyonlarca site için düşünün. Ayrıca link veren A sitesinin mevcuttaki page rank puanına göre B sitesine puan veriyor. Her site için bu durum geçerlidir. Bu Page Rankın en kısa anlatım şeklidir. Sadece anlamınız için yazdım. Çok daha karışık bir algoritma işliyor arka planda. Bir SEO uzmanı, hangi sitenin nasıl bir backlink yapısı olduğunu Ahrefs gibi yazılımlar ile tespit eder ve size en fazla puan verecek siteyi bulur ve oradan backlink alır. İşte burada iç düzenlemeden sonra dış kısımlardan da yapılacak müdahalelerle SEO çalışması başlamış olur. Çalışma sonunda ise istenilen anahtar kelimelerde ilk sayfaya çıkılmış olur. Sitemizin SEO puanını yani domain rating derecesinizi ücretsiz olarak öğrenmek istiyorsak https://ahrefs.com/website-authority-checker bu adrese giriş yapabiliriz.

 

Hizmetlerimiz 3 dijital pazarlama adımı etrafında şekilleniyorlar

Sitenizi arama için optimize etmek, markanızın içerik pazarlama aracılığıyla hedef kitleniz ve Google’ın gözünde güven kazandığından emin olmak, ücretli tanıtımlarla görünürlüğünüzü arttırma.

Her firma eşsizdir, bu yüzden de her bir kampanyamız tamamen özelleştirilmiştir. Organik ve ücretli aramalardan dönüşüm ve içerik pazarlamaya, yerel aramaya ve sosyal medyaya kadar çok çeşitli konularda sunduğumuz tüm çözümler, gerçek sonuçlar elde etmek ve en önemli işletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için bağımsız ve birlikte çalışabilmeleri için tasarlanmışlardır.

1- Arama İçin Optimize Edin

Organik görünüm, çevrimiçi menzilini genişletmek isteyen tüm işletmeler için olmazsa olmazdır. Optimizasyon stratejilerimiz, “işletmenizin arama sonuçlarındaki sırasını en üste çıkarmak için, Google ve ziyaretçilerinin sevecekleri bir web sitesi yaratma gerekliliği” bilgisinin etrafında şekillenmektedir.

2- Markanızı İçerik Üzerinden İnşa Edin

Etkili çevrimiçi varlık için en önemli ögelerden birisi de güçlü bir markaya sahip olmaktır. Bu yüzden, hedef kitlenizi tanımlamak ve markanız için önem arz eden dijital kanallarda içeriğinizi üretmek, yayınlamak ve tanıtmak için çalışıyoruz. İçerik pazarlama kampanyalarımız, markanızı sektördeki otorite yapmanıza, sitenize trafik sağlamanıza ve ileriye dönük yeni bir müşteri kitlesiyle ilişki kurmanıza yardımcı olmak için tasarlandılar.

3- Markanızı Ücretli Tanıtımlarla Büyütün

Ücretli tanıtımlar, en çetin anahtar kelimelerde ve en doygun pazarlarda dahi, işletmenize hızlı görünürlük ve seçkin trafik sağlamanıza imkan verirler. Google Adwords sertifikalı uzmanlardan oluşan ekibimiz, bugüne kadar çeşitli bütçelere sahip birçok işletmeye, internette daha fazla kullanıcı tarafından bulunmak, CPA oranlarını düşürmek ve stratejik ücretli tanıtımlarla dönüşümü arttırmak konularında yardım etti.

SEO’nun anlamını bilmiyor musunuz? Yalnız değilsiniz

Web sitenizi ilişkili anahtar sözcükler ve ifadelerle güncelleyin ve satın alma olasılığı en yüksek müşterileri sitenize çekin. SEO uzmanı olmanıza gerek yok. Size bu konuda yol göstereceğiz. Yanınızdayız. Seo analizi ile uzman sizsiniz ve bizlerin deneyimi ve samimiyeti üzerine kurulu müşteri desteği sayesinde istediğiniz zaman yardım alabilirsiniz.

SEO Çalışmaları

SEO çalışmaları ile ister kurumsal websiteniz olsun, ister e ticaret sisteminiz olsun, seçmiş olduğunuz onlarca anahtar kelimede size özel çalışma yaparak, garantili SEO hizmeti veriyoruz.

SEO nedir ve neden önemlidir?

İnsanların web ortamında arama yaptıklarında, sizin firmanızı veya şirketinizi bulmalarını istiyorsanız, web sitenizin arama motorlarında çıktığından emin olmalısınız. SEO, web sitenizi Google, Bing veya Yahoo gibi arama motorları için daha “kullanışlı” hale getirerek, arama motorlarının sitenizi sınıflandırmasına ve ilgili arama sonuçlarında göstermesine olanak tanıyan bir süreçtir. Sitenizi optimize etmek, organik arama sonuçları sıralamasını geliştirerek potansiyel müşteriler işletmenizle ilgili ürün ve hizmetleri araştırdığında işletmenizi daha kolay bulmalarını sağlar.

SEO hizmetlerim için neden Yemliha Toker‘i seçmeliyim?

Elbette çok sayıda SEO Analizi ve online reklam şirketi mevcut, ancak dünyanın bir numaralı alan adı kayıt kuruluşu olarak web’in tüm inceliklerini biliyoruz. Bu konuda tutkuluyuz ve SEO hizmetlerimizi hem güçlü hem de kullanışlı ve düşük maliyetli olacak şekilde tasarladık. Sorularınız mı var? Ödüllü destek ekibimiz yalnızca bir telefon uzağınızda.

zamana göre organik trafik yükselişi

Peki, nasıl çalışıyor?

Seo analizi, web sitenizi analiz eder ve işletmenizin türüne göre anahtar sözcükleri ve arama terimleri belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca sitenizi arama motorları için daha kullanışlı hale getirebilecek diğer güncellemeleri önerir. Bu akıllı ve kullanışlı araç, tüm süreç boyunca adım adım size eşlik eder. Bu önemli önerileri web sitenize ekleyerek arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltebilir, işletmenizi daha fazla kişinin görmesini sağlayabilir ve kapınızdan iş yeri daha fazla müşterinin girmesini sağlayabilirsiniz.

Sitemin arama motoru sıralama gelişimini izleyebilir miyim?

Tabi ki! Arama sıralamanızı izliyoruz, bu sayede dünyanın en büyük arama motorlarında hangi sırada yer aldığınızı görebilirsiniz. Seo analizi ve çalışmalar sonrasında tüm gelişmeleri search console panelinizden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

ahrefs genel görünüm

 

SEO Analizi, web sitenizin Arama Motoru Optimizasyonu’nu (SEO) geliştiren ve kendi kendinize geliştirebileceğiniz bir çalışmadır. Web sitenizin arama motorlarında sıralamasını yükseltmenize, sitenize daha fazla trafik çekmenize ve Google®, Bing® ve Yahoo® gibi dünyanın en büyük arama motorlarında web sitenizin görünürlüğünü geliştirmenize yardımcı olur.

Aşağıdaki videomuzda SEO analiz çalışmalarımızda yoğun olarak kullandığım Ahrefs’in kulanımı ile alakalı anlatımı bulabilirsiniz.

 

SEO analizi, SEO hizmetlerini kullanmaya başlamak için uzman olmanıza gerek yok. Fare ve klavye kullanabiliyorsanız çabucak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Hatta, arama motoru guruları bile tüm işletme türleri için kişiselleştirilmiş anahtar kelimeler üreten, kullanışlı arayüzler, beğeniyor. Web sitenizde temel SEO’ların bulunmasını sağlamak için bugün seo analizi’ni kullanın.

SEO Analiz siteleri ile internet sitenizin SEO Yapısı ile ilgili bilgi sahibi olmanı mümkün ama elde edeceğiniz bilgiler matematiksel çok gerçekçi olmayan bilgiler olacaktır.

referer domain

organik trafik

SEO Analiz sitesi internet sitenizin başlık ( title ) açıklama ( description ) gibi yapıların varlığını ve uzunluğunu kontrol eder ama sizlere vereceği sonuç sadece matematikseldir. Yani internet siteniz ayakkabı satıyor ve siz başlık olarak “süper kaliteli harika şeyler” yazsanız bile size yeşil yakarak doğru diyecektir. Oysaki kimse ayakkabıyı internette süper kaliteli harika şeyler diye aramaz.

SEO Analizi, işinde profesyonel olan bir SEO uzmanı tarafında sitenizin sektörel durumu ve anahtar kelimeleri analiz edilerek yapılması gereken bir çalışmadır. Ancak o şekilde sağlıklı bir hareket planı oluşturularak stratejik SEO çalışmaları yapılabilir. Sizin rakip siteleri hatta sizin arkanızdaki siteleri bile gözlemleyerek onların SEO çalışmalarını analiz etmeniz daha sonra sürprizler yaşamanıza engel olacaktır.

Burada özellikle E-ticaret yapısına sahip bir websiteniz var ise, Tüm kategori yapısını ve ürünleri ayrı ayrı analiz etmek zorundasınız. E ticaret sitelerinde kategoriler daima çalışmanın hedefindeki merkez noktalardır. Bu sebeple bu bölümlerin çok özenle analiz edilerek optimize edilmesi gerekiyor.

Kategoriler kısmında sizlere tavsiyem, arama sorgularında, yakalanma faktörleri arasında çok öneme sahip olan başlıklar ( Titlle) ile alakalı çok özenli kelime seçmenizi öneriyorum. Bildiğiniz gibi meta başlık karakter sınır 70’dir. Sizin yapacağınız ise bu karakter sınırını çok iyi kullanarak, yapınıza ve hedefinize göre anahtar kelimeler seçmeniz gerekiyor. Bu seçimi yaparken en önemli kısım, siteniz daha yeni kurulduysa ve sanal otoriteniz düşükse, rekabet oranı kelimeler seçmememiz gerekiyor.

Peki nedir bu kelime rekabeti veya sanal otorite düşüklüğü ?

Seo analiz dendiğinde alanında çok ciddi alt yapıya sahip olan yazılım firmaları vardır. Burada benim sıklıkla kullandığım ahrefs den bahsedeceğim. Ahrefs bize SEO analiz anlamında bize her şeyi verebilecek bir araçtır. Hem kendi websitemizin hemde rakip sitelerin tüm sanal otorite gücünü ortaya döken bir araçtır. Dahada detayına indiğimizde, hedef websitesinin hangi kelimede hangi pozisyonda olduğunu, o kelimenin aylık kaç aranmaya sahip olduğunu ve kelimenin rekabet oranını net olarak göstermektedir.

SEO Uzmanıhttps://yemlihatoker.com/

seo analiz trendyol ahrefs

Yukarıdaki Ahrefs analiz görüntüsünde, Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden birisi olan Trendyol‘un sanal otorite görünümünü görmekteyiz. 1. kısımda mevcut backlink sayısı ve gücüne göre Ahrefs‘in Dünya sıralamasında kaçıncı sırada olduğu görülüyor. Rakam ne kadar küçükse o kadar iyi demektir. 2. kısımda ise mevcut backlink sayısı ve kalitesine göre domain rating (DR) değerini görüyoruz. 100 üzerinden en yüksek puan en iyisidir. 3. kısımda sitenin backlink sayısını görüyoruz. 4. kısımda mevcut backlinklerinin kaç farklı alan adından geldiğinin verisini görüyoruz. 5. kısımda Google ilk 100 sırada kaç farklı anahtar kelimesinin sıralamada olduğunu görüyoruz. 6. sırada ise ilk 100 sıradaki kelimelerden aldığı ortalama organik trafik tahmini görüyoruz.

Şimdi bu analizlere göre rakip websitesinin tüm sanal otorite ve organik gücünü görmüş olduk. Bu arada her veriye tıklandığında detaylarına ulaşabiliyorsunuz.

anahtar kelime rekabet oranı

Yukarıdaki ekran görüntüsünde ise Trendyol’un trafik aldığı bazı kelimelerin detayını görmekteyiz. 1. kısımda kelimenin rekabet oranı görülüyor. 2. kısımda kelimenin aylık aranma kapasitesi yer alıyor. 3. kısımda sitenin arama sorgularında kaçıncı sırada olduğu görülüyor. 4. sırada ise sıralamay giren siteye ait sayfa linki yer alıyor. 

Kelime rekabet oranı neye göre belirleniyor?

Ahrefs yazılım aracı bu sonuca varmak için, Dünya üzerindeki tüm siteleri analiz ederek ve anahtar kelime bazlı köprü linkleri tarayarak, hedef kelimenin kaç farklı site tarafından çalışmada kullanıldığını ve kullanım sıklığını analiz ediyor. Bu sayede hedef kelimeye ait rekabet oranları ortaya çıkmaktadır. Kısaca Türkiye’de 100 websitesi kitap kelimesine link vererek bir websitesine yönlendirme yapar ise, buna paralel 10.000 website elbise kelimesine link vererek hedef websitesine yönlendirme yapar ise, elbise kelimesinin rekabet oranı ktaba göre çok yüksek olacaktır.

Görüldüğü gibi rakip siteyi tüm detayı ile analiz ederek, SEO anlamındaki tüm gücünü görmüş olduk. Bizlerde SEO yaparken, bu tür değerlere bakarak, ve kendi websitemizin durumuna bakarak, hangi kelimeyi seçeceğimize karar veriyoruz ve tüm SEO çalışmasını bu analizlere paralel yapılandırıyoruz.

SEO Analiz Ücreti

SEO analiz ücreti hakkında çok fazla soru ve istek gelmesi üzerine ekstra açıklama gereği duyuyoruz. SEO analizini ücretli olarak yaptırmayı düşünüyorsanız, fiyatı etkileyecek en büyük faktör index sayısıdır. SEO analizi, tüm site içeriği için ayrı ayrı detaylı şekilde yapılmaktadır. Her sayfanın hem teknik hataları çıkarılır ve buna paralel her sayfanın organik trafik kapasitesi analiz edilerek, eklenecek ekstra içerik ve anahtar kelime hedefleri çıkarılır. Buna görede seo analiz ücreti ortaya çıkmış olacaktır.

Rank Ranger SEO Analiz Yazılımı

Biz SEO uzmanlarının en büyük yardımcıları olan SEO analiz yazılımları ile profesyonel anlamda rakip analizleri, sıralama takipleri ve backlink analizleri yapabiliyoruz. Bu konuda son zamanlarda ön plana çıkmaya başlayan bir SEO yazılımından bahsetmek istiyorum. Yazılımın ismi Rank Ranger

rank ranger

Özelleştirilmiş sıralama takibi, yerel sıralama takipleri, rakip analizleri ve site yazılım analizleri ile bir SEO uzmanının birçok ihtiyacına cevap veren bir yazılım olmuş.

rankranger rankranger rankranger rankranger

Rank Ranger Deneme süresinde kullanım için tıklayınız.

Rank Ranger Demo talebi için tıklayınız.

Google Site Analizinde Kullanabileceğiniz Profesyonel Ücretsiz Araçlar

Webmaster Tools

Ayrıca SEO analiz amacı ile kullanabileceğiniz 13 websitesini aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.seoptimer.com/

https://seositecheckup.com/

https://www.site-analyzer.com/

https://rankmath.com/tools/seo-analyzer/

https://rankgen.com/

https://website.grader.com/

https://www.woorank.com/

https://mysiteauditor.com/

https://neilpatel.com/seo-analyzer/

https://www.lipperhey.com/en/signup/

https://seomator.com/

https://en.ryte.com/lp/free-seo-analysis/

https://oncrawl.com/

https://varvy.com/

https://raventools.com/

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment