LOADING

Organik SEO Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır

by SEO UZMANI Aralık 03, 2020
organik seo çalışması

Dijital alanda var olmak isteyen ve hedef kitlelere ulaşmak isteyenlerin ilk amacı Google arama motorunda ilk sıralarda yer almaktır. Bu amaca ulaşmak için Google ads veya organik Seo çalışması yapması gerektir. Bu yazımızda sizlere Organik SEO çalışmalarını nasıl uygulayacağınızı göstermeye çalışacağız.

 

Organik SEO Çalışması Nedir?

 

SEO kelimesi İngilizcede Search Engine Optimization kelimesinin ajans sektöründeki kullanılan şeklidir. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Organik SEO ise yapılan tüm çalışmaların tamamen doğal ve olması gerektiği gibi yapıldığı, hiçbir illegal yöntemin kullanılmadığı ve tamamen kullanıcı odaklı etkileşimin ön planda olduğu doğal çalışmadır. Bu doğal çalışmaları nasıl yapıyoruz başlıklar halinde inceleyelim.

Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İster kurumsal sitemiz olsun veya da E-ticaret alanında başarıya ulaşmak isteyen olalım, hedefe ulaşmanın ilk ana unsuru sitemizin yüksek aranma kapasiteli anahtar kelimelerde ilk sıralarda olması gerekiyor. Bunun içinde organik SEO olmazsa olmaz çalışmadır. Bildiğiniz gibi yüksek aranması olan kelimelerin sektöre göre değişiklik gösterse de %40 ile %60 lık kapasitesini Google ads reklam kampanyaları alır. Kalan kapasitesi ilk sayfada olan sitelere kalmaktadır. Özellikle ilk 5 sıra, kalan bu kapasitenin %80 lik kısmını kendine çeker. Bu sebeple ilk sayfaya çıkmak için organik SEO çalışmasından başka yolumuz yoktur. Çalışmaların nasıl yapılacağı kısmına geçemeden önce özellikle belirtmek isteriz ki, bu çalışmaların özünde sabır yatıyor. Sabırlı olmaz isek başarılı olamayız. Hiçbir çalışmayı aceleye getirmememiz gerekiyor. Her bir sayfayı SEO analizleri ile detaylıca kurgulamak çok önemlidir. Şimdi başlıklar halinden nasıl yapacağımızı anlatalım.

hosting sunucu hizmeti

 Alan adı alımı ve Hosting alımı

Kesinlikle sektörümüze uygun bir alan adı alın. İçerisinde anahtar kelime geçmesi için uğraşa girmeyin. Burada seçiminiz, tamamen kullanıcı odaklı olmalı. Herkesin kolayca okuyabileceği, akılda kalıcı ve özgün bir ad kaydedin. Başka web sitelerin adına benzeyen adlarla zaman kaybetmeyin.

 

Hosting tarafı web sitenizin hızı için çok önemlidir. Bu yüzden site yazılımızın çalışması için iyi optimize edilmiş bir hosting hizmeti alın. Proje büyük çapta ise, VDS/VPS gibi sanal sunucu veya direkt dedicated sunucu yani fiziki sunucuda alabilirsiniz. Tabi fiyat olarak çok fark edecektir. Bütçeye göre hareket etmek mantıklı olacaktır. Web sitemiz için SSL sertifikası da almamız çok önemlidir. Önemli SEO kriterlerinden birisidir.

Hostig hizmetinizin özel ip de barındırmanızı da özellikle tavsiye ediyoruz. Aynı ip üzerinde olmanız spam yapıldığında dolaylı olarak etkilenmenize sebep olabilir.

organik seo çalışmasında içerik ve yazılım optimizasyonu

Site Yazılım Optimizasyonu ve İçeklerin Belirlenmesi

 

Site yazılımının optimize edilmesi organik seo çalışmaları için temel kurallardan birisidir. İlk olarak yazılımın hızlı çalışması ve tüm cihazlarda uygun şekilde çalışması çok önemlidir. Web sitemizin %100 mobil uyumlu olması gerekmektedir.  Açılış hızı olarak maksimum 3 saniye altında açılması sağlamamız hem arama motorları açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından bize çok avantaj sağlayacaktır.

Hangi sektörde iş yapıyorsanız, sektöre özel analizler yaparak, tüm içeriğimizi ve kategori yapımızı aranma kapasitesi yüksek kelimelere göre dizayn etmek, ilerde organik trafiklere ulaşmada sizlere çok avantaj sağlayacaktır. Aşağıdaki örneklerde görüldüğü gibi hem kategorilerimizi hem de ister ürün olsun, ister sekte blog içeriği olsun analizlere göre başlık seçimi bize çok avantaj sağlayacaktır.

anahtar kelime analizi

Bu analizleri yaptıktan sonra uygun meta title veta meta description kurgusu yapmak çok kolay olacaktır.

anahtar kelime analizleri

Google Search Consol  ve Google Analytics Kaydı

Sitemizin tüm trafiklerini takip etmemiz çok önemlidir. Bunun için Google’un ücretsiz araçları vardır. Bunlardan birisi Search Consol’dur. Search Consol aracılığı ile sitemizin Google arama motorunda gerçekleşen tüm organik aranmalarını en küçük detayına kadar görebiliyoruz. Bunun yanında yazılımsal hataları da bize bildirerek, sıralamalardan düşmememizi sağlaması da çok büyük avantajdır.  Bu sebeple ilk olarak Search Consol kaydımızı yapıyoruz.

Bunun yanında sitemize gelen A dan Z ye tüm trafik kanallarının detayını görmek istiyorsak ta Google Analytics kaydı yaptırmamız gerekiyor.  Ücretsiz şekilde kaydımızı yaptıktan sonra , gerçek zamanlı olarak sitemize gelen her bir kişinin detayını görebiliriz.

Sosyal Medya Hesaplarının Açılması

Sosyal medya kanalları da Organik SEO çalışması için çok önemlidir. Her bir kanala hesap açarak ve hedefe uygun şekilde paylaşımlar yaparak sitemizin tanıtımını yapabiliriz. Belirli aralıklarla önemli kategorilerin paylaşımlarını küçük bütçeler ile öne çıkarma reklamları ile desteklemek size avantaj sağlayacaktır.

backlink çalışması

Site Dışı Optimizasyon – Backlink Çalışmaları

Site içi optimizasyon işlemlerinden sonra yapacağınız en önemli işlerin başında, sitemize referans olacak, kaliteli web sitelerinden gelecek backlinler almak olacaktır. Özgün yazılmış kaliteli makaleleri, yine özgün içerikli ve domain otoritesi yüksek olan sitelerde yayınlayarak, hedef anahtar kelimeleri tetikleyen bağlantı metinleri üzerinden link almak bize çok çok avantaj sağlayacaktır.

Saymış olduğumuz başlıklar temel seviyede yapmamız gerekenlerin başında geliyordu. Aslında yapılması gereken ve uyulması gereken yüzlerce farklı faktör vardır. Bu çalışmaların profesyonel insanlar tarafından yapılması, ilerde yaşanacak olumsuz durumlar için çok önemlidir. Sizlere tavsiyemiz amatör insanlara sitenizi emanet etmeyiniz. Geçici umutlar vadeden insanlara güvenmemenizi tavsiye ediyoruz.

https://sway.office.com/rT8WbGLH8xmVD6rd?ref=Link

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *