Google AdSense Nedir ? Nasıl Kullanılır

Google AdSense Nedir ? Nasıl Kullanılır

Yaklaşık 2 milyon İnternet kullanıcısı Google AdSense kullanıyor. Program, çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biridir. Bu Google’ın web sitesi sahiplerinin sitelerine ücretli reklamlar yerleştirmesine izin veren ücretsiz bir araçtır. Bir AdSense hesabı oluşturmaya değer mi? AdSense ile nasıl para kazanılır? AdSense ile para kazanmaya başlamak için neye ihtiyacım var? 

Google AdSense nedir?

İlk olarak, terime hala yabancı olanlar için birkaç giriş sözü yazalım. Google, reklam verenleri hem Google Ads hem de AdSense kullanmaya teşvik eder. AdSense programı, web sitelerinde içeriğe dayalı metin reklamlar, afişler veya video reklamlar görüntülemeyi içeren bir Google reklamcılık hizmetidir. Basitçe söylemek gerekirse, popüler olan ve Google’ın bazı temel gereksinimlerini karşılayan sayfalar, sitelerinde ücretli reklamlar görüntüleyerek para kazanabilir.

AdSense reklamlarından kazanç pratikte nasıl görünüyor? Peki, kullanıcılar görüntülenen reklamları tıklarsa , bu tür her “tıklama” için web sitesi sahibi belirli bir miktar alır . Bu Google’ın bu reklam için aldığı ücretin bir parçasıdır. Ancak yayıncının kazandığı para kendisine hemen değil, ancak ödeme eşiğini geçtikten sonra ödenir. Minimum para çekme tutarına bir örnek 200 TL’dir. Ayrıca yayıncılar web sitelerine özel bir arama motoru koyabilir ve böylece arama sonuçlarında gösterilecek reklamlardan para kazanabilirler.

Neden AdSense ile kazanmaya başlamalısınız?

Google, reklam çözümlerinde liderdir – Reklamlar sistemini oluşturarak, reklam verenlere İnternet’teki çeşitli çekici yerlerde görünen reklamları görüntüleme fırsatı verir. Reklamlarla ilgili mitleri nasıl yıktığımızı görün. AdSense ile site sahipleri sitelerine reklam yerleştirerek para kazanabilirler. Popüler bir web sitemiz olduğunda, AdSense’yi kullanmak kâr için gerçek bir fırsata dönüşebilir. Program sezgisel ve kullanımı kolaydır. Her blog yazarının veya web sitesi sahibinin kullanabileceği düşüncesiyle oluşturulmuştur.

Google AdSense’nin temel özellikleri ve gereksinimleri:

 • Google’a aittir.
 • AdSense hesabı oluşturmak ücretsizdir.
 • Programda oturum açabilmek için 18 yaşında veya daha büyük olmanız ve doğrulanmış bir Google hesabınızın olması gerekir.
 • Kullanımı kolaydır – bir AdSense hesabı oluşturun ve başlayın!
 • Google, çevrimiçi yayıncılara web sitelerinde reklam vermeleri için ödeme yapar – reklamın türüne bağlı olarak, kazanç miktarı, reklamın tıklanma sayısına veya görüntülenme sayısına bağlıdır (sayfa ne kadar popülerse, tıklama başına fiyat o kadar yüksek olur). 
 • AdSense reklamları grafik, metin, video ve multimedya olabilir.
 • Web sitesi sahibi, beğenmediği reklamları engelleme olanağına sahiptir.

AdSense, bu web sitelerinin içeriği, kullanıcıların konumu ve diğer birçok faktörün analizi sayesinde, reklamların içeriğini İnternet kullanıcılarının olası ihtiyaç ve ilgi alanlarına göre ayarlar. AdSense para kazanma, yayıncılar için giderek daha yaygın ve kolay bir gelir kaynağı haline geliyor. Bu reklamlar Google tarafından yönetilir ve sıralanır.

AdSense ile kimler para kazanabilir?

Aslında, herhangi bir içerik oluşturucu AdSense programından yararlanabilir. Ancak bunun yeterli olmadığının farkında olmalıyız. AdSense’te gerçekten para kazanmak için , ayrı bir makalede açıkladığımız web sitemizin kalitesine dikkat etmemiz gerekiyor . Web sitesinin kalitesi ne kadar iyi olursa, üzerinde o kadar iyi reklamlar gösterilebilir. Ve daha iyi reklamlar, daha iyi AdSense oranları anlamına gelir.

Hem tanınmış, sık ziyaret edilen web siteleri hem de bloglar AdSense’yi kullanabilir bu  yazıda blogdan para kazanma hakkında daha fazla yazıyoruz ) . Web sayfalarındaki AdSense reklamları sayfanın üstünde, yanlarında, altında görünecek veya içeriğe gömülecektir. Dahası, AdSense programı, örneğin, kullanıcılara arama işlevleri sağlayarak, çeşitli türde kanallarda (ör. YouTube) görüntüleyerek veya reklam vererek para kazanmanıza da olanak tanır.

Uygulamada, reklamlar çok basit bir şekilde görüntülenir: ilk olarak, belirli bir reklam özel bir açık artırmada kazanmalıdır, böylece tamamlandıktan sonra sistem, ona en fazla ödeme yapabilecek reklam verenleri otomatik olarak seçebilir. Elbette temsil ettikleri web sitesi aynı zamanda kullanıcı için çekici olmalıdır.

YouTube’da AdSense kazançları

YouTube için AdSense’i kullanmaya başlamak üzere, Kanal Özelliği Ayarları bölümünde YouTube Kanalından Para Kazanmayı etkinleştirmeniz gerekir . Google reklamlarından para kazanmanızı sağlayacak en önemli adım (daha önce de belirttiğimiz gibi bir AdSense hesabı oluşturmak) ve ardından bunu YouTube kanalına bağlamaktır (birden fazla kanalınız varsa, bir AdSense hesabı kullanabilirsiniz). 

YouTube kanalınızı AdSense hesabınıza bağladıktan sonra, para kazanmak istediğiniz videoları ve kullanıcılara göstermek istediğiniz reklam türlerini seçebilirsiniz (size veya tarzınıza uymayan reklamları engelleme seçeneğine sahip olduğunuzu unutmayın). iş). Bunu yapmak için Video Yöneticisini kullanın, istediğiniz videoyu seçin ve reklam ayarlarını seçin.

AdSense kazançları – Siteden sorumlu

Belirli bir sitenin kalitesi, AdSense’teki kazancı belirler Ücretli reklamlardan alıp almadığımız ve ne kadar aldığımız, sayfada gösterilen reklam türlerine ve fiyatlarına bağlıdır. Trafik ve dolayısıyla gelir elde etmek için nelerin iyileştirilebileceğini ve web sitesinin nasıl görünmesi gerektiğini bilmek önemlidir. AdSense, para kazanmak için etkili bir araçtır, ancak bu yalnızca sitemizin kullanıcıları çekmesi ve doğru miktarda reklam tıklamasına dönüşecek kadar trafik oluşturması koşuluyla mümkündür.

Sitenin AdSense’te kazanmanızı  sağlayacak bazı özellikleri şunlardır :

 • Sitenin genel görünümü . Web sitesi en azından iyi bir düzeyde sunmalıdır – hem değerli içerikten hem de genel görünüm ve estetikten etkilenir. Böyle bir site, onu ziyaret eden İnternet kullanıcılarının gözünde kesinlikle kazanacaktır.
 • Değerli içerik. Web sitesi okuyucuları çekmeli ve içeriği kolay erişilebilir, benzersiz ve ilgi çekici olmalıdır. Google, reklamverenlerin ilgi alanlarını dikkate alır ve reklamlarının zayıf veya ilgi çekici olmayan web sitelerinde görünmesini istemez. Ayrıca, kullanıcıları daha fazla alt sayfayı ziyaret etmeye teşvik edecek değişiklikler üzerinde düşünmeye değer. Okuyucular değerli, güncel içeriği önemser (rehberler, makaleler vb. harika çalışır). Kaliteli fotoğraflar ve videolar da takdir edilmektedir.
 • Popülerlik. Mümkün olduğunca sık ziyaret edilmesi için web sitesini tanıtmanın diğer olanaklarını göz önünde bulundurmaya değer. Gelirimizi artırabilen trafiktir – ne kadar çok ziyaret olursa o kadar iyidir.
 • Anahtar kelimelere dikkat etmek. Doğru ifadeleri hedeflemek ve konumlandırma ile ilgili diğer işlemleri yapmak, web sitesinin arama motorunda daha yüksek bir konuma ulaşmasını sağlar, bu da daha fazla görünürlük ve trafik anlamına gelir. Anahtar kelimeleri seçmek için, bunların yalnızca teklifimize atıfta bulunmaları değil, aynı zamanda potansiyel müşteriler tarafından en sık kullanılan biçimde görünmeleri gerektiğini de unutmamak önemlidir.
 • AdSense uyumlu içerik. AdSense politikalarına uymak önemlidir . Bir AdSense hesabı oluşturmak son derece kolaydır, ancak kurallara uymazsak, aynı kolaylıkla hesabı kaybedebiliriz. Yasaklanmış içerikle ilgili bilgiler, AdSense Yardım Merkezi’nde mevcuttur. AdSense Yardım Merkezini keşfedin.

AdSense gelirinin dökümü nasıldır?

Elbette, gelirin büyük kısmını almalarına rağmen, AdSense reklamlarından para kazananlar sadece web sitesi yayıncıları değildir. Dağılım şöyle görünür:

 • Google tarafından reklam sunma hizmetiyle bağlantılı olarak toplanan gelirin %68’i yayıncıya, %32’si Google’a,
 • Arama için AdSense için Google tarafından toplanan gelirin %51’i yayıncıya, %49’u Google’a gidiyor.

AdSense ile ne kadar kazanabilirsiniz ve AdSense teklifleri neye bağlıdır?

AdSense reklamlarının sağladığı kazanç miktarı, reklam verenlerin bütçesi veya sayfada gösterilecek reklamların türü gibi birkaç farklı faktöre bağlıdır . AdSense programına katılan reklamlara tıklama veya gösterim başına ödeme yapılır. Tek tıklama için AdSense oranları, öncelikle anahtar kelimenin rekabet gücüne ve reklamı yayınlamak isteyen sayfanın kalitesine bağlıdır.

Reklam gösterimleri için miktarlar tam olarak nedir? Bu soruya kesin bir cevap vermek zordur çünkü oldukça çeşitlidirler. Aslında, AdSense’in size ne kadar kazandırabileceğini görmenin en iyi yolu, ücretsiz olarak kaydolmak ve web sitenizde reklam göstermeye başlamaktır. Programa katılım sırasında kazançlarınızı sürekli olarak kontrol edebilmeniz burada yardımcı olabilir. Hesabınıza giriş yapın ve toplam tıklama sayısı, gösterim, tıklama oranı ve gerçek kazanç dahil olmak üzere orada bulunan raporlara bakın. 

Mevsimsellik ve döviz kurları gibi faktörler gelirinizi etkileyebilir. Bu nedenle, beklenen sonuçlar hemen görünmediğinde cesaretiniz kırılmasın. Ancak, AdSense’i tek gelir kaynağınız olarak görebilir misiniz? En iyisi başarılı olabilir, ancak genellikle AdSense ek bir gelir kaynağı olarak değerlendirilebilir. 

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment