Google Trends Kullanımı

Google Trends Kullanımı

 

Google Trendler’in verilerini ve varlıklarını kullanma

Google Trends insanların şu anda neleri aratmakta olduğunu ölçer. Örneğin, bir siyaset adayına veya sosyal meseleye gösterilmekte olan ilgiyi açıklamanıza yardımcı olacak bilgileri haberlerinize dahil etmek isteyebilirsiniz.
Trendler verilerinin kolaylıkla bulunmasını, yerleştirilmesini ve indirilebilmesini sağladığından, haberlere canlılık katmaya yardımcı olur.

Google Trends

Google Trends Nasıl Çalışır

Google Trends insanların takip ettiği—ya da etmediği—konuları neredeyse gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlar. Gazeteciler bu bilgileri potansiyel hikaye fikirleri keşfetmek için kullanabileceği gibi haber hikayelerinde, mesela bir siyaset adayı, sosyal bir mesele veya olay hakkında genel bir ilgi seviyesi oluşturmak için Trendler ile elde ettikleri verilerden faydalanabilir.

Google Trends ana sayfasında (google.com/trends), Arama, Google Haberler veya Youtube’da Google tarafından trend ve ilgili olarak algılanan konular kümeler halinde gösterilir. Trend Olan Hikayeler, Google’ın Knowledge Graph teknolojisi ile bir araya getirilir. Knowledge Graph üç Google platformundaki arama bilgilerini toplar ve hangi hikayelerin trend olduğunu algılamak için göreli hacimleri ile tüm aramaların mutlak hacmini karşılaştırır.

Trendler nasıl çalışır

Google Trendler ana sayfasının üst tarafında Öne Çıkanlar kısmında gösterilenler, News Lab tarafından ek veri desenlerini veya ilgi çekici trendleri vurgulamak için düzenlenir.

Ana sayfadayken

Trendler ana sayfası şu anda hangi konuların trend olduğunu gösterir, bu da hakkında yazılacak hikayenin seçilmesine yardımcı olabilir. Hikaye anlatımında Google verilerinden nasıl faydalanılabileceğini keşfetmek için Güncel Hikayeler ve İçgörüler bölümündeki örneklerden birine tıklayın.
Trendler

Kendi konu başlıklarınızı keşfedin

Ana sayfada görüntülenenlere ek olarak neredeyse her konuyu keşfedebilir ve gösterilen ilgiyi ölçebilirsiniz, bu da hikaye fikirleri geliştirmenize yardımcı olur.

Diyelim ki ABD başkanlık seçimi hakkında bir haber yazıyorsunuz ve bu seçim sürecini aynı yıl düzenlenen Hindistan genel seçimlerindeki süreç ile kıyaslamak istiyorsunuz. Trendler arama çubuğunu kullanın:
Ana sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna Hindistan Genel Seçimleri yazın. Sonuçları görmek için Return tuşuna basın.
Kendi konu başlıklarınızı keşfedin
Sonuçlar sayfanızda Zaman içinde gösterilen ilgi ve Bölgeye göre ilgi alanı şeklinde veri görselleştirmeleri ile ayrıca İlgili konular ve İlgili sorgulara ilişkin listeler de gösterilir.

Kendi konu başlıklarınızı keşfedin
Eş zamanlı karşılaştırma yapılacak konular eklemek için + Karşılaştırın alanına tıklayıp arama teriminizi yazabilirsiniz.
Kendi konu başlıklarınızı keşfedin
Bir konuyu kaldırmak veya düzenlemek için, farenizi ilgili kutu alanında gezdirin ve beliren üç noktaya tıklayın. Daha sonra Kaldır’a tıklayın.
Kendi konu başlıklarınızı keşfedin
Eş zamanlı olarak birden çok terim de aratabilirsiniz, bunun için istediğiniz terimleri Karşılaştırma ekleyin kutusuna yazın.
Kendi konu başlıklarınızı keşfedin

Terim gruplarını karşılaştırma

Tek seferde her grupta 25 kadar terim olabilecek şekilde beş terim grubunu karşılaştırabilirsiniz. Terimleri + Ekle işaretini kullanarak gruplandırın.
Terim gruplarını karşılaştırma

Google Trendler’in verilerini kaynaklandırma

Google Trendler, Google web aramalarından bir örneği analiz ederek belirli bir zaman dilimi içerisinde ne kadar arama yapıldığını belirler.
Örneğin, Zika virüsü hakkında bir haber yapıyorsanız ve konuya karşı son zamanda bir ilgi artışı olup olmadığını görmek istiyorsanız, Son 90 gün seçeneğini seçin. Trendler, belirtilen parametreler içerisinde Zika virüsü ile ilgili yapılmış tüm aramaların bir örneğini analiz eder.
Google Trendler’in verilerini kaynaklandırma

Zaman İçinde Gösterilen İlgi grafiğini okuma

Trendler’de bir terimi arattığınızda, araştırdığınız terimin zaman içerisindeki popülerliğini (neredeyse) gerçek zamanlı olarak gösteren bir grafik karşınıza çıkar. Farenizi grafik üzerinde gezdirdiğinizde, Google üzerinden yapılan toplam arama sayısına göreli olarak söz konusu terim için ne kadar arama yapıldığını belirten bir sayı gösterilir.

Grafik üzerindeki sayılar mutlak arama hacminin değerini ifade etmez, çünkü veri 0-100 ölçeğinde normalleştirilmiş değer olarak temsil edilir, grafikteki her bir nokta en yüksek noktaya göre, yani 100 değerine göre bölümlendirilmiştir. Grafiğin tepesinde, arama terimlerinin yanındaki sayılar  toplamları ifade eder.

Aşağı doğru inen grafik hattı, arama teriminin göreli popülerliğinin azalmakta olduğunu ifade eder—bu durumda söz konusu terim için yapılan toplam arama sayısının mutlaka azalması gerekmez, anlanması gereken; yapılan diğer aramalarla kıyasla terimin popülerliğinin azalmakta olduğudur.
Zaman İçinde Gösterilen İlgi grafiğini okuma

Her bölgede veya ülkede en çok aratılan konuyu bulma

Trendler’de birden çok terim arattığınızda, her bölgede en çok hangi terimin aratıldığını gösteren karşılaştırmalı bir harita görüntülenir.

Zaman içinde gösterilen ilginin karşılaştırılması. Zika virüsü ile sıtma arama terimlerini karşılaştıralım. Sıtma terimi sabit bir sorgulama oranı gösterirken Zika teriminin Ocak 2016’da büyük bir fırlama gösterinceye kadar çok az aratılmış olduğunu görürsünüz.

Her bölgede veya ülkede en çok aratılan konuyu bulma

Alt bölgeye göre karşılaştırmalı döküm: Her bölgedeki renk yoğunluğu, ilgili bölgede en çok aranan terimin yüzdesini temsil eder. Bu örnekte Zika virüsü Amerika kıtalarında daha popüler bir arama terimi iken sıtmanın da görece Asya’da daha popüler olduğu görülür.

Her bölgede veya ülkede en çok aratılan konuyu bulma

Artış gösteren veriler

Sonuçlar sayfanızın alt kısmındaki İlgili sorgular listesinde herhangi bir konu veya trend haber ile  ilgili En Alakalı ve Artış Gösteren terimler gösterilir.

Artış Gösteren sekmesinde, sizin girdiğiniz terim ile birlikte aratılan ve  belirlenmiş zaman döneminde en önemli hacim artışı oranı gösteren terimler bulunur. Artış Gösteren terimin bir önceki zaman dönemine kıyasla artış oranı yüzdelerle ifade edilir. Eğer yüzde oranı yerine “Patlama” ifadesi görüyorsanız, bu arama teriminin %5000’den fazla artış gösterdiği anlamına gelir.

Yüzdeler, belirlenen zaman çerçevesinde gösterilen arama ilgilerinin artış yüzdesini temel alır. Son 7 günü araştırıyorsanız, arama artışı ölçütü 7 gün öncesine göre belirlenir; eğer son 30 gün araştırılıyorsa ölçüt de 30 gün öncesi olur. Bunun tek istisnası bütün geçmiş (2004-bugün) görüntülenirken gerçekleşir, bu durumda yüzde ölçütü 2004 olur.

İlgili aramalar grafiğini okuma

Üst Sıradaki Terimler’igörmek için açılır menüye tıklayın.

İlgili aramalar grafiğini okuma

Bu tabloda, aynı arama oturumu esnasında, aynı seçim kategorisinde, ülkede veya bölgede, girdiğiniz terim ile birlikte en sık aranan terimler gösterilir. Eğer bir arama terimi seçmediyseniz (ve sadece bir kategori veya bölge seçtiyseniz), genel aramalar görüntülenir.

İlgili aramalar grafiğini okuma

Hariç tutulan veriler

Trendler aramalarınızdan belirli verileri hariç tutar:

  • Çok az kimse tarafından yapılan aramalar: Trendler yalnızca popüler terimlerin verilerini analiz eder, bu yüzden çok az aranma hacmi olan arama terimleri belirli bir zaman döneminde 0 olarak görüntülenir.
  • Yinelenen aramalar: Trendler daha isabetli sonuçlar sunmak için aynı kullanıcı tarafında kısa bir zaman dilimi içinde yapılan yinelenen aramaları dikkate almaz.
  • Özel karakterler: Trendler, kesme işareti ve diğer özel karakterler ile yapılan sorguları filtreler.

Hariç tutulan veriler

Temel bilgilerin ötesine geçin

Google Trendler ilgi çeken haberleri ve konuları kolaylıkla görebilmenizi sağlar. Konuları keşfetmek görece daha basit bir süreçtir ve Trendler sunduğu özellikler ve ayarlar sayesinde sonuçlarınızı geliştirmenize yardımcı olur. Bir haber fikrini kuvvetlendirmek veya bir noktayı desteklemek için ihtiyaç duyduğunuz kesin veriyi elde etmenin çeşitli yolları vardır.

Temel bilgilerin ötesine geçin

Aramalarınızı noktalama işaretleri kullanarak geliştirme

Trendler’inizdeki arama sonuçlarını filtrelemek için noktalama işaretleri kullanabilirsiniz.
Örneğin, eğer alternatif enerji hakkında bir haber oluşturuyorsanız  ve rüzgâr çiftliği terimini herhangi bir noktalama işareti kullanmadan aratıyorsanız, sonuçlarınız  herhangi bir düzen gözetmeksizin her iki kelimeyi diğer sözcüklerle bir arada içerir (kıyı açıklarında rüzgâr çiftliği, rüzgâr çiftçiliğinde yeni yöntemler, rüzgâr çiftliği kurtardı, vb.). Terimlerinizin yanlış yazımları, yazım farklılıkları, eş anlamlıları, çoğul veya tekil halleri sonuçlara dahil edilmez.
Aramalarınızı noktalama işaretleri kullanarak geliştirme

Noktalama rehberi

Aşağıda çeşitli noktalama işaretlerinin örneği verilmiş aramayı nasıl etkileyeceği gösterilmektedir:

“rüzgâr çiftliği” – Teriminizin başına ve sonuna çift tırnak işaretleri koyulduğunda terim kesin olarak bulunduğu halde aranır, kendinden önce veya sonra başka kelimeler de bulunabilir (örneğin, kıyı açıklarında rüzgâr çiftliği).

rüzgâr + güneş – Sonuçlar rüzgâr VEYA güneş kelimelerini içerebilir.

rüzgâr – çiftliği – Sonuçlara rüzgâr kelimesi dahil edilir ama çiftliği kelimesi hariç tutulur. Bu kullanım şekli, yaygın bir söz öbeğinin parçası olan bir terimi ararken söz öbeğinin sonuçlarda baskın çıkmasını istemediğiniz durumlarda faydalı olur.

yakıt doldurma + yakıt doldurumu + yakt doldrma – Sonuçlar yazım farklılıklarını (yakıt doldurma veya yakıt doldurumu) ve ayrıca yaygın yazım hatalarını (yakt doldrma) içerir.
Noktalama rehberi

Aramanızı bölgelere göre geliştirme

Google Trendler’de bir terimi arattığınızda, sonuçlarınız dünyada arattığınız terimin popüler olduğu bölgeleri gösteren bir harita içerir. Daha koyu renklerle gösterilen bölgelerde teriminizin aranma oranları daha yüksektir.

Farenizi bir bölgenin üzerinde gezdirdiğinizde bir açılır pencere etkinleşir ve terimin bölgedeki aranma hacim indeksini gösterir. Haritanın sağında, teriminizin popülerliğine göre üst sıralarda yer alan bölgeleri veya şehirleri gösteren bir liste görünümü simgesi bulunur.
Aramanızı bölgelere göre geliştirme

Her bir arama konusunu coğrafya ve zamana göre daraltma veya genişletme

Sonuçlar sayfasında, keşfinizi tek tek her arama konusu için bölgeye ve/veya zaman aralığına göre geliştirebilirsiniz.

Örneğin, eğer dalga enerjisi ile güneş enerjisi arasındaki aratılma ilgisini karşılaştırıyorsanız, tüm dünya genelinde aratılma sıklığı olarak güneş enerjisinin tipik olarak dalga enerjisine baskın çıktığını görürsünüz.

Farklı bölgelerin gösterdiği yerel ilgiyi incelemek isterseniz, farenizi arama teriminizin üzerinde gezdirin ve üç noktayı tıklayın. Sonra menüden Filtreleri değiştir’i seçin.

Gözden geçirmek istediğiniz bölgeyi ve zaman aralığını belirtin.

Sonuçlarda, iki terim arasında dünya genelindeki karşılaştırma için gösterilenden daha farklı bir ilişki ortaya çıkabilir.

Her bir arama konusunu coğrafya ve zamana göre daraltma veya genişletme

ABD metropol bölgelerini keşfetme

 

Trendler coğrafi dökümü şehir seviyesine kadar geliştirebilmenize olanak verir. Büyük şehirler genel olarak ABD’deki metropol bölgelerine karşılık gelen coğrafi bölgelerdir. Google Trendler şu anda sadece Birleşik Devletler’deki büyük şehirler hakkında veri sağlamaktadır. Diyelim ki enerji hakkındaki haber araştırmanıza devam ediyorsunuz ve jeotermal enerjinin aranma trendlerine bakmak istiyorsunuz. Belirli bir büyük şehir bölgesi hakkına iki şekilde bilgi edinebilirsiniz:

Sonuçlar sayfasının üst kısmında Dünya Genelinde’yi tıklayın.

Birleşik Devletler’i seçin.

Her bir büyük şehir bölgesinin verilerini incelemek için, belirli bir eyaleti tıklayın.
Haritanın metropol veya şehir bölgeleri halinde görüntülenmesini belirlemek için haritanın üst tarafındaki Alt Bölge menüsünü kullanın.
ABD metropol bölgelerini keşfetme

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment