Eau De Parfum Nedir?

Arama motoru optimizasyonu
Nov
28

Eau De Parfum Nedir?

11/28/2022 12:00 AM

Eau De Toilette

EDP olarak da bilinen eau de parfum bir tür cilt spreyidir. İçerisindeki esans oranı yoğunluğuna göre farklı türlere ayrılan parfümler uzun süre kalıcı etkiye sahiptir. EDP parfümlerin yoğunluk miktarı %10 ile %20 arasında belirlenmiştir. EDT ve EDC parfümlerin yoğunlukları EDP parfümlere kıyasla biraz daha fazladır. Yüksek dozda parfüm yağları içeren EDP için kalıcılık ortalama altı saat şeklinde ifade edilir. Farklı koku seçeneklerinin olması sayesinde herkes kendi zevkine en uygun olan parfümü kolayca bulup kullanabilir.

 

Parfüm satın alırken genellikle önce kokusuna ve kalıcılık derecesine bakılır. Eğer parfümün üzerinde eau de parfüm yazıyorsa bu onun kalıcılık derecesinin fazla olduğunu gösterir. Bunun sebebi ise parfümün içerisinde fazla miktarda esans kullanılmasıdır. Uzmanlara göre parfümün daha hoş ve uzun süre kokması adına erkeklerde boyuna, kadınlarda ise kulak arkasına sıkılması önerilir. Boyun bölgesi çoğunlukla daha çok tercih edilir. Parfümün sıkıldığı bölgede daha fazla kalıcı olması için temiz cilde kullanılması önerilir. Özellikle duş sonrasında sıkılan parfümlerin kokuyu hapsedeceği ve daha fazla kokacağı belirtilir.

 

Eau De Toilette

Parfümlerin içerisinde koku, alkol ve su bileşenleri yer alır. EDP ile EDT parfüm arasında fark bu bileşenlerin miktarında ortaya çıkar. EDP parfüm EDT olana kıyasla daha kalıcı olmasıyla bilinir. Eau de toilette parfüm içerisinde %4 ile %15 oranında saf parfüm vardır. Ortalama üç dört saat kalıcılığı bulunan bu parfümler günlük kullanım için uygundur. Parfümün sıkıldığı yerde biraz daha uzun süre kokması için daha az temas edilecek bir yere sıkılması önerilir. Eğer duş sonrası parfüm sıkılıp üzerine nemlendirici sürülürse koku vücuda hapsedilmiş olacaktır. Parfüm sıktıktan sonra ovup yaymaya çalışmanın kalıcılık için bir faydası olmayacaktır.