LOADING

Seo Uyumlu Makale Nedir ? Nasıl Yazılır

by SEO UZMANI Şubat 20, 2019
seo makale yazımı

SEO Makale Nedir

SEO Makale arama motorları ( Google, Yahoo, Bing vs. ) tarafından son kullanıcıya gösterilmeyi hak edecek kalitedeki içeriklere verilen isimdir. Pek çok kişi SEO Makale dendiği zaman 300 kelime ve fazlası olarak yazılmış özgün ( başka yerde bir benzeri olmayan ) makaleleri SEO Makale olarak kabul eder. Bu doğru bilinen yanlışların başında gelen bir hatadır.

SEO Makale şu 3 özelliği taşımadığı sürece SEO Makale istenilen etkiyi tam anlamı ile vermeyecektir.

1- Makale arama motorlarında oluşmuş bir arama teriminin veya sorunun karşılığı olmalıdır.

Yanlış Makale Başlığı: Dünyanın En Güzel Kırmızı Elması ile Sos yapalım

 

Doğru Makale Başlığı: Elma Sosu Nasıl Yapılır?

Çünkü arama motorunda kimse “Dünyanın en güzel kırmızısı ile sos yapın” diye bir arama yapmayacaktır.

2- Yazacağınız makalenin son kullanıcı tarafından ilgi çekici ve okunur bulunması çok önemlidir. Eğer makaleniz bu özelliklere sahip değilse kısa sürede Google için çöp içerik olarak gerilerde yerini alacaktır.

Doğru makale içeriği: Okuyanı merak ettiren, okumaya devam ettiği zaman sıkmayacak bir anlatım tarzı olmalıdır.

Elma sosu nasıl yapılır öğrenirken size elmanın kullanıldığı çok ilginç 3 yer açıklayacağız.  ( Şu an okuyucu ilginç bir bilgi alacağını anladı ve okuyarak öğrenmek istiyor )

Yanlış makale içeriği: Okuyanı sıkan anlamsız cümle tekrarları ile devam eden sadece yazılmak için yazılan benzer içeriklerin çok fazla biçimde bulunduğu makaleler.

Elma sosu yapımını anlatacağımız bu tarifimizde elma sosu yapımı için gerekli olan malzemelerimizi okuyunuz……

3- Kullanıcıya tam olarak ulaşmak için merdiven tekniğini kullanabilirsiniz. Bu teknikte sadece anahtar kelimeleriniz değil kullanıcının ilgi duyacağı kelime ve cümlelerde koyu yazılarak yazıda bir akış sağlanabilir.

Elma sosu yapımı kadar ilginç olan başka bir özellik ise elma ile hayat kurtarabileceğimizin bilgisidir. Eğer elma ile sabun arasındaki gizli bağlantıyı biliyor iseniz

Koyu yazılan yerler aynı bir merdiven gibi kullanıcının ilgisini çekerek onun yazı içinde gezmesini sağlar bu sayede makaleniz daha ilgi çekici ve akıcı olacaktır.

SEO Makale Nasıl Yazılır

SEO Makale çok yanlış bilinen bir tanım. Genel olarak 300 kelime üstü ve içinde anahtar kelimelerin koyu olarak yazıldığı makalelere SEO Makale gözü ile bakılıyor. Bu yanlış yüzünden pek çok internet sitesi makale çöplüğüne dönmüş biçimde.

SEO Makale içerik olarak son kullanıcıya faydalı olacak ve okunacak kalitede içeriklerden oluşmalıdır. Sadece içerik olsun diye yazılmış makaleler Google üzerinde sitenizin hareketlenmesini sağlayabilir ama zaman içinde son kullanıcının o makaleleri okumadan hızlı bir biçimde sitenizden çıkıyor olması size yarardan çok zarar getirecektir.

Google yeni içerikleri son kullanıcıya göstererek onlar tarafından beğenilip beğenilmediğini test eder. Sitemize düzenli ve yeni içerikler girdiğimizde sitemize gelen ziyaretçi sayısının artmasının sebebi budur. Ama siz bu içerikleri düşük kalitede tutar ve sadece 300 kelime olması ile ilgilenir iseniz zaman içerisinde makaleleriniz Google tarafından alt sıralara doğru itilecektir.

Gerçek anlamda SEO Makale yazmak istiyor iseniz aşağıdaki kuralları göz ardı etmeden makale yazmaya çalışın.

 • Yazacağınız konuda üst sıralarda çıkan makaleleri okuyarak neden üst sıralarda çıktıklarını anlamaya çalışın.
 • Başlık kısmı en önemli kısımdır. Maksimum 70 karakter olmasına dikkat edin.
 • Başlıkta Anahtar kelimeyi geçirmeyi dikkat edin. Mümkünse başta geçmeli.
 • Başlığımızın arama motorlarında oluşmuş bir arama terimi veya bir sorunun karşılığı olmasına dikkat ede edelim
 • Başlığımızda geçen anahtar kelimemizi makale içinde ilk cümlede geçirmeye dikkat edelim.
 • Yazacağınız SEO Makalelerin üst sıralarda çıkan içeriklerden daha akıcı ve son kullanıcı dostu olmasına özen gösterin. Okuduğunuzda gerçekten birilerinin işine yarayacak olmasına dikkat edin.
 • Makalenizin içinden bir kaç değişik siteye bağlantı çıkışı yaparak arama motorlarına içeriğinizin referans verir kalitede olduğunu gösterin. Link çıkışı otorite sitelere olduğu sürece çok yararlıdır.
 • Anahtar kelimelerinizi uygun sayısı makale içinde geçirin ama makaleyi anahtar kelime çöplüğüne döndürmeyecek şekilde olmalı. Her 100 kelime için en fazla 2 adet anahtar kelime kullanın.
 • Makalenizi kelime sayıları ile sınırlamayın. Konunuz 150 kelime yazılacak bir konu ise 150 kelime yazın ama akıcı ve kaliteli olarak yazın.
 • Makalenizin okuyan kişinin sıkılmadan sonuna kadar okuyacağına ve hatta okumak isteyeceğine emin olun.
 • 300 kelime üzeri uzun makalelerin iç bölümlerinde ara başlıklar kullanalım. Bu ara başlıklarda anahtar kelimemizi geçirelim. Ara başlıklar sırasıyla maksimum 4 adet H2 ( heading tag) mak. 4 adet H3 başlık olabilir.
 • Makale içinde görsel kullanalım. Görsel isimlerini konusu ne ise o şekilde adlandıralım.
 • Dünyanın en fazla trafik alan içeriklerin 2500-3000 kelime olduğu açıklanmıştır. Bu kadar uzun yazamasak ta, buradan ders çıkaralım.

Yukarıda belirttiğimiz kurallar içinde makale yazdığınız takdirde gerçek anlamda başarıya ulaşma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *