Google Akademik: Mahkeme davalarına ve akademik yayınlara ulaşın

Google Akademik: Mahkeme davalarına ve akademik yayınlara ulaşın

 

Kaynakların kaynağı

Google Akademik, kapsamlı bir dizide akademik yayınları keşfetmenize ve araştırmanıza olanak sağlayan güçlü bir arama aracıdır. Makaleler, tezler, kitaplar, özetler ve akademik yayıncılardan mahkeme kanaatleri, profesyonel topluluklar, çevrimiçi havuzlar, üniversiteler ve web siteleri erişilebilir materyaller arasındadır.

Haberinizi anlatmanıza yardımcı olacak yazın kaynaklarını bulma

Diyelim ki seçim bölgelerinin yeniden belirlemesi hakkında bir haber yapıyorsunuz. scholar.google.com adresini ziyaret edin ve “seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi” veya daha basit olarak “seçim bölgeleri” yazarak arama yapın. Sonuçlarınızda, dünyanın dört bir yanından eğitimcilerin, hukukçuların ve yazarların ilgili yayınları, görüşleri ve çalışmaları görüntülenir.

 

Ana sayfada görüntülenen sonuçlarınızı geliştirme

Sonuçlarınızı daraltmanın ve faydalı bilgileri bulmanın çeşitli yolları vardır.

Başlamak için, Makaleler’i ve İçtihat’ı seçin (ABD için).

Federal veya yerel mahkemeleri seçerek aramanızı daha da daraltabilirsiniz.

Birleşik Devletler’deki mahkemelerin listesine ulaşmak için, Mahkeme seçin’e tıklayın.

Eğer menüden Gelişmiş Arama’yı seçerseniz, belirli kelimeler, yazarlar veya tarihler kullanarak sonuçlarınızı daraltmanıza olanak sağlayan bir pencere açılır.

Sonuçlar sayfasında görüntülenen sonuçlarınızı geliştirme

Sonuçlar sayfasında da sonuçlarınızı daraltmanız için çeşitli yollar bulunur.

Sol sütundaki açılır menüden Makaleler ve İçtihat arasında seçim yapın.

İçtihat için, Federal veya yerel mahkeme dokümanlarından hangisini aramak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Sonuçlarınızı tarihe göre sıralayabilirsiniz.

Sonuçlarınızı konuma göre geliştirmek için terimi ilgilendiğiniz bölge ile birlikte aratmayı deneyin, örneğin, (Seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi, Kaliforniya).

Daha fazla bilgi bulma

Bazen bir makalenin tamamını okuyabilmek için abonelik gerekse de çoğuna özet halinde erişmek mümkündür. Bunları aramanın birkaç yolu vardır:

Listenin sağ tarafında gösterilen kütüphane bağlantısına tıklayın.

Sonuçların altında gösterilen Versiyonlar ve İlgili sekmelerine tıklayın.

İlave sonuçları keşfetmek için, İlgili makaleler’e tıklayın.

Daha ayrıntılı bilgiler aramak için Alıntılayan’a da tıklayabilirsiniz.
Daha fazla bilgi bulma

Haberinizi anlatmanıza yardımcı olacak kaynak kişiler bulma

Google Akademik’i uzman kaynak kişiler bulmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi hakkındaki makaleniz için daha önce konuyu derinlemesine araştırmış bir kişiden alıntı yapmak veya görüşlerine başvurmak isteyebilirsiniz.

Eğer faydalı bir sonuç bulduysanız ve yazarın ismi de belirtilmişse, söz konusu kişinin profilini görmek için isminin üzerine tıklayın.

Yazarın profilinde, yazar tarafından kaleme alınmış diğer makaleler ve hakkında yazdığı konuların bir listesi görüntülenir.

Yazarın profil sayfasındaki konulardan birine tıklayarak aynı konuyu işleyen diğer yazarları da bulabilirsiniz.

Eğer kaynak kişi konu hakkında özel bilgi sahibi görünüyorsa ve kendi kişisel sitesi için bir bağlantı paylaşmışsa, Anasayfa’ya tıkladıktan sonra, haberiniz için bir alıntı veya yorum sağlamaları için kendilerine ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili başka yazarlar bulmak için Kullanıcı Profilleri  için ayrılmış arama çubuğunu da  kullanabilirsiniz

Google Akademik alıntıları

Profilim düğmesi yazarların kendi makalelerinin, görüşlerinin, araştırma yayınlarının vb. ne zaman ve nerede alıntılanmış olduğunu takip edebilmesini sağlar. Pencereniz çok küçük değilse, bu düğmenin tarayıcınızın sol üst köşesinde görüntülenmesi gerekir. Bu durumda, Menü Profilim adımlarını takip edin.
Eğer daha önce yayımlamış olduğunuz akademik makaleler veya kitaplar varsa bir profil oluşturabilir ve kendi yayınlarınızı da, bir akademik siyasi bilimler dergisinde yayımlanmış olan seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesine dair bu makale örneğindeki gibi Google Akademik üzerinden takip edebilirsiniz.

Google Akademik eklentileri

Google, Chrome, Firefox ve Safari için web tarayıcınızla gezinirken akademik makaleleri araştırabilmenizi sağlayan bazı faydalı Akademik eklentileri sunar.

Bu eklentinin pencerenize eklediği tarayıcı düğmesi sayesinde herhangi bir web sayfasından Google Akademik’e kolayca erişebilirsiniz.

Görüntülemekte olduğunuz pencereden ayrılmak zorunda kalmadan sadece okumakta olduğunuz metnin başlığını vurgulayın ve sonuçları görmek için Akademik düğmesine tıklayın.

Google Akademik eklentileri

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment