Kaynakların kaynağı

Google Akademik, kapsamlı bir dizide akademik yayınları keşfetmenize ve araştırmanıza olanak sağlayan güçlü bir arama aracıdır. Makaleler, tezler, kitaplar, özetler ve akademik yayıncılardan mahkeme kanaatleri, profesyonel topluluklar, çevrimiçi havuzlar, üniversiteler ve web siteleri erişilebilir materyaller arasındadır.

Haberinizi anlatmanıza yardımcı olacak yazın kaynaklarını bulma

Diyelim ki seçim bölgelerinin yeniden belirlemesi hakkında bir haber yapıyorsunuz. scholar.google.com adresini ziyaret edin ve “seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi” veya daha basit olarak “seçim bölgeleri” yazarak arama yapın. Sonuçlarınızda, dünyanın dört bir yanından eğitimcilerin, hukukçuların ve yazarların ilgili yayınları, görüşleri ve çalışmaları görüntülenir.

Haberinizi anlatmanıza yardımcı olacak yazın kaynaklarını bulma

Ana sayfada görüntülenen sonuçlarınızı geliştirme

Sonuçlarınızı daraltmanın ve faydalı bilgileri bulmanın çeşitli yolları vardır.
Haberinizi anlatmanıza yardımcı olacak kaynak kişiler bulma

Google Akademik alıntıları

Profilim düğmesi yazarların kendi makalelerinin, görüşlerinin, araştırma yayınlarının vb. ne zaman ve nerede alıntılanmış olduğunu takip edebilmesini sağlar. Pencereniz çok küçük değilse, bu düğmenin tarayıcınızın sol üst köşesinde görüntülenmesi gerekir. Bu durumda, Menü Profilim adımlarını takip edin.
Eğer daha önce yayımlamış olduğunuz akademik makaleler veya kitaplar varsa bir profil oluşturabilir ve kendi yayınlarınızı da, bir akademik siyasi bilimler dergisinde yayımlanmış olan seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesine dair bu makale örneğindeki gibi Google Akademik üzerinden takip edebilirsiniz.
Google Akademik alıntıları

Google Akademik eklentileri

Google, Chrome, Firefox ve Safari için web tarayıcınızla gezinirken akademik makaleleri araştırabilmenizi sağlayan bazı faydalı Akademik eklentileri sunar.

Bu eklentinin pencerenize eklediği tarayıcı düğmesi sayesinde herhangi bir web sayfasından Google Akademik’e kolayca erişebilirsiniz.

Görüntülemekte olduğunuz pencereden ayrılmak zorunda kalmadan sadece okumakta olduğunuz metnin başlığını vurgulayın ve sonuçları görmek için Akademik düğmesine tıklayın.

Google Akademik eklentileri