Find DNS records


Bir URL girinHakkında Find DNS records

 

Find DNS records'ın önemi nedir?

Web siteleri ve kullanıcıları için büyük önem taşıyan DNS kayıtlarını bulmak için Find DNS records aracını kullanabilirsiniz.

İnternette milyonlarca web sitesi hazır çalışır durumda... Tüm bunlar dünyada bulunan web sunucuları tarafından barındırılıp yönetiliyorlar. Bir web sitesi bulmak ve nerede barındırıldığını bulmak için bir dizin gerekir, bu olmadan web siteleri bulmak neredeyse imkansızdır. İşte DNS, internet için dünyadaki en büyük dijital veritabanı olan Alan Adı Sistemi anlamına gelmektedir.

Bu veritabanı dünyadaki her web sitesi hakkında bilgi içerir. Bir web sitesinin alan adı IP adresi ile birlikte bu veritabanında saklanır. Bir web sunucusuna, bir arama tarayıcısının isteğine nasıl cevap vereceğini söyleyen veri dosyalarına da DNS kayıtları denilir.

DNS KAYIT ÖZELLİKLERİ

Bilgisayar jargonunda, DNS kayıtlarına "eşleme dosyaları" adı verilir. Bir web sunucusu bir kullanıcı tarafından belirli bir web sitesini ziyaret etme isteği gönderdiğinde, istek DNS veritabanına gönderilir. Bu veritabanı kayıtlarını arar, web sitesinin IP adresini bulur ve talep eden sunucuya iletir. Bu bilgiyi aldıktan sonra talep eden sunucu, web sitesini bulmak ve isteği başlatan kullanıcıya göstermek için IP adresini kullanır.

DNS sözdizimi olarak bilinen DNS kayıtlarıyla ilişkili harfler vardır. Tüm DNS kayıtlarında yaygın olarak kullanılan söz diziminin bazıları; A, AAAA, CNAME, MX, PTR, NS, SOA, SRV, TXT ve NAPTR.

Bir DNS kaydındaki ‘A’sözdizimi, en temel sözdizimi türüdür. 'Adres' anlamına gelir ve web sitesinin IP adresini gösterir. "AAAA" kaydı, ana bilgisayar adını 128 bit IPV6 adresine eşleyen bir IPV6 adresidir. "CNAME", "konik ad" anlamına gelir ve alt alanları mevcut DNS kayıtlarıyla ilişkilendirmek için kullanılır. 'MX', posta alışverişi anlamına gelir ve posta alışverişi sunucuları için kullanılır. Ad olarak ‘PTR’ kaydı bir işaretçi kaydını gösterir ve bir IPV4 adresini CNAME ile eşleştirir. “NS’ kaydı ‘ad sunucusu’ anlamına gelir ve alanın bulunduğu sunucuyu belirtir. "SOA" kaydı, etki alanı hakkında, en son ne zaman güncellendiği gibi, vb. önemli bilgileri depolar. “SRV” kaydı, etki alanının hangi TCP hizmetini kullandığını gösterir. "TXT" kaydı ise web sitesinin yöneticisinin kayda herhangi bir metin eklemesine izin verir.

DNS KAYITLARINI KONTROL ETMELİSİNİZ

Herhangi bir web sitesinin DNS kayıtları, web yöneticileri ve SEO için hayati bilgiler içerir. Bu kayıtlar, görüntülemek isteyebileceğiniz web siteleriyle ilgili ayrıntıları verir. Bir etki alanının IP adresini bilmek istiyorsanız, bu bilgileri o etki alanının DNS kayıtlarına bakarak alabilirsiniz. Bir IP adresi, hangi adres etki alanının barındırıldığını size söyler ve IP adreslerinin yapısını biliyorsanız, etki alanının hangi ülkede barındırıldığını da bilirsiniz. IP adresleri telefon numaraları gibi atanır. Her ülkeye belirli bir numara verildiğini, ardından şehir kodunu ve ardından gerçek telefon numarasının atandığını biliyoruz. Uluslararası bir arama yapmak için uluslararası kodu, alan kodunu ve asıl numarayı tuşlamanız gerekir.

Bir rakibin DNS kayıtlarını kontrol etmek, nerede barındırıldığını ve web sitesiyle ilgili diğer bilgileri görmek isteyebilirsiniz. Bunun için Finds DNS Records aracını kullanmanız gerekmektedir. Siteye girdikten sonra, DNS kayıtlarını almak istediğiniz web sitesinin alan adını yazın. Saniyeler içinde etki alanının DNS kayıtları karşınıza çıkar. Burada bir etki alanı için tüm DNS kayıtlarını görüntüleyebilirsiniz. Artık kayıtları inceleyebilir ve ‘A’ tipi kaydında listelenen IP adresini görebilirsiniz. Listede ayrıca ‘NS’, ‘SOA’, ‘MX’ ve ‘TXT’ kayıtları da yer alacaktır.