SEO Optimizasyonu

SEO Optimizasyonu

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) , çok çeşitli teknikleri kapsayan ve temel olarak, arama motorlarının ve kullanıcıların değer, popülerlik, kalite, hız, teknik özellikler ve kullanıcı deneyimi açısından tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde web sitelerini arama motorları için optimize etmek anlamına gelen bir terimdir.

SEO gerçekten  karmaşık ve dinamik bir süreçtir. Ve bunu çok spesifik ve anlaşılır bir şekilde açıklamak için, yıllar önce arama motoru optimizasyonunun ne olduğu ile bir karşılaştırma yapacağız.

SEO 1.0

2000-2010 yıllarında belirli kelimelere göre site sıralaması elde etmek SEO hizmetleri ile çok kolaydı . Sonra ” Ne kadar çok, o kadar iyi ” ilkesi işe yaradı . SEO optimizasyon uzmanları, kaynaklar ne olursa olsun, olabildiğince çok ana sayfa bağlantısı almaya çalıştı. Anahtar kelimelere ve bunların yoğunluklarına çok vurgu yapıldı. Önemli kelime öbeği ne kadar çok yerde görünüyorsa, istenen sonucu elde etme olasılığı o kadar yüksek oluyordu. Bu da önemli olumsuzluklara yol açtı:

kullanıcılar kendi arama motorlarından en iyi sonuçları alamadı ;
bazen kabul edilemez ve anlaşılmaz olanla sınırlanan garip yazılar üretildi .

Asıl sorun, eski SEO yöntemlerinin, dahili sayfalara ve kullanıcıların kendilerine dikkat etmeden web sitesini optimize etmeye çalışmasıydı. Başlangıçta neredeyse her şey yanlış yapıldı.

SEO 2.0

Yeni SEO optimizasyonu kökten farklılıklar içerir. Buradaki vurgu tüketici ve ne istediği üzerindedir. Anahtar kelimeler önemlidir, ancak en önemli konu, iyi kullanıcı deneyimi, içeriğin değeri, kullanışlılığı ve bu doğru kitleye sunulmalıdır. İşler çok daha karmaşık ama aynı zamanda çok daha doğru. Potansiyel kullanıcı bir web sitesini beğenirse, göze hoş gelirse, kolay ve sezgiseldir, hızlı ve daha da önemlisi gezinir – sunulan içeriğe veya hizmete güvenir, o zaman arama motorları da takdir edecektir. Yandex, Bing ve özellikle Google ile ilgili .

Elbette, mükemmel olmak istiyorsak, hem sayfa içi hem de yerinde optimizasyona gereken özeni göstermeliyiz. Onların da yıllar öncekiyle neredeyse hiçbir ortak yanları yok. Orada zaten çok güzel bir düzen var. Her şey, botlar ve en önemlisi kullanıcılar için yararlı olacak şekilde yapılmıştır .

Başka bir deyişle, bir web sitesi, iyi yazılmış kod, uygun yapı ve öğeler, hız, kullanıcı deneyimi, değer, kalite, kullanışlılık ve güven için arama motorlarının teknik gereksinimlerini karşılıyorsa, bu bir Yeni SEO optimizasyonu sürecinden başarıyla geçen sitedir .

Sitenizin SEO’ya ihtiyacı var mı?

Çok sayıda araştırma ve kişisel deneyimimiz, organik arama motoru sonuçlarından gelen trafiğin en güçlü dönüşüm sağlayan trafik olduğunu kanıtlıyor. Başka bir deyişle, potansiyel bir müşterinin puanınıza tıklayarak gerçek bir müşteri olma şansı çok yüksektir.

Arama motoru optimizasyonu, dünyanın en popüler hizmetlerinden biridir. SEO’nun kesin, sabit değeri veya toplam maliyeti yoktur ve olamaz. Her proje farklıdır. Sektörler ve hedefler de öyledir. SEO, çok yüksek getiri oranıyla son derece iyi bir yatırımdır . İşte birkaç gerçek daha:

– Arama yaparken 1. sayfada yer alanlar, kullanıcı tıklamalarının% 90’ından fazlasını alır.

– İçeriği (çoğunlukla metin) olan siteler için trafiğin 1 numaralı kaynağı, arama motorlarının SERP (sonuç sayfası) sonuçlarının ilk sonuçlarıdır.

– Zayıf yapıya ve genellikle optimize edilmemiş site içi kısmına sahip sitelerin ödüllere hak kazanma olasılığı düşüktür.

Optimize edilmiş bir sitenin faydaları nelerdir?

 •  Doğru yapı, iyi kod, hız, kullanılabilirlik veya daha anlaşılır bir şekilde, siteniz tam olarak ihtiyaç duyduğu ve kullanıcıların kendilerini iyi hissedecekleri sağlam temeli alacaktır.
 • SEO, çevrimiçi işinizin önemli anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin en iyi sonuçlarında yer almaya başlamasını sağlayacak ve bu da size esas olarak işinizle ilgilenen kullanıcıları, yani potansiyel müşterileri getirecektir . Bu kadar iyi hedefleyebilen çok az hizmet var.
 • Markanızı tanıtmak ve güçlendirmek . Düzgün tasarlanmış ve iyi uygulanmış SEO stratejileri, markanızın popüler olmasına ve kolayca tanınabilir olmasına yardımcı olur. İnsanlar yalnızca yerleşik markalara güvenir ve kolayca satın alır. Bu bir gerçek!
 • Arama motoru optimizasyonu, çok uzun vadeli etkisi olan karmaşık bir hizmettir . Örneğin bir yıl boyunca yapılanların daha sonra olumlu bir etkiye sahip olması ve uzun yıllar boyunca kâr payları olması mümkündür. SEO, Tıklama Başına Ödeme kampanyalarından% 90 daha fazla tıklama alıyor.
 •  Rekabeti ezin! Rakiplerinizin neden sizden çok daha iyi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Oldukça basit – SEO, bu başarılı girişime girmeye cesaret eden çalışkan işadamlarından biri değilseniz, sizi zirveye çıkarabilecek ya da etmeyecek şeydir.
 • Köprülerden ilgili trafiği  alın . Doğru bağlantı kurma şu kelimelerle karakterize edilir: güçlü siteler, alaka düzeyi ve çeşitlilik. Yani, nişinizdeki güçlü bir siteden doğal ve anlamlı derecede yakın bir bağlantı almayı başarırsanız, o zaman oradan sunduğunuz şeyle ilgilenebilecek kullanıcılar gelebilir.

Şimdiye kadarki nedenlerden neredeyse herhangi biri, daha iyi bir dönüşüm oranı için bir katalizör görevi görebilir. Ziyaretçilerinizin gerçek müşteri olma ve sizden satın alma veya hizmetlerinizden yararlanma şansı  çarpıcı biçimde artar .

Konuyla ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi alın, SEO’nun çevrimiçi işinize yardımcı olma yollarından bazılarını görün, bu hizmetin bedelini ne ödediğinizi, nasıl ölçülebileceğini ve daha birçok yanıtı sadece burada öğrenin .

Optimizasyon sürecinin aşamaları

Her hizmet ve sürecin, doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi ve istenen sonuçları getirmesi için geçtikleri belirli aşamaları vardır. Profesyonel SEO Uzmanı‘nın uzun vadeli hizmeti şunları içerir:

 1. Tam SEO denetimi ve site analizi

Aşağıdaki bölümlerden oluşur:
– Kullanılabilirlik ve indeksleme ;
– Site yapısı (yerinde faktörler);
Sayfa yapısı (sayfa üzerindeki faktörler)
– Dış koşullar (sayfa dışı faktörler);

 1. Hedefleri tanımlama, bir plan hazırlama ve uygulama (strateji)

– Tüm site içi ve sayfa içi sayfaları sıraya koyma .
– Doğru anahtar kelimelerin ve cümlelerin anlamsal bir özünün analizi ve hazırlanması .
– Çevrimiçi projenizin optimizasyonu için bir strateji geliştirilmesi.
– İçerik – metinler, strateji ve analiz.
– Pazarlama – içeriğinizi (hizmet, ürün) hedef kitlenize tanıtmanıza yardımcı olacak tüm faktörlerin, yöntemlerin ve araçların kullanılması.
– Markalaşma – markanızı tanıtmak ve tanıtmak için çevrimiçi etkinlikler.
– Sosyal ağlar – pazarlamanın bir parçası olarak ve müşterilerinizle doğrudan iletişim için.

 1. Bağlantı kurma

Güçlü ve alakalı kaynaklardan sitenizdeki önemli sayfalara doğru ve doğal bağlantılar oluşturun. Zengin, güçlü, doğru ve çeşitli bir bağlantı ve çapa profilini izleme ve oluşturma.

 1. Yerel optimizasyon

Hemen hemen her yerde, mobil cihazlara olan talep masaüstü sistemlerden daha fazladır. Tüketiciler daha iddialı hale geliyor. Fiziksel olarak bulundukları yere yakın ürün ve hizmetleri kolayca bulmak isterler. Bu, yerel optimizasyonun ana rolüdür. Size en yakın olanı bulun.

 1. Deneyler

Başarılı bir SEO kampanyasının cephaneliğinin kaçınılmaz bir parçasıdır. A / B testleri, projenin maksimum potansiyelini bulmaya ve ulaşmaya yardımcı olur.

 1. Analizler, ölçümler ve izleme

Nasıl gittiğimizi, doğru yönde hareket edip etmediğimizi ve maksimum potansiyel müşteri sayısına ulaşmak için neyi düzeltmemiz gerektiğini görmek kesinlikle zorunludur.

SEO optimizasyon sürecinin listelenen aşamaları, tam ve dinamik bir döngü oluşturur; bu döngü, bir kez tarandıktan sonra en baştan başlamak için iyidir.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

Doğru yapı ve teknik özellikleri hazırlar (sayfa içi ve yerinde optimizasyon)
Anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin anlamsal bir temelini oluşturur.
Doğru Üstbilgi ve Açıklayıcı meta etiketleri yazar.
Olası her hedef grubu araştırır.
Her hedef gruba ulaşmak için bir pazarlama stratejisi geliştirir ve uygular.
Belirli medya için yayınları seçer.
Arama motorlarında çeşitli anahtar kelimeler ve kelime öbekleri ile sitenin görünürlüğünü artırır.
Anahtar kelime konumlarını kontrol eder.
Anlamsal çekirdeğe dayalı sayfaları zenginleştirir.
Site kullanılabilirliğini ve kullanıcı davranışını iyileştirir.
Bağlantı kurma konusunda tüm işleri yapar.
Rakipler hakkında detaylı analiz yapar.
Kötü bağlantıların izlenmesi ve kaldırılması konusunda çalışmalar yapar.
Artan marka talebini analiz eder.
Dönüşümleri artırır.
İçerik stratejisi
İçerik optimizasyonu
Testler ve iyileştirmeler
Sonuç analizi

Karanlığa gömülen milyonlarca site var. Sizinkinin hepsinden biri mi olmasını istiyorsunuz yoksa işletmenizin popüler olmasını ve sitenizin sürekli satış yapmasını mı istiyorsunuz?

SEO hizmetlerimizle işinizi zirveye taşıyın! Sitelerinizi optimize etmek için doğru kararı veren birkaç kişiden biri olun! 

ŞİMDİ bize yazın!

Kaynak: https://websitedesign.bg/uslugi/seo-optimizacia

https://readlang.com/user/61a3706654a4b481d412cdf7

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment