Seo Nedir?

Son zamanların en popüler konularından biri olan SEO hizmetleri, oldukça geniş bir kapsamda ele alınmalıdır. SEO nedir, nelere dikkat edilmelidir, SEO uzmanlarının görev tanımı nedir gibi soruların cevapları için okumaya devam edin…

SEO NE DEMEK?

Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlayabileceğimiz ve kısaca SEO olarak bahsedeceğimiz sistem, farklı etmenlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Günümüzde dijital bir çağ içerisinde olduğumuz bir gerçek. Tüm işletmeler, yerli ve yabancı firmalar, sosyal ve siyasal çalışmalar bile internet üzerinde var olduğu kadarıyla biliniyor. Çünkü küçükten büyüğe çok geniş bir kitle tüm hayatını internette yaşıyor. Hal böyle olunca eğer bilinmek, kazanmak, görünmek ve başarılı olmak istiyorsanız SEO çalışmalarının nasıl yapıldığını, SEO’nun ne demek olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Diyelim ki kurumsal ya da butik bir iş sahibisiniz… Ya da kendi anılarını yazarak kişisel bir bloga dönüştüren bir içerik üreticisisiniz… İnternet dünyasında herhangi bir şekilde var olmak istiyorsanız, başarılı bir web sitesi ve sosyal platformlarda varlık göstermek için SEO nedir sorusunun cevabını verebilmeniz gerekiyor.

Özellikle internet sitelerinin çok daha iyi bir performansta çalışabilmesi için gerekli olan SEO çalışmaları, Google tarafından yapılan yönlendirmeleri dikkate alarak devam etmelidir. Google’ın sürekli olarak yaptığı güncellemeleri ve son gelen özellikleri bilmeyen, takip edemeyen bir SEO uzmanı ile başarıya ulaşmanız çok zor olacaktır, hatta imkansız… Bu sebeple SEO hizmetinden önce Google’ı ve onun değişken yapısını çok iyi bilmek gerekiyor.

Search Engine Optimization olarak da bilinen SEO nedir sorumuza dönecek olursak… İnternet sitenizle Google’da başarı elde etmek, arama motorunda sizin hedef kitlenizle ilgili bir arama yapıldığında ilk sayfalarda hatta ilk sıralarda çıkmak için SEO çalışmaları yapılmalıdır. SERP yani arama motoru sonuç sayfasında ne kadar ön planda görünürseniz, sitenize giriş sayısı o kadar artacak ve Google tarafından güvenilir ve başarılı bir site olarak tanımlanacaksınız.

Seo Nedir

SEO ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR?

Google üzerinde web sitelerinin daha fazla görünür olabilmesi, fazla ziyaretçi çekebilmesi ve doğal trafik akışı sağlaması gerektiğini ve bunların hepsinin SEO nedir sorusunun cevabı olduğundan bahsetmiştik. SEO çalışmaları işte tüm bu saydıklarımızın başarılabilmesi için yapılacak adımları kapsar. Hem teknik hem de içerik bakımından pek çok hizmet ile istenilen noktaya gelebilecek SEO çalışmaları yapabilir ya da bir SEO uzmanına yaptırabilirsiniz. Farklı stratejiler SEO alanında, üzerine çalışılan siteye ve hedefine uygun olarak belirlenir. İlk olarak dijital dünyada nerede olduğunuzu, nerede bulunmak istediğinize, hedef kitlenize karar vermelisiniz. Rakip analizi de yaparak sonrasında elde edilen veriler ışığında bir SEO çalışma programı çıkarılmalıdır. Amaç, siteye organik ve doğal ziyaretçi çekmek, bunun yanı sıra gelen kullanıcının sitede fazla vakit geçirmesi ve sıklıkla sitenizi başvurulacak bir kaynak olarak görmesidir. e-ticaret sitelerindeki SEO çalışmaları ise bambaşka bir boyuttadır. Orada amaç satış yapmak olduğu için ziyaretçileri buna yönlendirecek alternatifler düşünülmelidir. Rakiplerinize fark atmak, Google tarafından başarılı sayılmak ve para kazanmak için SEO nedir sorusu ile bu alanda yapılacak çalışmalara vakıf olmak yukarıda anlattıklarımız ışığında oldukça önemlidir.

SEO VE ANAHTAR KELİME İLİŞKİSİ

SEO nedir, SEO çalışmaları nasıl yapılır konularında bahsettikten sonra biraz daha ayrıntıdan bahsetmemiz gerekiyor. İlk olarak SEO hizmetlerinde ayrı bir öneme sahip olan anahtar kelimelerin varlığından ve neden önemli olduğundan başlayalım.

İlk olarak sitenize ziyaretçilerin büyük bir kısmının Google ya da farklı arama motorlarında bir konu aratarak geldiğini unutmamalısınız. Yani kullanıcı sizin için asıl değerli olan anahtar kelimeyi internete yazdığında ilk sıralarda siz çıkarsanız, direkt olarak sizin web sitenize giriş sağlar. Bu noktada hedef kitlenizin hangi kelimeleri kullandığını, konseptiniz dahilinde hangi anahtar kelimelerde ilk sayfada ilk sıralarda çıkmanız gerektiğini SEO çalışması yaparak öğrenebilirsiniz. Sonrasında bir anahtar kelime listesi çıkararak içeriklerinizi bu listeyi dikkate alarak oluşturmanız gerekmektedir. Rakiplerinizle aranızdaki farkı açacak olan bu SEO çalışmasında, anahtar kelimenin metnin neresinde ne kadar geçeceğine özen göstermelisiniz. Arama motorlarında görünür olmanızı sağlayacak anahtar kelimeleri, farklı SEO araçlarını kullanarak da öğrenebilirsiniz.

seo nedir

İÇ OPTİMİZASYON NASIL YAPILIR?

Web sitesi içerisinde yapılan değişikliklere iç optimizasyon denir. Sitenizin ve içeriklerinizin dışarıdan nasıl göründüğü, çizmek istediğiniz profil adına önem içerir. Bu sebeple SERP yan, Google arama moturu sonuç sayfasında görünecek yazı başlığı, açıklaması ve URL yapınız iç optimizasyon çalışmaları ile birlikte olması gerektiği noktaya taşınır.

Konu ile ilgili net bir URL yapısı meydana getirmeniz, hedef kitlenizin ihtiyacı olan konularda oluşturacağınız içerikler, doğru yerde ve zamanda kullanılacak anahtar kelimeler, net ve anlaşılır bir dil kullanıyor olmak, eşsiz bir başlık ve açıklama yazabilmek SEO nedir sorusunun cevabı kadar önemlidir. Bunların yanı sıra görsel optimizasyonu, görsellere verilen ilişkili isimler, URL kullanımı ve ALT etiket kullanımları da yukarıda saydıklarımız kadar mühimdir.

Ayrıca telefonun bilgisayarlardan çok daha sık kullanıldığını, her dakika elimizde olduğunu düşünürsek; web sitenizin mobil uyumlu olması da gerekmektedir. Sonuçta herkes bilgisayar üzerinden tarayıcıdan sitenize girmez. Yolda, dışarıda, işte veya okulda bile cep telefonlarımızdan internette gezindiğimiz değişmez bir gerçektir…

En az bunun kadar önemli olan bir diğer etken ise internet sitenizin hızlı açılması, sayfalar arasında çok kolay bir şekilde gezinebilmenizdir. Kimse açılması saniyeler, dakikalar süren bir web sitesinde vaktini harcamaz. Bunun yanı sıra sitenizin web tasarımı, kullanılan tema ve akış da kullanıcıların site içerisinde uzun vakit geçirmesini sağlar. Hatta sonrasında da ilk fırsatta tekrar sitenizi ziyaret etmelerini başarabilirsiniz. Böylece tıklanma sayınız, sayfa görüntüleme oranlarınız artar. Bu da sizi Google arama motoru sıralama sayfalarında ön plana atar. Kazancınız ve belirlediğiniz hedef kitle sayısında bir artış yaşarsınız.

SEO UZMANI NASIL OLUNUR?

Bu kadar önemli bir yer edinen SEO çalışmaları, elbette alanında uzman ve profesyonel isimlere emanet edilmelidir. SEO nedir sorusuna sizin anlayacağınız şekilde cevaplar verebilen, iletişimi kuvvetli, işinde disiplinli ve işbilir bir kimse ile oldukça kısa sürede başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

SEO çalışmalarında yer alacak uzmanın teknik bilgisi kuvvetli olmalı ve aynı zamanda yaratıcılık yönünü de kullanabilmelidir. Analitik düşünme kabiliyetine sahip SEO uzmanları, planlı bir şekilde program takvimi oluşturarak her web sitesi için ayrı bir yol izlemelidir. Rakipleri, sitenin kendisini inceleyip analiz yapan profesyonel SEO çalışanları; oluşturdukları zaman çizelgesi ile web sitesinin çalışmalar sonrasında geleceği noktayı tahmini olarak görür. Tüm hizmetlerini ve adımlarını buna göre ayarlar.

Google sürekli kendini yenileyen bir platform olduğu için SEO uzmanları, sürekli olarak güncel haberleri ve yeni gelen özellikleri takip etmelidir. Ayrıca yapılacak olan değişimleri en kısa sürede bilip kendi çalışmalarını ona göre revize ederek rakiplerin arasından sıyrılarak başarılı bir çizgi yakalayabilmelidir. Bunun yanı sıra SEO çalışanları, web sitesi için çalışan yazılımcılarla ya da metin yazarlarıyla da koordineli bir şekilde çalışmaya devam etmelidir. Başarının bir bütün olduğunu unutmamak gerekir…

Analitik gözlem yeteneğine, yaratıcılık ve hayal gücüne sahip, birlikte çalışmaya uyumlu, net iletişim kurabiliyor olmak; SEO uzmanında olması beklenen kişisel özelliklerden bazılarıdır. Planlı ve disiplinli bir şekilde çalışmalar yürütmek de başarıya giden yolda en önemli anahtarlardandır.

En önemlisi ise dijital alanda çalışan, özellikle SEO analizi yapan ve uzman olarak görev alan kişilerin gece ve gündüz kavramlarını net bir şekilde ayırmamaları gerekir. SEO nedir sorusunun cevabı kadar önemli olan bir bilgi de, SEO çalışmalarının belli bir mesai saatinin bulunmuyor oluşudur.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>