E-ticaret Yazılımı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret Yazılımı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni bir e-ticaret  sitesi oluşturmak ya da var olan e-ticaret altyapınızı değiştirmek ve size en uygun çözüm ve özellikleri sunan bir e-ticaret yazılımı mı araştırıyorsunuz? O halde bu blog yazımız tam size göre. Doğru e-ticaret altyapısını bulabilmeniz için aşağıda tecrübe ve önerilerimizi paylaşıyoruz.

Öncelikli olarak özel bir e-ticaret çalışması mı; yoksa hazır bir e-ticaret altyapısı mı kullanmak istiyorsunuz bunu belirlemeniz gerekli. Bu önemli kararla birlikte yüzde 50 oranında bir filtreleme yapmış olursunuz. Eğer özel yazılım ve tasarım talepleriniz varsa özel çalışma bir e-ticaret altyapısı seçmelisiniz. E-ticaret sitem hemen hazır olsun ve ürünlerimi girip online satışlara başlayayım diyenlerdenseniz o halde hazır bir e-ticaret çözümü bulmalısınız. Bu konuyla ilgili detaylı bir başka blog yazımız mevcut, bu yüzden bu konuyu burada sonlandırıyoruz.

Sunucu Özelliklerini Öğrenin

E-ticaret hizmeti alacağınız altyapıda bazı olmaz ise olmaz özelliklerin bulunduğundan emin olmalısınız. Bunları öncelikli olarak sunucu öncelikli detaylar olarak belirtebiliriz. E-ticaret sitenizin barındırılacağı sunucular üst düzey mi, gerektiği kadar hızlı mı, kesintisiz yayın yapabiliyor mu, gibi konuları araştırmalısınız. Hosting yani barındırma özellikleri için detaylı bilgi alın ve sunulan alan ve trafik verileri ihtiyacınızı karşılayacak mı, iyi düşünün.

SEO Uyumluluğu Çok Önemli

E-ticaret altyapınızın SEO uyumlu olması çok önemli. Bu altyapısal özellikler seçeceğiniz yazılımda var mı, araştırmalısınız. SSL sertifikası, akıllı urller, otomatik site haritası gibi bazı SEO açısından önem teşkil eden özelliklerin yazılımda olduğundan emin olmalısınız.

E-ticaret  SEO Nedir? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Mobil Uyum ve Tasarım

E-ticaret tasarım altyapısının mobil uyumlu olmasının ziyaretçi memnuniyeti ve SEO çalışmaları için çok önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Bu bağlamda e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olması gerekliliğini unutmayın. Ek olarak web sitenizde ve tüm sayfalarında geçerli olmak üzere SSL sertifikası olması gerektiğini de belirtelim. Tüm bu teknik özellikleri altyapınızı satın almadan önce ilgili firmanın temsilcilerine sormaktan çekinmeyin ve net bir cevap alana kadar kararınızı vermeyin.

E-ticaret sitenizde kullanmak üzere tasarım seçeneklerini ya da örnekleri inceleyin ve profesyonel bir görünüme sahip olduğundan emin olun. Karmaşık ve çok hareketli e-ticaret siteleri ziyaretçi deneyimi konusunda başarısız olabilmektedirler. E-ticaret sitenizin görünümünün sade, net ve anlaşılır olması sizin için çok önemli. Tasarım konusunda özellikle ana sayfanız için bannerlar, sliderlar oluşturabilmeniz ana sayfanızın etkileyiciliğini arttıracaktır. Bu bakımdan banner ya da sliderlar oluşturabiliyor musunuz öğrenmelisiniz.

Yönetici Paneli

Kullanacağınız e-ticaret altyapısında elbette bir yönetici ara yüzü ya da paneli mevcut olacaktır. Fakat bu paneli kolay, hızlı ve her yerden kullanabilecek misiniz; bunu araştırın. Mümkünse bir demo hesabı isteyin ve yönetici panelini hem bilgisayardan hem cep telefonundan giriş yaparak kurcalayın. Yani e-ticaret sitenizin panelinin de mobil uyumlu olması artık önemli. Belki de siparişlerinizi, ürünlerinizi telefonunuz üzerinden yöneteceksiniz… Bu panel üzerinden 3-5 ürün girişi yapın ve ürün girişi yapmanın sizin için kolay ve hızlı olduğundan emin olun.

Firmanın Referanslarına Göz Atın

İlgili e-ticaret yazılım firmasının 4-5 adet referansını incelemeniz size bu seçimde doğru kararı verdirebilir. İncelediğiniz sitenin hızını, tasarım detaylarını ve işleyişini görebilir, sizin de aynı altyapıyı kullanacağınızı düşünerek kararınızı verebilirsiniz. Eğer hazır bir e-ticaret sistemi kullanacak iseniz incelediğiniz referansların hangi pakete dahil olduğunu firma temsilcilerine sorabilirsiniz. Beğendiğiniz bir referanstaki özelliğin sizin seçtiğiniz pakette olup olmadığını bilmek seçiminiz için oldukça önemlidir. Ek olarak firmaya ait paketlerden daha düşük özelliklere sahip bir paket seçiyor iseniz, ileride ihtiyaç dahilinde üst paketlere geçip geçemediğinizi de sormayı unutmayın. Lakin istediğiniz zaman bir üst pakete geçebilmek sizin adınıza avantajdır.

Ödeme Altyapılarını İnceleyin

Banka posu ya da Iyzico gibi bir ödeme sistemi kullanmak istiyorsanız bunlara ait altyapıların ilgili e-ticaret sitesinde olup olmadığını öğrenin. Ya da ileride ödeme sisteminizi değiştirmek isterseniz bu konuda hızlı bir çözüm ve değişiklik servisleri var mı öğrenmelisiniz.

Her Zaman Teknik Destek Alabilmelisiniz

Sadece e-ticaret e başlarken değil, sonrasında da teknik destek alabilmeniz oldukça önemli. Firmaya e-posta ya da destek sistemi yolu ile bir destek talebi girdiğinizde ortalama ne kadar sürede cevap alabileceğinizi, hangi günler ve saat aralığında telefon ile destek alabilirsiniz bu konuları da altyapıyı satın almadan önce net bir şekilde öğrenin. İyi bir e-ticaret yazılım firması teknik desteği ile öne çıkmalı ve kullanıcılarını bekletmeden destek taleplerini gidermelidirler.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.