E-ticaret siteleri için 301 yönlendirmenin önemi

Merhaba sevgili e-ticaret okuyucuları, bugün sizlere e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazı, 301 yönlendirmesinden bahsedeceğiz. Esasında 301 her site için olmazsa olmazdır; fakat e-ticaret sistemlerine yapılan SEO çalışmaları kategori ve ürün bazlı olduğu için bir anda bir kategorinin url sini değiştirmeniz öyle basit bir şey değildir. E-ticaret sistemi, size ait bir alt yapıda ya da barındırması, sizin tarafınızdan yapılıyorsa, 301 ile yönlendirmeniz çok zor değildir. Konumuza geçmeden 301 den bahsetmek yararlı olacak.

301

.htaccess 301 Yeniden yönlendirme

301 yönlendirmesi, değişen bir url ‘nin yeni url ye yönlendirilmesi anlamına gelir. Bu sizin Google ‘da yer edinmiş url ‘lerinizi az kayıpla değiştirmenizi sağlayan bir detaydır. Bazı 301 yönlendirme kodları:

1

2

3

4

Options +FollowSymlinks

RewriteEngine on

rewritecond %{http_host} ^eskiurl.com [nc]

rewriterule ^(.*)$ https:// yemlihatoker.com$1 [r=301,nc]

ASP için 301  yeniden yönlendirme

1

2

3

4

5

<%@ Language=VBScript %>

<%

Response.Status=”301 Moved Permanently”;

Response.AddHeader(“Location”,” https:// yemlihatoker.com”);

%>

PHP için 301  yeniden yönlendirme

1

2

3

4

<?

Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” );

Header( “Location: https:// yemlihatoker.com” );

?>

Türkiye de henüz bir araştırma yapılmamış olsa da, e-ticaret kullanıcılarının %95 i yazılım firmalarının paket haline getirerek kiralama yöntemiyle satmış olduğu paketleri kullanmaktadır. O nedenle yukarıda olan 301 durum yönlendirmelerini hiç bir şekilde yapmamaktadırlar. Peki bu yönlendirme bir e-ticaret sitesine nasıl bir avantaj sağlar. Örneğin hedef kelimemiz çatlak kremi olsun ve arama oranı oldukça yüksek olsun, bu kelime için bir SEO çalışması yapmış olalım; fakat bu ürün bir nedenle yasaklanmış veya tedarik edilen firma bu ürünün üretimi durdurmuş olsa, muhakkak ki bunun muadili bir çatlak kreminiz de olacaktır. Ama bu çatlak kremine ayrı bir çalışma yapmak durumunda kalacaksınız, eğer 301 yönlendirmesi yapıyor olabilseydiniz, 1. ürünü 2. ürüne 301 le yönlendirebilir ve yönlendirilen url ‘nizin Google ‘da eski url gibi yer edinmesini sağlayabilirdiniz. Çünkü 301 ‘le Google ‘a o sayfanızın taşındığını belirteceksiniz.

Bu yazımı yazarken Türkiye ‘deki e-ticaret firmalarının ne kadar yetersiz olduğunu görmemek mümkün değil, pazarlama kanallarına ayırdıkları maddi kaynağın bir kısmını yazılım ekiplerine ayırmış olsalar bu sorunlar hiçbiri kalmayacak, 301 yönlendirmesi o kadar önemli bir yönlendirmedir ki, ayrı bir başlık altında yazılmasının siz değerli okuyucularımız tarafından önemli olduğunu düşündük.

301 yönlendirmesi hakkında Matt Cutts ‘un anlatımlı videosuyla beraber Türkçe metne buradan ulaşabilirsiniz. http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=93633  bu metinde 301 ‘in ne kadar önemli olduğu konusunda fikir edinebilirsiniz.

301 yönlendirmesi sadece e-ticaret siteleri sahipleri için değil, SEO danışmanlık hizmeti aldığı, kişilerce de çok önemlidir. Zira SEO çalışmaları mali çalışmalardır. Varsayılan bir ürün için belirlenmiş hedef kelimeler veya hedef kelime üzerinde yapılan SEO çalışması sonucu bu hedef kelime yukarılara taşınır ve geri dönüş sağlanır, bu url değiştiğinde ve bu hedef kelime başka bir kategori ya da url ye tekrar çalışılması  bir efor kaybına yol açacaktır, ama yukarıda bahsedildiği üzere bu bağlantı yeni url ye, 301 ile yönlendirilirse olabildiğince az kayıpla yönlendirilecektir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>