Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir ? Görevleri Nelerdir

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir ? Görevleri Nelerdir

Dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı firmanın markası için hedef pazar ve kitlesini tespit eden, markayı daha tanınır hale getiren ve kitle iletişimini güçlendirmek için çalışan kişiye verilen mesleki unvandır. Son dönemlerde neredeyse bütün firmaların tercih ettiği; SEO, Google Analytics, banner reklamları ve web sitesi gibi konulara da hakimdir.

Dijital pazarlama uzmanı, hizmet verdiği şirkete ait marka için direkt hedef kitle araştırması yaparak, hem ciro anlamında hem de bilinirlik anlamında çalışmaları yapan kişiye verilen isimdir. Özellikle son yıllarda çok önemli bir meslek dalı haline gelen dijital pazarlama uzmanı, Google reklam çalışmaları, SEO, Outdoor reklam ve rakip analizleri gibi konulara hakimdir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Görevi Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı, firmaya ait markanın veya herhangi bir ürünün bilinirliğini arttırmak veya satış anlamında ciroyu yükselmek için gereken tüm işleri yapmaktadır. Başlıklar halinde dijital pazarlama uzmanının görevlerine bakalım:

  • İnternet dünyasındaki trendleri ve yenilikleri sürekli takip etmek,
  • Yeni bilgileri öğrenmek ve kendini geliştirmek için seminerlere katılmak,
  • Sosyal medya platformlarını reklam açısından iyi değerlendirmek,
  • SEO, SEM, e-mail marketing, E-ticaret yönetimi, Search Consol ve Google Analytics gibi konularda bilgili olmak
  • Firmaya ait tüm dijital teknoloji konularda yönlendirici bilgiye sahip olmak
Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir
Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanının ilk olarak iletişimde çok iyi noktada olması gerekiyor. Karşısındaki insanı ikna edebilmesi sektör açısından çok önemlidir. Bunun yanında markayı yükseltme anlamında kullanılan tüm araçlarda çok detaylı olmasa da, yönetebilecek kadar bilgisi olması gerekiyor. Bu sebeple bu konularda kısa eğitimler alması yararlı olacaktır.

Online Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Online pazarlama uzmanı da aynen dijital pazarlama uzmanında olduğu gibi, şirkete ait marka veya ürünlerin tanıtımı ve satışı için çalışan kişilerdir.

Online Pazarlama Uzmanının Görevleri Nedir?

Online pazarlama uzmanı, şirketin imajını daha güçlü hale getirmek için çalışır. Aynı zamanda marka bilinirliğinin artması için de çalışmalar yapar. Online pazarlama uzmanının görev kapsamı şu şekilde tanımlanabilir:

  • İnternet dünyasındaki trendleri ve yenilikleri sürekli takip etmek,
  • Firmaya ait sosyal medya hesaplarının yönetimi konusunda destek verme
  • Sosyal medya platformlarını reklam açısından iyi değerlendirmek,
  • SEO, SEM, e-mail marketimg, E-ticaret yönetimi, Search Consol ve Google Analytics gibi konularda bilgili olmak
  • Firmaya ait tüm dijital teknoloji konularda yönlendirici bilgiye sahip olmak
blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment