YANDEX Navigasyon İle Sık Kullanılanlar Her Yerde

YANDEX Navigasyon İle Sık Kullanılanlar Her Yerde

Yandex’in Navigasyon ve Haritalar mobil uygulamasına gelen eşitleme (senkronizasyon) özelliği ile sık kullanılanlarınız her zaman elinizin altında olacak.

Yurt dışında uzun zamandır aktif olan Google Navigasyon’un ülkemizde olmayışını iyi değerlendiren Rusya kökenli arama motoru Yandex’in Navigasyon uygulaması olan Yandex.Navigasyon ülkemizde oldukça popüler oldu.

Bu kadar popüler olmasına ve bu kadar çok kullanılmasına rağmen neredeyse online navigasyonlarda temel olan bir özelliği şimdiye kadar bünyesinde barındırmıyordu.

Yandex.Navigasyon uygulamasında bir yeri sık kullanılanlara ya da Yandex.Navigasyon’un tabiri ile Yerlerim’e eklediğinizde bu ne desktop sürümündeki nede Yandex.Haritalar mobil uygulamasındaki hesabınıza eşitleniyordu. Hal böyle olunca uygulamayı kaldırıp tekrar yüklediğinizde tüm sık kullanılanlarınız kaybolmuş oluyordu.

Yeni gelen bu Yandex.Haritalar ve Yandex.Navigasyon güncellemesiyle birlikte ister navigasyon ister haritalar isterse de desktop sürümünden oluşturduğunuz sık kullanılanlar listesi tüm bu 3 ortamda da anlık olarak eşitleniyor ve hangisini kullanırsanız kullanın favorilerinizi bulmakta zorluk çekmiyorsunuz.

Bu bağlamda masaüstü Yandex.Haritalar’da gitmek istediğiniz yerleri favorilere ekleyip yoldayken de navigasyondan anında bulmak oldukça işe yarar olabiliyor.

YANDEX Navigasyon

Sık Kullanılanlarınızı Gruplayın

Aynı zamanda sık kullanılanlarınızı listeleme (grup) özelliği ve bu listelerden istediğinizi de harita üzerinde pin olarak gösterme seçeneği de mevcut. Örneğin: İşinizle alakalı konumları bir listede ya da Ankara’daki, İstanbul’daki konumları bir listede toplayıp bunlardan sadece işinizle alakalı olanları harita üzerinde pin olarak gösterebilirsiniz. Böylelikle hem işinizi kolaylaştırmış hem de derli toplu bir sık kullanılanlar listesine sahip oluyorsunuz.

Zira, önceden beri Google Haritalar’da olan bu sık kullanılanlara ekleme özelliğinde farklı listelere ayırma, istediğin listedekini gösterme ya da göstermeme gibi bir seçenek bulunmuyor.

Bu senkronizasyon özelliğininin sadece sık kullanılanlara gelmesi uygulamanın kullanım kolaylığı açısından olumlu bir deneyim oluşturacak ama hala Yandex’in 360° sokak görüntüleri hizmeti olan panorama özelliğine mobilde sadece Yandex.Haritalar uygulaması aracılığı ile bakılabiliyor. Haritalar uygulamasında sesli navigasyon özelliği olmaması navigasyon uygulamasında da panorama özelliğinin olmaması kullanıcı deneyimi açısından olumlu etki bırakmıyor. Çünkü Google Haritalar’da tüm bu özellikler tek bir uygulama içinden sunuluyor.

Yandex’in uygulamasını devamlı geliştirdiğini ve yeni özellikler eklediğini düşünürsek ilerleyen güncellemelerde farklı özellikler gelebilir.

Yandex Navigasyon İndirmek İçin Tıklayın

https://itunes.apple.com/tr/app/yandex-navigasyon-trafik/id474500851?l=tr&mt=8

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.yandex.yandexnavi&hl=tr

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment