LOADING

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur?

by SEO UZMANI Nisan 25, 2019

Veri tabanı sistemlerinde eklentiler sistemlerin daha kullanışlı hale gelmesi için kullanılmaktadır. WordPress veri tabanında da durum aynıdır. WordPress’i daha kullanışlı hale getirmek için eklentiler eklenebilir. WordPress’te eklenti kurulumu yönetici panelinden kurulmaktadır.

Eğer WordPress’e elle eklenti kurulumu yapılacaksa indirilen eklenti sıkıştırılmış dosya içinden çıkarılarak /wp-content/plugins dizinine Ftp kanalı ile yüklenir. Yüklendikten sonra yönetim paneline girilerek etkileştirilmesi yapılmaktadır.

WordPress eklentileri eklenti üreticilerinin internet sitelerinde bulunabileceği gibi WordPress’in resmi internet sitesinden de bulunabilmektedir. Eklentiler konusunda dikkat edilecek konu eklentilerin güncel olmasıdır. Güncel eklentiler bilgisayara indirildikten sonra WordPress teması içerisindeki ayarlar kısmından indirilen eklentileri etkinleştir butonuna basarak eklentiler aktif hale getirilebilmektedir. Arka panel denilen yönetici paneli içerisinde WordPress içeriğinde bulunan eklentilerin listesine ulaşılabilir işe yaramayanlar listeden çıkarılabilir. Güncellemesi gelmiş eklentilerin güncellemeleri de sağlanabilir.

İşe yarayan eklentiler başka bir dildeyse eklentilerin Türkçeleştirilmesini sağlayan programlar ile eklentiler Türkçeleştirilebilir. Bu daha kullanışlı olacaktır. Siteyi takip eden her kullanıcının yabancı dil bilmesi beklenemez. Türkçeleştirilmiş eklentiler ile siteleri ziyaret edenler bu hizmetlerde daha fazla faydalanabilmektedirler.

WordPress veri tabanı için eklenti bulmak çok zor değildir. Bunun için bloglar mevcuttur. Eklentiler için bilgi veren ve eklentilerin daha kullanışlı hale getirilmesi konusunda yapılacakları anlatan bloglar kullanıcıların hizmetindedir. Yapılması gereken eklentilerin güncellenme zamanlarının gelip gelmediğini kontrol etmektir.

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *