Websitesinde Hosting – Sunucu Konumu Değişirse Google’da Durumlar Ne Olur? SEO’yu Nasıl Etkiler

Websitesinde Hosting – Sunucu Konumu Değişirse Google’da Durumlar Ne Olur? SEO’yu Nasıl Etkiler

AskGooglebot’un bu bölümünde, John Mueller Websitesinde hosting – sunucu konumu değişirse Google’da durumlar ne olur? SEO’yu nasıl etkiler sorusuna cevap veriyor.

Websitesinde Hosting – Sunucu Konumu Değişirse Google’da Durumlar Ne Olur SEO’yu Nasıl Etkiler2

John Mueller şu şekilde açıklıyor:

“Barındırma değişikliğini fark ettiğimizde, sistemlerimizin başlangıçta biraz yavaşladığını görebilirsiniz. Herhangi bir soruna neden olmadığımızdan emin olmak isteriz. Bu nedenle, önlem olarak taramayı otomatik olarak yavaşlatma eğilimindeyiz. Zamanla, sistemlerimiz daha hızlı gitmenin herhangi bir soruna yol açmadığını öğrendiğinde tekrar hızlanırız. Bu uygulama yapmış olduğunuz hosting – sunucu değişikliği türünden bağımsızdır bir uygulamadır. Aynı ülkedeki bir sunucu veya başka bir ülkeye taşınmanız önemli değil.

Fark edebileceğiniz pratik bir etki, daha büyük coğrafi hareketlerin bir web sitesinin kullanıcılar için ne kadar hızlı yüklendiğini etkileyebileceğidir. Bilgisayar ağı nedeniyle, uzaktaki bir sunucuya ulaşmak daha uzun sürebilir. Bunun ne kadar güçlü göründüğüne bağlı olarak, bir web sitesi için hız ve sayfa deneyimi sıralama faktöründe rol oynayabilir.

Kullanıcılara olabildiğince yakın olmak için, bazı web siteleri birçok farklı konumdaki sunucuları bile kullanıyor. Bir içerik dağıtım ağı genellikle bunu yapar. Bir barındırma platformu kullanıyorsanız, bunu sizin için de yapıyor olabilirler. Bu yapılandırma Google için iyi bir durumdur.

SEO ile ilgili olarak, sunucunun konumu coğrafi hedefleme için kullanılmaz. Web sitenizin belirli bir konumdaki kullanıcıları hedeflemesini istiyorsanız, ülke kodu üst düzey alan adını veya Google Search Console’daki uygun ayarı kullanmanız gerekir.”

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment