Webmasterlar Google’un “temel güncellemeleri” Hakkında Neler Bilmeli?

Google arama motoru neredeyse her gün arama sonuçlarımızı iyileştirmek için tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik yapar. Bunların çoğu fark edilmez, ancak sürekli gelişmesine yardımcı olur.

Bazen bir güncelleme daha belirgin olabilir. Google olarak, Webmasterlar veya İçerik üreticileri ile alakalı alabilecek işlemler yapıldığında, bu güncellemeleri doğrulamayı hedefliyoruz. Örneğin, “Hız Güncelleme” işlemi yapıldığında, aylar öncesinden bildirimde bulunulmuştu. ( https://webmasters.googleblog.com/2018/01/using-page-speed-in-mobile-search.html )

Yılda birkaç kez, arama algoritmalarımız ve sistemlerimizde önemli, geniş değişiklikler yapıyoruz. Bunları “temel güncellemeler” olarak adlandırıyoruz. Genel olarak, arama yapanlara alakalı ve yetkili içerik sunma misyonumuzu sunduğumuzdan emin olmak için tasarlandılar. Bu temel güncellemeler Google Keşfet’i de etkileyebilir.

Geniş çekirdekli güncellemeleri onaylıyoruz, çünkü genellikle çok fazla dikkat çeken etkiler yapıyorlar. Bazı siteler, bun güncellemeler sırasında düşüş veya kazanç sağladığını biliyoruz.  Trafik düşüşü yaşayan site sahiplerinin  bir düzeltme arayacağını biliyoruz ve yanlış şeyleri düzeltmeye çalışmadıklarından emin olmak istiyoruz. Dahası, düzeltecek bir şey olmayabilir.

Temel güncellemeler ve içeriği yeniden değerlendirme

Çekirdek güncellemesinde belirli sayfaları veya siteleri hedefleyen hiçbir şey yoktur. Bunun yerine, değişiklikler sistemlerimizin içeriği genel olarak nasıl değerlendirdiğini iyileştirmekle ilgilidir. Bu değişiklikler daha önce ödüllendirilmemiş bazı sayfaların daha iyisini yapmasına neden olabilir.

Bir çekirdek güncellemenin nasıl çalıştığını düşünmenin bir yolu, 2015’te en iyi 100 filmin bir listesini yaptığınızı hayal etmektir. Birkaç yıl sonra 2019’da listeyi yenileyin. Doğal olarak değişecek. Daha önce hiç bulunmayan bazı yeni ve harika filmler şimdi listeye girmeye aday olacak. Ayrıca bazı filmleri yeniden değerlendirebilir ve listede daha önce olduğundan daha yüksek bir yeri hak ettiğini fark edebilirsiniz.

İçeriğe odaklanın

Açıklandığı gibi, çekirdek güncellemesinden sonra açılan sayfaların düzeltilmesi gereken yanlış bir şey yoktur. Bu, temel bir güncelleme değişikliğinden sonra daha az başarılı olanların bir şeyler yapmaları gerektiğini düşündüklerini anlıyoruz. Yapabileceğiniz en iyi içeriği sunduğunuzdan emin olmanızı öneririz. Algoritmalarımızın ödüllendirmeyi istediği şey budur.

Başlangıç ​​noktası, kaliteli içerik sunduğuna inanıyorsanız , geçmişte sunduğumuz tavsiyeyi nasıl değerlendireceğimizi tekrar gözden geçirmektir . Bu tavsiyeyi, içeriğiniz hakkında kendinize sormanız için yeni bir dizi soru ile güncelledik:

 

Makale  İçeriği ile Alakalı Sorular

 • Makale, orijinal bilgi, raporlama, araştırma veya analiz sağlıyor mu?
 • Makale, konuyla ilgili kapsamlı, eksiksiz veya kapsamlı bir açıklama sağlıyor mu?
 • Makale, açık bir şekilde analiz edilebiliyor mu veya açıklaması kolay olmayan ilginç bilgiler sunuyor mu?
 • Makale başka kaynaklardan yararlanıyorsa, bu kaynakları kopyalamaktan veya yeniden yazmaktan kaçınıyor ve bunun yerine önemli bir ek değer ve özgünlük sağlıyor mu?
 • Başlık ve / veya sayfa başlığı içeriğin açıklayıcı, yardımcı bir özetini sağlıyor mu?
 • Başlık ve / veya sayfa başlığı abartmamak veya şok olmaktan kaçınıyor mu?
 • Bu, sık kullanılanlara eklemek, bir arkadaşınızla paylaşmak veya tavsiye etmek istediğiniz türden bir sayfa mı?
 • Basılı bir dergi, ansiklopedi veya kitapta bu içeriği görmeyi veya referans göstermeyi bekler misiniz?

 

Uzmanlık soruları

 • İçeriği üreten siteyi araştırdıysanız, güvenilir olduğu ya da konuyla ilgili bir otorite site izlenimini varmı?
 • Bu içerik konuyu gayet iyi bilen bir uzman veya meraklı tarafından yazılmış mı?
 • Paranızla ya da hayatınızla ilgili konular için bu içeriğe güvenirmisiniz?

Sunum ve üretim soruları

 • Makale yazım veya üslup sorunlarından muaf mı?
 • Makale iyi yazmışmış mı, yoksa özensiz mi görünüyor?
 • Makale, çok sayıda Makale oluşturucu tarafından kitlesel olarak üretiliyor mu yoksa dış kaynaklardan mı kullanılıyor, yoksa geniş bir site ağında yayılıyor mu?
 • Makale içinde dikkat dağıtan veya içeriğe müdahale eden aşırı miktarda reklam var mı?
 • Makale, mobil cihazlarda iyi görüntüleniyor mu?

Karşılaştırmalı sorular

 • Makale, arama sonuçlarındaki diğer sayfalarla karşılaştırıldığında önemli bir değer sağlıyor mu?
 • Makale, siteye gelen ziyaretçilerin isteklerine veya sordukları sorulara tam olarak cevap veriyor mu?

Bu soruları sorduğunuzda veya sizi hiç tanımayan bir kişinin sizi değerlendirdiğinde alacağınız sonuçlar çok önemlidir. Bu sizin gerçek konumunuzu ortaya koyacaktır. Ayrıca,  eğer bir güncellemede düşüş yaşadıysanız, hemen bir denetleme yapın. Hangi sayfalar, hangi arama kelimeleri içine etkilenmiş olabilir. Yukarıdaki soruları tam olarak anlayarak, tüm içeriklerinizi bu kurallara göre değerlendirin.

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>