Web Tasarım Nedir – Web Tasarım İpuçları – Arşivden

Web Tasarım

Web tasarım, internet ağları üzerinden herkesin size ulaşabileceği bir adrestir. İnternet dünyasında bir web sitenizin olması sizi farklı gruplardan kişilerin bulabilmesine ve yaptığınız çalışmalarla ilgili daha çok bilgi sahibi olmanızı sağlar. Kurumsal olarak yapılan kartvizit ,broşür gibi alanlarda adresinin olması bile kişilere güven verici ve olumlu karşılanır.

     Web sitesi yaptırmanız için domain almanız gerekmektedir. Domain alırken yaptığınız çalışmalarla ilgili bir domain almanız daha uygundur. Örneğin şarküteri  işi yapıyorsunuz diyelim. Alacağınız domain şöyle olabilir “www.***sarkuteri.com” Yani yaptığınız işi, aldığınız domaine yansıtmanız çok daha uygun ve doğru olacaktır. Bir web sitesi iki şekilde yapılabilir. Ya siteyi baştan sona kodlayarak ya da hazır bir temanın üzerine kurarak yapılabilir. Kurumsal firmalar genellikle sitelerin baştan kodlanması gibi isteklerde bulunmaktadır. Çünkü baştan kodlanan bir sitenin üzerinde istenilen her şey daha rahat yapılabilmektedir.

Her iki şekilde de bir web siteniz olur. Kodlama bir site üzerinde harcanan emek, hazır tema sitelere göre daha fazla olduğu için maliyeti de aynı oranda yüksek olacaktır. Yapılan sitenin mobil uyumlu olması sizin için daha doğru olur. Yapılan çalışmalarla ilgili açıklayıcı içerikler olması sizinle çalışmak isteyen kişilerin sizi daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Girilen içeriklerin görsellerle tamamlanması da kendinizi daha iyi açıklamanızı sağlayacaktır. SEO’ya uyumlu olması da bu konuda çok önemlidir. Çünkü sitenizi yaptırdıktan belirli bir süre sonra çalışması yaptırmak isterseniz, site içi SEO yaptırmanız ve onun için de harici bir ücret ödemeniz gerekir.

Artık sadece bir ajans, fabrika, ofis ya da şirketi belirli bir adreste kurmak yeterli değil. Artık internette var olmanız da gerekiyor. Bunu yapmak için web tasarım yaptırmanız gerekmektedir. Kurumsal bir firma olmak için; daha geniş bir alanda  varlığınızı hissettirmek için, yaptırmanız gerekli. Sadece bulunduğunuz bina ve çevresinde  tanınmanız sizin kurumsal olabilmeniz için yeterli değil. Daha geniş coğrafyalarda çalışabilmeniz, kendinizi tanıtmanız, ürünlerinizi yada verdiğiniz hizmeti daha iyi anlatabilmek için bir web sitesi yaptırmanız gerekmektedir.

Kayseri Web Tasarım

Kayseri web tasarım ile dijital dünyaya hızlıca girebilmeniz mümkündür. Artık sadece bir cadde, mahalle gibi bir yerde ofis ya da dükkân açmak yeterli değildir. Akıllı telefonlar ile artık herkes internete girmekte. Web sitesi sizler için bir kimlik olma durumundadır. İnsanlar web sitenize bakarak sizler hakkında bilgi toplamakta ve iletişime bu şekilde geçmektedir. Durum böyle olunca web tasarım işletme veya ofis sahipleri için bir zorunluluk haline gelmiştir.

Sosyal medya sayfaları ile internet dünyasında olmanız sizlere bir kazanç sağlamayacaktır aksine zarar verecektir. Bunun nedeni ise artık çocuk yaştaki kişilerin sosyal medyada olması ve sayfalar açıp onları yönetebiliyor olmalarıdır.

Sosyal medya profesyonellikten çok amatörlüktür. Kurumsal bir iş yeri sahibi için bu amatörlük hiç bir getiri sağlamaz. Web sitenizin yanında sosyal medya sayfaları açmanız ve bu sayfalardan web sitenize yönlendirme yapmanız daha profesyonel bir harekettir ve insanların sizlere daha fazla güven duymasını sağlar. Bu sayede sektörünüzde başarılı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

sizlere daha fazla kazanç sağlayacağı gibi gelişen internet dünyasında da kendinizi tanıtmak için sizlere fırsat sunmaktadır.

Web sitesi tasarlanırken dikkat edilmesi gereken kriterler vardır, mobil uyumluluk. Akıllı cihazların yayılması ve sık kullanılması web siteleri için mobil uyumluluğu zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle web sitenizin mobil uyumlu olması da bir zorunluluk halini almıştır. Google tarafından web sitelerinin önüne mobil uyumlu ibaresi getirilmiştir. Yani mobil cihazdan yaptığınız aramalarda mobil uyumlu olan web siteleri Google tarafından belirtilmektedir.

İkinci dikkat edilmesi gereken husus ise SEO (arama motoru optimizasyonu) uyumlu olmasıdır. Web sitenizin SEO uyumlu olmaması bu çalışma yapılacağı zaman site içi düzenleme yapılmasını gerektirir. Bu da sizlere harici bir ücret ödeme zorunluluğu olarak geri döner.

Kayseri web tasarım çalışmaları iki şekilde sizlere sunulmaktadır. Kodlama bir tasarım yada hazır bir temanın üzerine yapılan tasarım çalışmaları. Kodlama tasarım fazla emek ve ücret gerektirdiği için çok fazla talep görmemektedir. Bir kaç tasarım dili ile yapılabilmektedir. Hangi dilin kullanıldığı bir ziyaretçi açısından önemli değildir. Bu dillerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; HTML, Css, PHP, Aspx…. Bu diller ile istediğiniz şekilde bir site tasarlamak mümkündür.

Hazır tema üzerine yapılan çalışmalar sonucu web sitesi tasarlamak hem daha az emek hem de daha az maliyetlidir.  Sektörünüze uygun bir tema seçilir ve istediğiniz şekilde düzenleme yapılarak hazırlanır. Bu temalar mobil uyumlu olduğu için harici bir ücret ödeme zorunluluğu ortadan kalkar.

Yemliha Toker olarak Kayseri web tasarım çalışmalarımızla sizler için web sitesi tasarlamak bizleri gururlandıracağı gibi sizleri referanslarımız arasında görmekten mutluluk duyarız.

Ankara Web Tasarım

Ankara web tasarım sizlerin ihtiyacı olan kurumsal kimliğin bir parçasıdır. Bununla birlikte sizlere dijital dünyanın kapılarını açan ve bu dünyada sizi tanıtan web sitesi tasarımlardır. Sosyal medyadan kendinizi tanıtmanız kurumsal firmalar için amatör bir görünüme neden olmaktadır ve insanların hakkınızda olumsuz düşünmesine neden olur. Bu nedenle bir web sitesi tasarlatmalısınız.

     Ankara web tasarım ile gelecek olan yerli ve yabancı bir çok turist konaklama, eğlenme, otomobil kiralama gibi bir çok konuda ihtiyaçları vardır. İnsanlar bu ihtiyaçlarını internet üzerinden yaptıkları aramalarla karşılamaktadır. Bir web sitenizin olması o insanların size daha çok güvenmesi ve daha fazla ürün ya da hizmet satmanızı sağlayacaktır.

Ankara web tasarım ile potansiyel kitlenize ulaşmanız daha da kolaylaşmaktadır. Akıllı telefonlar ile birlikte insanlar bilgisayarı olmadan da internete girmekte ve istedikleri herhangi bir şeyi bulmak için aramalar yapmaktadır. Böyle büyük bir dünyada var olmak sizlere büyük kazançlar getireceği gibi sizlere istediğiniz marka değerini de sağlayacaktır. Ne kadar müşteri kitlesine sahip olursanız o kadar marka değeri kazanırsınız.

     Ankara web tasarım sizlere iki şekilde sunulabilmektedir. Bunlardan birincisi kodlama yöntemi ile web sitesi tasarlanmasıdır. Bu yöntem çok zaman aldığı gibi maliyet olarak da biraz fazladır. Bunun nedeni işçiliğin çok zor olmasıdır. Tasarlanan sitedeki herşey tek tek kodlanarak yapılmaktadır. En küçük detaydan en büyük şeylere kadar çok büyük emekler harcanarak yapılır. Bu nedenle de fazla ücret talep edilmektedir.

Fazla bilgi birikimine ihtiyaç duyan kodlama site tasarımı bir kaç web tasarım dili ile yapılabilmektedir. Bunlardan bazıları HTML , CSS, PHP Java Aspx…

Bir web sitesi tasarlamak isterseniz bu dillerden bir kaç tanesini ögrenmeniz gerekmektedir. Biz ilk olarak HTML dilini ögrenmenizi tavsiye etmekteyiz. Sabırlı davranarak kod mizanpajinı doğru şekilde yazarsanız ve çalışırsanız bir web sitesi tasarlayabilirsiniz.

Diğer yöntem ise hazır bir tema üzerine yapılan çalışmalardır.  Bu yöntem biraz daha basit olsa da yukarıda belirtiğimiz dilleri bilmeniz gerekmektedir. Belirli eklentiler ile istenilen şeyler yapılabilir. Maliyet olarak digerinden biraz daha uygundur. Bu nedenle genellikle daha çok tercih edilmektedir. Tasarımlar mobil uyumlu olduğu için ayrı bir ücret de ödemekten kurtulursunuz. Her iki şekilde de web sitenizin olması sizler için çok önemlidir.

Yemliha Toker olarak Ankara web tasarım çalışmalarımızla sizlere hizmet vermekteyiz. Web sitenizi tasarlamaktan mutluluk duyarız.

İzmir Web Tasarım

İzmir web tasarım ile yapılan çalışmalar sayesinde üç büyük ilimizden biri olan İzmir’de, tanıtımınızı yapmak ve dijital ortamda kalıcı olmak çok önemlidir. Bu nedenle kendinizi tanıtmanız , yaptığınız işte ne kadar başarılı olduğunuzu ispatlamanız dijital ortama ne kadar ayak uydurduğunuzla alakalı bir durumdur. Sosyal medyada aktif olmanız size bir başarı sağlayamaz. Bunun nedeni ise 15 yaşındaki bir çocuk da sosyal medyada sayfa açıp aktif kullanabilir. Siz bir işletme ya da kurum olarak bir web sitesi yaptıramadığınız sürece insanların gözünde hoş karşılanmazsınız. Tabi ki sosyal medyada olmanız önemli. Fakat sosyal medyada web sitenizin url’sini paylaşarak insanları web sitenize yönlendirmeniz ve insanların sizin hakkında daha ciddi düşünmesine neden olacaktır. Web sitesi sizlerin kurumsal kimliğinin bir parçasıdır. Size değer katan ve sizleri internet dünyasında tutan web sitesi sadece bir sokak ya da mahalleye değil dünyaya açılmanızı sağlamaktadır.

İzmir web tasarım dünyasında var olmanız işinize ve sizinle çalışmak isteyen kişi ve kurumlara ne kadar değer verdiğinizi gösterir. İşinizi ve referanslarınızı insanlara daha rahat tanıtma avantajına sahip olursunuz.

Web Tasarım alanında sizlere sunulabilecek iki çeşit tasarım şekli vardır. Baştan sona kodlanan bir site veya hazır tema üzerine yapılan çalışmalar olmak üzere.

Kodlama ile yapılan tasarım çalışmaları yapan kişi için çok fazla emek ve zamana dayalı bir çalışmadır. Bir kaç tasarım dili ile karmaşık bir şekilde tasarlanmaktadır. Her satır için kod yazılmakta ve sizlere sunulmaktadır. HTML , CSS, PHP, Aspx gibi diller kullanılarak sizler için uygun bir tasarım haline getirilen bir web sitesi yapılabilmektedir.

Hazır tema yöntemi ile yapılan siteler daha basit bir şekilde yapılmaktadır. Size ve yaptığınız işe uygun bir tema ile birlikte istenilen şekile getirilebilir ve sizlere sunulabilir.

İki tasarım da sizler için uygun olabilir. Artı ve eksi yönleri tartışmaya açıktır. Fakat hazır temalar mobil uyumlu şekilde olmaktadır. Fakat kodlama yöntemi ile mobil cihaz için ayrı bir tasarım yapılmak zorundadır. Bu nedenle maliyeti de yükselmektedir. Hazır tema ile yapılan sitelerin fiyatları daha uygun olmaktadır.

sizlere dijital ortamda kalıcı olmayı sunmaktadır.

Web sitesi tasarlamak isterseniz yukarıda saydığımız tasarım dillerine hakim olmanız gerekmektedir. Bizim tavsiyemiz HTML dilini öğrenerek başlamanız. Çünkü sizlere gereken altyapıyı verebilecek ve diğerlerine gire daha basit olan HTML’dir. Daha sonra CSS öğrenerek daha iyi tasarımlar yapmanız mümkündür. Fakat yaptığınız kodların belirli bir mizampaj ile yazılması gerekmektedir.

Yemliha Toker olarak İzmir web tasarım çalışmalarımızla sizler için bir web sitesi tasarlamak bizi mutlu edecektir.

Bursa Web Tasarım

Bursa web tasarım kendinizi tanıtmanız için ve kurumsal bir firma olabilmeniz için gereklidir. “Neden web sitesi için para verelim sosyal medyadan kendimizi tanıtıyoruz” diyebilirsiniz. Fakat sadece sosyal medya ile dijital ortamda kendinizi tanıtmak yeterli değildir. Sosyal medya sayfası bir çocuk tarafından bile kullanılmakta. Bu nedenle müşterileri adayları sizler hakkında olumsuz  düşüncelere kapılabilir.

Bir web sitesi ile kendinizi tanıtmak sizinle iletişime geçmek isteyen bir kişi için daha olumlu etkiler yaratacaktır. Web sitesi kurumsal kimlik çalışmalarının bir parçasıdır.

     Bursa web tasarım ile yaptığınız çalışmaları, referanslarınızı, yaptığınız işte ne kadar iyi olduğunuzu ispatlamanız daha kolay olacaktır. Bu sayede insanların ön yargıları kırılabilir ve sizler hakkında daha olumlu düşünebilir.

Web sitesi çalışmaları iki şekilde yapılmaktadır. Kodlama veya hazır tema üzerine yapılan siteler. Hangisini size daha uygun ise onu yaptırmanız yeterlidir. Aradaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Kodlama bir site ücret olarak daha fazladır. için ayrıca tekrar yazılmalıdır. Bu da ücreti daha da arttıracaktır. Hazır temalı web siteleri daha uygun bir ücret ile yapılabilir. Ayrıca mobil cihazlara uyumlu olur ve harici ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Bursa web tasarım ile web sitenizi yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise  SEO’ya uyumlu olmasıdır. Web siteniz SEO için uygun değil ise SEO çalışmalarına başlanmadan önce site içi düzenleme yapılır ve bu düzenleme için harici ücret talep edilir. Bu nedenle web siteniz için hem mobile hem de SEO’ya uyumlu olmasına dikkat ediniz.

Web tasarıma ilgi duyan kişiler için web tasarım dillerine hakim olmak gerekmektedir. İster kodlama isterse hazır temalı bir web sitesi yapmak için bu dilleri bilmeniz gerekir; HTML, CSS, PHP, Aspx. Bu dilleri öğrenmek sabırlı olmanıza ve zamana dayalıdır. Birde kod mizampajinı doğru şekilde yazmanız çok önemlidir. Bizim ilgi duyan kişilere tavsiyemiz HTML dilini öğrenerek başlamasıdır. Bu dilin mantığını kavradıktan sonra diğer dillerde daha rahat kodlama yapabilir ve istediğiniz bir tasarım haline getirebilirsiniz.

Yemliha Toker olarak sizlere Bursa web tasarım hizmetimiz ile çözüm ortağı olmak, size uygun bir web sitesi tasarlamak ve sizleri referanslarımız arasında görmekten mutluluk duyarız.

Antalya Web Tasarım

Antalya Web Tasarım sizlere dijital ortamda kendinizi ispatlamanıza yardımcı olacaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte dijital ortamda da rekabet artmış durumdadır. Önceden kurumsal firmaların bir zorunluluğu olan web sitesi artık bir çok işletme için de zorunlu bir hal almıştır. Bunun asıl nedeni ise insanların mobil cihazlarda rahatça internete girebilmesi ve gidecekleri her mekan ya da turistik gezi için araştırmalarını internet ortamı üzerinden yapılmaktadır. Bu durumda küçük ya da büyük bir işletme olmanız web sitem olmasa da olur şeklinde bir görüşü ortadan kaldırmaktadır. Sosyal medya aracılığıyla insanların size ulaşmasını istemeniz bir amatörlük örneği olacaktır. Bu da insanların sizin hakkınızda olumsuz düşünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bir web sitesine ihtiyacınız var.

Antalya Web Tasarım ile size sunulan  web tasarım hizmetleri bir kaç şekilde yapılabilmektedir. Kodlama tasarım dediğimiz tasarım bir kaç tasarım dili ile yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılan tasarımlar istediğiniz her yerde değişiklik yapabilmenizi sağlar. Kod ile site tasarlamanın sizler için kötü olan tarafı fiyatıdır. Çok fazla emek ve zaman harcanması kodlama sitelerin maliyetini arttırmaktadır. Diğer bir yöntem iş hazır bir temanın üzerine yapılan web sitesi çalışmalarıdır. Var olan bir tasarımın üzerine istenilen şekilde düzenleme yapılarak hazırlanır. Maliyet olarak daha uygun olup aynı zamanda yapan kişi açısından daha basit bir yöntemdir. Her iki şekilde de bir web siteniz olur ve Antalya Web Tasarım kurumsallığınıza değer katar.

Antalya web tasarım ile kendi web sitenizi yapmak istiyorsanız öncelikle web tasarım dillerini öğrenmelisiniz. Bizim tavsiyemiz HTML dilini öğrenerek başlamanız. Hem daha kolay hem de her zaman size lazım olacak bir tasarım dilidir. Kendinizi geliştirdikçe Css, PHP gibi daha karmaşık dilleri öğrenerek web sitenizi tasarlayabilirsiniz. Hangi kodu nasıl kullanacağınızı da iyi ögrenmeniz gerekmektedir. Hata yaptığınızda web siteniz hatalı görünür. Hatanızı bulmanız da kolay olmayabilir. Bu nedenle kod mizampajinı doğru yaparak kendinize web sitesi yapabilirsiniz.

Yemliha Toker olarak sizlere Antalya Web Tasarım konusunda  yardımcı olmak ve web sitenizi tasarlamaktan mutluluk duyarız.

Hem amatör hem de profesyonellere yönelik hazırladığımız ipuçları Web Tasarımının karmaşık ortamında yolunuzu kolay
bulmanızı sağlayacak.

Web Tasarı’mı son birkaç yılın en popüler alanlarından biri. Bu konuda birbirine alternatif çok program bulunuyor. Üstelik iyi bir tasarım sadece tasarım bilmekle bitmiyor maalesef. Ucundan kıyısından programcılık, en azından kod bilginizin olması gerekiyor. Başarılı olmanın anahtarı çok çalışmak ve bunu yaparken de programlar arasında boğulmamayı başarmak. Aşağıda bulunan ipuçlarının, sizleri bu konuda rahatlatacağına inanıyoruz. Yazıda yer alan programları, şu sıralar Web tasarımında en çok kullanıldıklarını düşündüklerimizden seçtik. Yani Dreamweaver, Şash, Fireworks ve Photoshop. Bu bölümlerde programları kullanırken işlerinize yarayacak ipuçları ve daha pek çok şeyi bulacaksınız. Diğerleri bölümünde, tasarım yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları, Web’de imaj kullanım şekillerini, bazı faydalı kod tavsiyelerini bulacaksınız. Kod ve programcılık alanında tavsiyeleri sınırlı tuttuk. Çünkü o başlı başına bir alan. ipuçlarını, farklı seviyelerden derledik ki bunlardan herkes faydalanabilsin.

.HTM’yi .HTML Yapın

.HTM’yi .HTML Yapın Dreamweaver’da HTML dosyalar default olarak .htm olarak kaydedilmektedir. Alışkanlıklarına bağlı olanlar için bu durumu değiştirmenin bir yolunu göstereceğiz. Öncelikle makinenizdeki “Macromedia / Dreamweaver MX / Configuration / DocumentTypes / MMDocumentTypes.xml” dosyasına ulaşın. Burada programımızın genişletme ayarları bulunmaktadır. Fakat dokümanı Dreamweaver’da kesinlikle AÇMAMAK gerekiyor. Doküman üzerindeki değişiklikler Notepad ya da HomeSite editörü kullanılarak yapılmalı. Dosya üzerindeki macfileextension=“htm,html, shtml,shtm,stm,lasso,xhtml,inc” kodu macfileextension=”html,htm,shtml,shtm,stm,lasso,xhtml,inc” kodu ile değiştirilmelidir.

Türkçe Karakter Kodu

Hazırladığınız Web sayfanızın browserlarda sorunsuz görünmesi için karakter kodlarının META tagında verilmesi gerekir. Türkçe karakterlerin görünmesini sağlayan karakter kodları, Mac ve Windows için aynıdır. Sayfanızın Machintosh’da sorunsuz görünebilmesi için, ISO kodunun windows- 1254’den önce yazılması gerekir. Yani;

<META http-equiv=”Content-Type” CONTENT=”text/html; charset=8859- 9”>

<META http-equiv=”Content-Type” CONTENT=”text/html; charset=windows-1254”>

Karmaşık Tabloları Hafişetin

Dreamweaver MX’de  tabloları  çabuk ve etkili hale getirmek çok kolay. 500 kolon ve 4 satırdan oluşan, bir sürü bilgi ile dolu bir tabloya sahip olduğumuzu düşünelim. Böyle bir tablonun yüklenmesi ve sunulması 56k bir modem ile yaklaşık 4 dakika sürer. Biraz olsun tabloyu rahatlatmak için kod içinde <colgroup> tagını kullanacağız. Bu tag browser’a, hafızasında belli miktardaki satır ve sütunlar için belli bir miktar bir yer ayırmasını söyler. Böylece browser tablonun yüklenmesi bitmeden önce tablonun taslağını yaratır. Bunun için HTML kodunuza <table> <colg- roup      span=”1”     width=”80%”>

</colgroup>  <tr>  <td>  </td> </tr>

</table> kodlarını yerleştirmeniz gerekiyor.

 

Link Vermenin Kolayı Var

Bir metin bağlantısı yaratırken çoğu Dreamweaver kullanıcısı metni mouse ile seçer ve sonra da ya properties panelindeki link alanına link verir ya da aynı panelde link alanının yanındaki Point to File ikonuna tıklayarak ilgili html dosyasına yönlendirme yapar. Ama link vermenin daha hızlı bir yolu var. Link verilecek metin seçilir ve sonrada klavyedeki Shift tuşu basılı iken linklenecek dokümana mouse ile direk yönlendirme yapılır.

MAC ÖZEL

Türkçe Web Fontlarımız Hazır mı?

Web, bugün için sadece Arial, Comic Sans MS, Courier, Helvetica, Times, Verdana sans-serif gibi sınırlı birkaç fontu destekliyor. Mac’in standart sis- tem fontları içinde bu fontların hepsi ne yazık ki ‘Türkçe karakterleri içerecek şekilde’ bulunmuyor. Sorunu gidermek için bu eksik fontları ayrıca yüklemek gerekiyor.

CSS’i işletim Sistemine Ayarlamak

Aynı CSS dosyası Mac ve Windows’da farklı sonuçlar verir. Yazılar Windows’da Mac’dekinden daha küçük ve daha koyu görünür. Bu nedenle önce Windows’a göre bir css dosyası hazırlanır (ör: win.css). Sonra ikinci bir dosya mac’de farklı olacak değerlere göre hazırlanır (ör: mac.ss). <link href=”win.css” rel=”styleSheet” type=”text/css”> tag’ı html belgesinin (Ör: homepage.html) <HEAD> kısmına eklenir. Ardından şu JavaScript kodunu devamına ekleriz:

<script language=”JavaScript”>

if ( (navigator.appVersion.homepageOf (‘Mac’) !=-1) ) {

document.write (‘>link href=”mac.css” rel=”styleSheet” type=”text/css”>’ ) ; }

</script>

Perl, CGI ve PHP Script’lerde Türkçe Karakter Problemi

Internet’ten indirdiğiniz scriptin için- deki yazıları Türkçeleştirdiğinizde, Türkçe karakterler sitenizde doğru görünmeyebilir. Çözüm, her karakterin Latin5 ASCII karşılığını bulup “Find & Change” yöntemi ile değiştirilmesindedir. Bu işi sizin yerinize yapan “Charo- ma Converter” programını kullanmak en kolay yöntem. Bunun için önce scripti (Örn: guestbook.php), bir text editörü ile açın (ör: BBEditLite) ve Türkçeleştirmek istediğiniz satırları yazın. Dokümanı kaydedin ve Charoma Converter’in üzerine sürükleyip bırakın. Program, dokümanın 3 ayrı versiyonunu yaratır (.L5, .L1 ve .Mac uzantılı). Guestbook.php.L5 dosyasının sonundaki (.L5) uzantısını silip, dökümanı yine text editörü ile açıp en sondaki yazıyı silin. Guestbook.php script’ini Web alanınıza yükleyin.

Banner Tasarımında Yazı Karakteri

Bir banner tasarlarken kullandığımız yazı karakterinin türü, yazıların kolay okunması için büyük önem taşır. Çünkü, ziyaretçiler banner’lara çok kısa süreli bakarlar. Eğer kolay okunulurluk sizin için önce geliyorsa “Sans Serif”, hatta “Bold Sans Serif” font kullanmak doğru olacaktır. Çünkü “Sans Serif” karakterler daha az şekil içermekte ve bu sebepten dolayı daha kolay algılanabilir ve daha hızlı okunabilir olmaktadır. Ürün kimliğinin öne çıktığı durumlarda ise “Serif” karak- terleri kullanılabilir.

GIF Fotoğrafları

Tam renk bir imajı, 8-bit (256 renk) Gif dosyasına dönüştürürken, Photoshop’un 256 renk seçmesine izin vermiş olursunuz. Bu en yüksek Gif imaj kalitesidir ama bazı dezavantajları da vardır. Eğer sitenizi ziyaret eden kişinin monitörü her seferinde 256 rengi göstermeye ayarlanmış sa, browserı imajı 216-renk browser paletini kullanarak açmaya çalışacağından resim bozulmaya uğrar. Bu sorunu halletmek için tüm renkli grafiklerinizi 216-renk browser paleti kullanan Gif dosyalarına dönüştürmelisiniz. Bu şekilde imajlarınızın nasıl görüneceklerinden emin olabilirsiniz. Ya da bunun yerine JPG dosya formatını kullanabilirsiniz. JPG’nin imaj sıkıştırma formatı Gif’in kinden daha etkilidir.

 

JPEG Fotoğrafları

JPEG dosyaları tam renk (24-bit) imajlardır, bu nedenle de dosyaya ait doğru korurlar. Ne var ki, JPEG imajlarını 8-bit ekranlarda yaşadıları dithering’e karşı korumanın bir yolu yok. Dithering, imaj kalitesi ile uzlaşamayan JPEG imajlarında görülür. JPEG formatında standardize edilmiş herhangi bir fotografik, diğer tam renkli fotoğraflar ya da grayscale imajları JPEG sıkıştırması için uygundur.

 

PNG Grafikleri

Portable Network Graphic uzun adlı PNG grafikleri grafik yazılım geliştiricileri konsorsiyumu tarafından geliştirilmiş Gif imaj formatına rakip bir dosya formatıdır. PNG formatı özellikle Web sayfalarında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir format. Bu format pek çok özelliği destekliyor (ör: transparan özelliği gif’ten daha iyi) ancak ne yazık ki kendisi henüz browserlar tarafından tam olarak desteklenmiyor. Böyle de olsa, PNG’nin geleceğin Web grafik formatı olacağı düşünülüyor. PNG aynı zamanda Fireworks’ün de standart kayıt formatı.

Thumbnail Boyutu

Thumbnail’ler için ideal ölçü pek çok monitörde rahat algılanabilen 75 pixel’dir.

GIF’leriniz Interlacing ile Yüklensin

Resim dosyaları browserlara satır satır yüklenirler. Bir GIF dosyasının özelliklerinde Interlacing seçeneği aktif edilirse, resim browserda önce net olmayan hatlarla görüntülenir. Dosya yüklenirken resmin niteliği yavaş yavaş artar. Bu da sayfanın ziyaretçilerinin vakit kaybetmemelerini sağlar. Böylece uzun süre resmin tam olarak yüklenmesi önlenmiş olur.

Web tasarım ipuçlarını PDF dosyasından okuyabilirsiniz.

61-web-tasarim-ipucu

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>