Uygulama Yapmak İçin Hangi Diller Öğrenilmelidir?

Uygulama Yapmak İçin Hangi Diller Öğrenilmelidir?

Bilgisayar uygulamaları insanların bazı programlama dillerini öğrenerek ve bu öğrendikleri komutları belli şekillerde bir araya getirmesiyle oluşmaktadır. Bu uygulamalar için oluşturulan özel dillerin öğrenilmesi şarttır. Bu diller zaman içinde insanlar tarafından tasarlanmış ve bilgisayarın sonsuz kapılarının açılması sağlanmıştır. Öğrenilmesi gereken kodlama dili sistemleri C/C++/C#, Java, Visual Basic, VB.NET gibi dillerdir. Bu dillerin hepsinin kendisine özgü sistemleri ve kodları vardır. Her birinin kullanım alanı farklıdır ancak birbirlerine oldukça yakın olanlarda vardır.

C programlama dili kod sistemlerinin ilk dillerindendir ve yapısal bir dildir. Bilgisayarda yapılacak neredeyse tüm program ve yazılımlarda kullanılabilmektedir. Bu sebep kullanım alanı çok geniştir. C++ programlama dili C’nin bütün özelliklerine ek olarak nesne yönetim özelliğine sahip bir programlama dilidir. Günümüzde en çok kullanılan dil C++’dır. C# ise nesneye dayalı bir programlama dilidir. C++ ve Java programlama dilinin birleşimidir. Java nesneye bağlı bir başka programlama dilidir. Günümüzde birçok uygulama ve programın alt yapısında java kod dil sistemi vardır.

Bu sebep öğrenilmesi gereken en önemli dillerden biridir. Oldukça güçlü bir alt yapısı ve geniş yelpaze aralığı olduğunda kullanımı artmıştır. Visual Basic başka bir programlama dilidir ve genellik arabirim tasarlama işlemlerinde kullanılır. Bu kodlama dili uygulamaların kullanıcı arabirim tasarımını kolaylaştırmaktadır. Genellik küçük çaplı işlerde kullanılmaktadır. VB.NET Visual Basic kod sisteminin geliştirilmiş halidir. Visual Basic’te yapılamayan birçok şeyi VB.NET’te yapılabilmektedir.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment