SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE EN ÇOK NELERİ ARADIK?

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE EN ÇOK NELERİ ARADIK?

Sevgililer Günü öncesi ve sırasında yapılan aramalarda bu yıl da restoran, çiçekçi, giyim ve giyim aksesuarları aramaları öne çıkıyor. En çok aramayı ise %61 oranla erkekler yapıyor.

Restoranlar Her Zaman Bir Numara

Özellikle Sevgililer Günü’ne yaklaşılan zaman dilimindeki arama verilerine göre restoranlar ilk sırada gelirken, hediye denince akla ilk gelen kategorilerden giyim ve giyim aksesuarları ise ikinci sırada yer alıyor. Bayan giyim markaları, erkek giyimin önünde. Giyim kategorisinde en çok arananlar ise ayakkabı ve çanta.

En Çok Aramayı Erkekler Yapıyor

Aramalara demografik özellikler açısından bakıldığında en çok arama yapan yaş aralığı 25-34 (%60). Aramalarda %61 oranla erkekler ilk sırada yer alıyor.

Coğrafi olarak aramaların çoğu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana gibi büyük şehirlerden yapılıyor. Bu illeri sırasıyla Kocaeli, Bursa, Elazığ, Gaziantep ve Eskişehir takip ediyor.

Aramaların %52’si cep telefonu ve tablet kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Firmalar Sevgililer Günü’ne Dijitalde Nasıl Hazırlanmalı?

Tüm bu istatistikler bize, tüketicilerin yoğun arama yaptığı bu tip özel günlerde, firmaların online bulunurluklarının çok daha kritik olduğunu gösteriyor.

Online bulunurluk dediğimizde de eskisi gibi sadece bilgisayarlardan erişimi kastetmiyoruz artık. Mobil cihazlardan yapılan aramalar, Sevgililer Günü’nde de açık arayla öndeydi. Firmalar internetteki görünümlerini ve tüketicilere sundukları bilgileri yalnız bilgisayarlar için değil, tablet ve akıllı telefonlar için de düzenlemeli. Bunların kolay ulaşılabilir ve okunabilir olmasına dikkat etmeli. Google’ın mobil arama sonuçlarında gösterdiği, “mobil-uyumlu” etiketinin web sitesinin yanında olduğundan emin olmalı.

Apple, Google, Yandex Haritalar gibi popüler haritalarda eksiksiz ve doğru bilgilerle bulunmak, YellowPages.com.tr gibi mobil uyumlu firma rehberlerinde kayıtlı olmak yerel arama sonuçlarında ön plana çıkmayı son derece olumlu etkiliyor. Özellikle mobil cihazlardan yapılan yerel aramalarda hedefe yönelik bilgi derleyen bu tip platformlar, hem tüketiciler tarafından sık kullanılıyor hem de firmaların arama sonuçlarında hızlı bulunmalarını sağlıyorlar.

Kısacası firmalar, Sevgililer Günü gibi tüketicilerin yoğun arama yaptığı dönemlere girerken, mobil uyumlu tüm dijital kanallarda varlıklarını gözden geçirmeli ve güçlendirmeliler.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment