Seo’da Mobil Uyumluluk

Seo’da Mobil Uyumluluk

Artık neredeyse her şeyin telefonlardan, tabletlerden yapılabildiği bir dünyada yaşıyoruz. Durumun böyle olması kaçınılmaz olarak Seo sektörünü de etkiledi. İşimiz internet ve internetten kazanç sağlamak olduğu için Seo doğrudan mobil uyumluluğundan etkilendi. Yapılan tüm Seo çalışmalarının amacı ya prestij kazanmak ya da kazanç elde etmektir. Google insanların mobil cihazlardan ne kadar çok interneti kullandığının farkındadır. Bu nedenle mobil uyumluluk güncellemesini getirerek var olan sitelerin mobil cihazlara uygun olarak da yapılmasını sağladı. Mobil cihazlara uyumlu sitenin yapmanın yolu Html ve Css kodlamayı çok iyi bilmekten geçiyor. Birazda Jquery bilginiz varsa tadından yenmez.

Şimdi gelelim sitelerin mobil cihazlara uyumlu olması Seo çalışmasına ne kazandıracak sorusuna. Google her zaman ziyaretçilerin çok zaman geçirdiği, kullanıcı dostu, çok yönlü çalışabilen siteleri sever ve bunu da arama sonuçlarına yansıtır. Eğer siteniz mobil uyumlu olursa sitenize giren insanlar sitenizde rahatça gezebileceği için sitede kalma süresi uzayacaktır. Google getirdiği yeni algoritma ile sitelerin mobil cihazlara uygun olup olmadığını anlayabilmektedir.  Mobil uyumluluk güncellemesinin tahmini olarak arama sonuçlarının yüzde kırkını (%40) etkilemesi düşünülüyor. Bu gerçekten çok büyük bir orandır. Penguen güncellemesinin yüzde dört ve panda güncellemesinin yüzde oniki etkisine bile birçok firma ve kişi dayanamadı. Kaldı ki  ortada yüzde kırklık bir oran bulunmaktadır. Yapılması gereken bir an önce sitenizi mobil uyumlu yapmaktır. Siteniz mobil uyumlu olduğu zaman hem Google kalite yönergelerine uymuş olacaksınız hem de sitenizde daha fazla vakit geçiren ziyaretçilere sahip olacak ve hitiniz artacaktır. Ayrıca bu durum sitenizi Google’da daha kaliteli ve değerli bir hale getirecektir.  Sitenizdeki içerikler ya da ürünler daha çok inceleneceği için siteniz arama sonuçlarında rakiplerine kıyasla daha önde olacaktır. Sizlere tavsiyemiz rakiplerinizin önüne geçebilmek için mobil uyumluluk kozunu iyi kullanmanızdır.

Sitelerin mobil uyumluluğunu test etmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Testi Aracını kullanabilirsiniz. Mobil uyumluluk testi size ayrıca yanlışlarınızı, eksiklerinizi ve yapmanız gerekenleri de söylemektedir. Buradaki bilgileri baz alarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer siteniz wordpress üzerinde barındırılıyorsa yani mysite.wordpress.com gibi ise WordPress ziyaretçiye göre uyumlu otomatik uyumlu bir temayı sunar. Eğer kendi domaininizde wordpress kurulu ise eklentiler ile işinizi halledebilirsiniz. Eğer hiç biri değilse mecburen mobil cihazlara uyumlu kodlama yapmanız gerekecektir. Kaliteli Seo yapmak ve her zaman üst seviye hizmet verebilmek için kendinizi Google ile birlikte güncellemelisiniz.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment