SEO’da Büyük Değişiklik: Rel=nofollow, Rel=sponsored, Rel=ugc

SEO’da Büyük Değişiklik: Rel=nofollow, Rel=sponsored, Rel=ugc

Google arama motoru 10 eylül 2019 tarihi itibari ile yeni bir güncelleme yaptığını bildirdi. Bu güncelleme ile backlink satın alan veya yayınlayan website sahiplerini yakından ilgilendirdiği için hızlıca sizler için yorumladık.

Google, 2004 yılı gibi duyurduğu rel=”nofollow” belirtecine ek yeni link tanımlamaları yaptığını açıkladı. Google arama motoru Bundan sonra verilen linklerin neden ve nasıl üretildiği konusunda daha fazla bilgi istiyor. Arama sonuçlarında bunları daha iyi kullanacağını belirterek kullananları ödüllendireceği konusunda bir inancımız oluştu.

Rel=nofollow, Rel=sponsored, Rel=ugc

Nofollow linklere daha önce daha az değer verdiğini biliyorduk. Yeni sistemde nofollow değerdeki linklere daha fazla önem vereceği hususunda bir görüş var. Bunu şu cümleden çıkardık.

When nofollow was introduced, Google would not count any link marked this way as a signal to use within our search algorithms. This has now changed. All the link attributes — sponsored, UGC and nofollow — are treated as hints about which links to consider or exclude within Search. We’ll use these hints — along with other signals — as a way to better understand how to appropriately analyze and use links within our systems.

 

Yeni eklenen rel tanımlamaları

 

rel=”nofollow” Nedir?

2005 yılında tanıtılan rel=”nofollow” özelliği; web sitesinden dışarı verilen linklerde değer aktarmayı reddetmek amacıyla getirilmiş bir özellik olarak tanımlanmıştı. Bu sayede dışarı verilen linkler için websitenizin Google gözünde varolan sayfa değerinin/sayfa puanının link verilen siteye aktarılmasını engellemiş oluyorsunuz

Ne Amaçla Kullanılır?

rel=”” özelliğine verdiğimiz “nofollow” özniteliği ise; “takip etme” veya tavsiye etmiyorum anlamında kullanılmaktaydı. 15 yıldır kullanımda olan “nofollow” ’un artık güncellenmesine karar veren Google ise  2 yeni öznitelik tanımlaması getirerek rel=”” özelliğini geliştirdiğini açıkladı.

Getirilen öznitelikler; rel=”ugc” ve rel=”sponsored”. Gelin bunların ne olduğuna ve kullanım şekillerini inceleyelim.

rel=”ugc” Nedir?

rel=”ugc” yorumlar, forumlar veya kullanıcıların içerik üretebildiği sitelerde kullanıcı tarafından oluşturulan dış linklere eklenmek üzere Google tarafından tavsiye edilen rel=”” özniteliği olarak tanımlanmıştır. Bu sayede sitenizden kullanıcıların oluşturduğu dış bağlantıları bu şekilde tanımlamak, Google’ın kullanıcılarınızın verdiği linkleri değerlendirirken daha doğru kararlar vermesini sağlayacaktır.

rel=”ugc” Nasıl Kullanılır?

rel=”ugc” tek başına kullanılabildiği gibi “nofollow” veya “sponsored” öznitelikleri ile de birlikte kullanılabilen bir özniteliktir.

Örnek:

rel=”ugc” : Kullanıcı tarafından oluşturulan dış bağlantı anlamına gelmektedir.

rel=”nofollow ugc”: kullanıcı tarafından oluşturulmuş bir link ve takip etme / değer aktarma anlamında kullanılabilir.

rel=”sponsored” Nedir

rel=”sponsored” ise tahmin edebileceğiniz gibi Google tarafından; sitenizde reklam, ücretli ortaklık ve 3. taraf anlaşmalı bağlantıları tanımlamak amacıyla getirilmiş bir öznitelik olarak tanımlanmaktadır.

Google’ın bu sayede site sahiplerinin verdiği sponsorlu bağlantıları anlayarak daha doğru değerlendirme yapmasına olanak tanımaktadır.

rel=”sponsored” Nasıl Kullanılır?

rel=”sponsored” kullanım diğer özniteliklerle aynı şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca rel=“ugc” ile birlikte de kullanılabilmektedir

Örnek:

rel=”sponsored” : siteden verilen reklam veya anlaşmalı bağlantı anlamına gelmektedir.

rel=”ugc sponsored” : sitenizden kullanıcılar tarafından oluşturulan reklam veya sponsorlu bağlantıları tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır.

 

Google, bu tanımlamaların arama sonuçlarında daha etkili kullanılabileceğini düşünerek nofollow etiketini biraz daha nitelikli hale getirmiş diyebiliriz.

Aynı link içinde birkaç farklı rel tanımlaması kullanılabileceği de ayrıca belirtilmiş.

Google, başlıca soruları da cevaplayarak açıklamasını sonlandırmış.

 

Bunlar;

Hali hazırda nofollow etiketi ile oluşturulan linkleri değiştirmek gerekli mi?

Google bu soruya, hayır gönül rahatlığıyla bu şekil bırakabilirsiniz. Nofollow etiketi hali hazırda yine kullanılacağı için bunun sorun olmadığını belirtiyor.

Birden fazla rel tanımlaması kullanabilir miyiz?

Yazının üst kısmında belirtmiştik ancak tekrarlamak doğru olacaktır. Birden fazla rel tanımlaması yapılabilir, bir problem yok.

Var olan sponsor linkler için kullanılan nofollow etiketini değiştirmeli miyim?

Elzem değil ancak uygun ortam olursa değiştirirseniz bizi fazlasıyla mutlu edersiniz, diye açıklama yapılmış. 🙂

Sorun yaşamamak için reklam bağlantılarında sponsor link tanımlaması yapmalı mıyım?

Evet, bizi kandırmayın biz de sizi o kadar ciddiye alalım. Lütfen bu konuda biraz daha özverili olun, demişler.

Bağlantı tanımlaması yaparken yanlış betimlemeyi kullanırsam ne olur?

Google burada olaya biraz romantik yaklaşıp normal bir linkin sponsor olarak tanımlamasının yanlış olduğunu belirtmiş ancak biz son kullancılara ve bağlantı satın alanlar olarak biliyoruz ki işin aslı sponsor olarak verilen linkin “dofollow” olarak tanımlanması nedeniyle sorulmuş. Sponsor linki nofollow olarak tanımlarsanız çok sorun olmaz, sponsor yazılması tercihimizdir ancak nofollow da kabul edilebilir diye belirtmiş.

Bu tanımlamaları yapmak için neden zahmete gireyim ki?

Bu mantıklı bir soru ancak Google bu soruyu da ustaca cevaplamış. İnterneti daha iyi tanımaları için bunun onlar için yol gösterici olduğunu belirtmiş ve bizim nacizane tahminimiz bu tanımlamaları kullanan ilk web sitelerine ve onların ürettikleri içeriklere ayrıca sıralamada yer verecek gibi…

Kullanıcıları yorum ve onlar tarafından üretilen içeriklerde link spam yapmaktan alıkoyacak bir şeyler?

Google az önce yaptığı yorumların aksine bu tarz tanımlanmış bağlantıların değerinin düşük hatta hiç olmadığını belirtiyor. Hangisine inanacağınız ve hangisinin doğru olduğu size kalmış. Yazı içerisindeki bir bağlantı bizce nofollow / sponsored / ugc olsa da hala önemli. Yorum bölümündekiler ise son derece gereksiz olacak gibi. Profil backlinkler de bu sınıfın içerisine sokulabilir.

Yeni eklediğiniz değişiklikler ne zaman etki etmeye başlayacak?

Zaten başladı diye yanıtlamış Google.

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/2019/09/evolving-nofollow-new-ways-to-identify.html

Giden bağlantılarınızın niteliğini Google’a tanıtın

Sitenizdeki belirli bağlantılar için, bağlantı verilen sayfayla ilişkinizi Google’a bildirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için <a> etiketinde aşağıdaki rel özelliği değerlerinden birini kullanmalısınız.

rel DeğerAçıklama
değer yokGoogle’ın herhangi bir niteliği olmadan takip etmesini beklediğiniz normal bağlantılar için rel özelliği eklemeniz gerekmez. Örnek: “En çok <a href=”https://en.wikipedia.org/wiki/Palomino“>palomino</a> atları severim.”
rel="sponsored" Reklam veya ücretli yerleşim olan bağlantıları (genel olarak ücretli bağlantılar adı verilir) sponsored (sponsorlu) olarak işaretleyin.  Google’ın ücretli bağlantılarla ilgili tutumu hakkında daha fazla bilgi.
rel="ugc"Yorumlar ve forum yayınları gibi kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik (UGC) bağlantılarını ugc olarak işaretlemenizi öneririz.

Katkıda bulunan güvenilir kullanıcıları tanımak ve ödüllendirmek istiyorsanız, bu özelliği, zaman içinde sürekli olarak yüksek kaliteli katkı yapan üyeler veya kullanıcılar tarafından gönderilen bağlantılardan kaldırmayı düşünebilirsiniz. Spam olarak yapılan yorumlardan kaçınmak için okumaya devam edin.

rel="nofollow"Diğer değerler geçerli olmadığında ve Google’ın sitenizi bağlantı verilen sayfalarla ilişkilendirmesini ya da bu sayfalardan sitenizi taramasını istemezsiniz nofollow değerini kullanın. (Kendi sitenizde olan bağlantılar için aşağıda açıklandığı gibi robots.txt dosyasını kullanın.)

Bu rel özellikleriyle işaretlenen bağlantılar genellikle izlenmez. Bağlantı verilen sayfaların, site haritaları veya başka sitelerden bağlantılar gibi farklı yollarla bulunduğunu ve bu nedenle, sayfaların yine de taranabileceğini unutmayın. Bu rel özellikleri yalnızca <a> etiketlerine kullanılır (bunun nedeni Google’ın yalnızca <a> etiketiyle işaret edilen bağlantıları izleyebilmesidir).

Google’ın kendi sitenizdeki bir sayfaya verilen bağlantıyı izlemesini engellemeniz gerekirse robots.txt Disallow kuralını kullanın.

Google’ın bir sayfayı dizine eklemesini engellemek için tarama işlemine izin verin ve noindex robots kuralını kullanın.

17 Eylül Ek Not:

SEO analiz yazılımlarından Ahrefs’de Rel=sponsored ve Rel=ugc güncellemesini yaptı. Artık sitenizin veya rakiplerin backlink analizlerinde bu detayları görebilirsiniz.

ahrefs-ugc-sponsored

 

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment