Seo Çalışmasında Alan Adının Önemi

Seo çalışmasında size faydası olacak her fikri uygulamalı asla es geçmemelisiniz. Sizin es geçmediğiniz ufak bir uygulamayı rakipleriniz es geçerse siz onların önüne geçebilirsiniz. Es geçilmemesi gereken ama olmasa da olabilecek bir konudan bahsedeceğiz, Alan Adı ( Domain ). Konumuz domainin Seo’da ki önemini açıklamaktır. Aşağıda farklı domain gruplarının Seo çalışmasına yapabilecekleri katkıları sizlerle sunuyoruz.

Keyword (Jenerik) Domain

Sektör üzerine direkt sektör ismiyle alakalı ya da sektör ismine yakın isimler belirlenerek alınan domaindir. Seo çalışmasına bazı sektörlerde direkt etkisi olmakla birlikte rekabeti yüksek olan sektörlerde sizin için sadece bir artı olmaktadır. Google’ın 6 yıl önce keyword domainler için çıkarttığı ve ortalığı o zamanlar çok fena karıştıran güncellemesine yakalanabilirsiniz. Bu güncellemenin adı Google EMD güncellemesidir. Bu güncelleme rekabeti yüksek sektörlerde direkt keyword domaini bulunup site içeriği kalitesiz olan siteleri arama sonuçlarından kaldırmak için çıkartıldı. Tavsiyemiz keyword domaininiz varsa ve rekabeti yüksek sektörlerde ise oluşturacağınız site içeriğini kesinlikle kaliteli ve özgün yapmalısınız. Aksi halde domaini harcamış olacaksınız.

Normal Domain

Herhangi bir sektör üzerine keyword domain olmayacak şekilde bulunan domainlerdir. Bu domainler şirket isimleri de olabilir. Daha doğrusu aklınıza gelen her türlü isim olabilir. Şunu asla unutmamanızı tavsiye ederiz. Domain Seo çalışması için sadece bir artıdır, Seo çalışması değildir. Normal domain ile keyword domaini geçebilirsiniz ki bu günümüzde çok olan bir durumdur. Yukarıda bahsettiğimiz EMD güncellemesi de tam olarak bu durum için çıkarıldı. Sizin siteniz jenerik domaine sahip siteden daha kaliteli ve backlinklerinizde kaliteli ise o siteyi rahatlıkla geçebilirsiniz. Netice olarak herşey yaptığınız Seo çalışması ile alakalıdır. Yalnız normal olarak domain alırken anahtar kelimenizin domain için de bulunmasına dikkat etmenizi tavsiye eder o şekilde domain alımı yapmanızı öneririz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>