Project Shield – Siteleri Dijital Saldırılardan Koruma – DDoS Nedir?

Project Shield – Siteleri Dijital Saldırılardan Koruma – DDoS Nedir?

Dünya genelinde bağımsız haber siteleri her gün çevrimdışı bırakılıyor ve dijital saldırılarla etkili bir şekilde susturuluyor. Seçimler, sivil itaatsizlik veya çatışmalar gibi tartışmalı olaylar esnasında, tehdit seviyesi daha da artar.

2015’te, Paris’teki Charlie Hebdo saldırılarından sonra, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir Dağıtık Hizmet Aksatma Saldırısı (DDoS) artışı ile 19.000’e yakın Fransız web sitesi saldırıya uğradı. Ve sorun o zamandan beri büyümeye devam ediyor. 2017 yılında saldırılar daha da kötü bir hal aldı, hem daha fazla hem de daha gelişmiş saldırılar yapıldı. 2018’de yapılan bir DDoS saldırısı, Tennessee’deki ilçe seçim web sitelerinden birini oylama esnasında çevrimdışı bıraktı. GitHub’ın bile bu saldırılarla devrildiği oldu.
Proje Kalkanı, haber yayıncılarını bu büyüyen tehditten korumak için Google teknolojisi kullanan ücretsiz bir araçtır.

“DDoS” saldırısı nedir?

 

 DDoS saldırısı, binlerce ve hatta milyonlarca bilgisayarın istismar edilip aynı anda belirli bir web sitesini ziyaret etmek için kandırıldıkları zaman meydana gelir. Bunun sonucunda oluşan “çöp” internet trafiği akışı sunucuları bir sel gibi basar ve web sitelerini çökerterek çevrimdışı bırakır. Verilen hasar bu kadarla da kalmaz. Bir DDoS saldırısına karşılık vermek veya ondan sıyrılmaya çalışmak son derece pahalı olabilir ve çok zaman harcar.

 

Daha da kötüsü, DDoS saldırıları artık yalnızca elit bilgisayar korsanlarının hakimiyet sahasında değil; neredeyse internet bağlantısı olan herkes, 5$ gibi küçük bir meblağ karşılığında bir saldırı düzenletebilir (ABD’de). Günümüzde, ortalama boyutlarda bir saldırı bile sitelerin çoğunu çevrimdışı bırakmaya yetebilir.
DDoS saldırılarını daha iyi anlamak için, bu videoyu izleyin.

Haber yayıncıları için büyüyen bir tehdit

 

DDoS saldırıları giderek daha yaygın ve karmaşık hale geliyor. Arbor Networks’e göre, en çok saldırıya uğrayan 10 ülkede saldırı oranları 2016’dan bu yana %56’ya varan artış gösterdi. Arbor’un tahminlerine göre, ABD’de 2017 yılında her ay 153,083 saldırı yapıldığı düşünülüyor. Neustar’a göre ise bu saldırıların birinin hedefi olma olasılığı ikide bir ve saldırıların tekrarlanma olasılığı da %80’lik bir oranla çok yüksek. Kimse bu saldırılara karşı dokunulmaz değil: Dünyanın en büyük yayıncılarından bazılarının bile DDoS saldırıları ile alaşağı edildiği oldu.
Şu anda nerelerde DDoS saldırısı yaşandığını görmek için, anonim saldırıların trafik verilerinin yüzeye çıkartılmasıyla oluşturulan canlı bir veri görselleştirmesi olan Digital Attack Map’i inceleyin, burada önemli trendleri keşfedebilir ve herhangi bir günde yaşanmakta olan hizmet dışı bırakma eylemine dair raporlar bulabilirsiniz.

Project Shield sitenizi ücretsiz korur

 

Bu korku veren istatistikler, DDoS’a karşı sağlam bir korumaya ne kadar ihtiyaç duyulduğunu gösterse de bu koruma yanına yaklaşılmayacak kadar karışık ve pahalı olabiliyor. Project Shield, ne kadar saldırıya maruz kalırlarsa kalsınlar, haber yayıncılarını korumak için Google altyapısını kaldıraç olarak kullanan ücretsiz bir araçtır.
Project Shield, Google’ın kendi savunmalarını ve ağ kapasitesini haber sayfalarını korumak için kullanan bir “karşıt sunucu”dur. Bu sayede, kötü niyetli web trafiği filtrelenerek tüm saldırganlara karşı bir “kalkan” sağlanır. Ayrıca, bazı site unsurlarını önbelleğine alarak kendi sunucularınızın üzerindeki yükü hafifletir, böylece site performansını geliştirerek bant genişliği masraflarınızı azaltabilir.

Project Shield’a kimler başvurabilir?

 

Project Shield’a dahil edilebilecek dört site kategorisi vardır:

Haberler: Okuyucuları önemli konulardan haberdar tutmak için güncel içerikleri kaynak göstererek ve düzenli olarak yayımlayan haber siteleri.

İnsan hakları: BM insan hakları bildirgesinin maddelerinden birine adanmış kâr amacı gütmeyen kuruluş siteleri.

Seçimler: Oylama yerleri, oy izleme ve seçim sonuçları hakkında bilgi sağlayan siteler. Sitenizin yeterli nitelikte olup olmadığını görmek için sunduğumuz içerik ve kalite yönergelerini inceleyebilirsiniz.
Siyasi organizasyonlar: Yerel yasalara tabi olmak üzere belirli ülkeler ve siyasi organizasyonlar uygun şartlara sahip olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için, burayı tıklayın.
Yurttaş gazeteciliği siteleri de başvurabilir, ama bu siteler tek tek değerlendirilecektir.

Project Shield’a nasıl başvurulur

 

g.co/shield adresine gidin.
blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment