Black Hat SEO Nedir? Nasıl Yapılır

Black Hat SEO Nedir? Nasıl Yapılır

Arama motorları içerisinde belirlenen bazı kurallar bulunmakta. Bu kuralları ihlal edilerek sitenize gelen trafiği arttırmak istemeniz durumunda, arama motorları ile ters düşmeniz de mümkün hale geliyor. Black Hat SEO tanımı da tam olarak böylesi durumlar için üretilmiş bir tanımdır. Kurallara uygun olarak tabir edilen yöntemlere ise White Hat SEO adı verilmektedir. Son yıllarda tam olarak hangi grubun içerisine girdiği belirli olmayan kurallara ise Grey Hat SEO adı verilmeye başlandı.

Black Hat SEO yöntemleri her ne kadar kısa yoldan web sitenizi belirli sıralara çıkarabilecekmiş gibi görünseler de, uzun vadede arama motorları tarafından banlanma riski ile de karşı karşıya kalıyorsunuz diyebiliriz. Bu nedenle bu yöntemler üzerinde daha fazla bilgi öğrenmeden önce mutlaka onların belirli riskleri de beraberinde getirdiğini bilmeniz gerekiyor.

 Black Hat SEO Nedir

Black Hat SEO adından da anlaşılabileceği üzere SEO’nun arama motorları tarafından uygun görmediği şekilde yapılmasıdır. Black Hat tek bir yöntem değildir. Yani bu amacı ortaya koyabilecek birden fazla yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Farklı kişiler farklı alanlarında uzmanlaşmış olabilir, fakat arama motorlarının yaptıkları düzenli değişikliklerle bu yöntemleri elimine ettiklerini, uygulayanları ise cezalandırdıklarını söyleyebiliriz.

Web siteleriniz içerisine bir içerik eklerken veya teknik anlamda bir değişiklik yaparken mutlaka yapacağınız değişikliklerin kullanıcılarınıza yönelik katkısını değerlendirmeniz gerekiyor. Eğer yaptığınız değişiklikler kullanıcılara herhangi bir katkıda bulunmuyor, fakat buna karşın sitenize yönelik trafiği artmasını sağlıyorsa bu durumda söz konusu yöntemleri Black Hat SEO yöntemleri olarak değerlendirebilirsiniz.

Aşağıda bu yöntemlerin uygulamalarına ilişkin birkaç örnek verdik:

Siteye girilen içeriklerin otomatik şekilde oluşturulması
Siteniz içerisine bazı yazıların veya linklerin gizli şekilde verilmesi
Yüzlerce veya binlerce anahtar kelime kullanımı
Rakiplerinizi haksız yere şikayet etmeniz
Redirectlerin gizli şekilde kullanılması
Otomatik sorgulamaların yapılması

Bu ve daha pek çok yöntemin en yaygın kullanılan Black Hat SEO yöntemleri arasında yer aldıklarını söyleyebiliriz.

Neden Uzak Durmalı?

Black Hat SEO sitenize kısa vadede fayda sağlıyormuş gibi görünse de, uzun vadede ona zarar verici bir etkisi vardır. Bununla birlikte kullanılan yöntemlerin tümünün hala hangi sınıfa girdiği de bilinmemektedir. Kesin olanlarının Google’ın Black Hat SEO yöntemleri listeleri içerisinde öğrenilmeleri mümkün.

İnternette yaptığımız her işlem, her klik bir yerlerde kayıt altına alınıyor. Bakış açınıza bağlı olarak bu ya çok ürkütücü ya da bir hayli heyecan verici. Verilerle ve istatistiklerle ilgilenen pek çok kişi için ikinci seçeneğin daha baskın olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda sosyal medya ağları ile ilgili birbirinden ilgi çekici ve çarpıcı istatistikleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Günümüz dijital pazarlamacılarının istatistiklerden haberdar olmaları demek, stratejilerini belirleme noktasında bu bilgileri kullanmaları ve hangi tür kullanıcıya yönelik çalışmalar yapacaklarını da belirlemeleri demek.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment