Link Oluşturma Nedir ve Neden Önemlidir?

Link Oluşturma Nedir ve Neden Önemlidir?

Bağlantı (Baclink) Oluşturmaya Giriş

SEO ve bağlantı oluşturma her zaman paralel giderken, yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmanın önemi hiçbir zaman daha yüksek bir sıralama faktörü olmamıştır. Genellikle bir sayfanın bir rakibinkinden daha üst sıralarda yer almasının tek nedeni budur. Sonuç olarak, çevrimiçi görünürlük ve sitenize bağlantılar için rekabet etmek için yüksek kaliteli bir SEO kampanyasının parçası olarak bağlantı kurmanın önemini anlamak önemlidir.

İster bağlantı kurma konusunda yeni olun, ister bir süredir geri bağlantılar oluşturuyor olun, bu blog bağlantı oluşturmayı, önemini, edinebileceğiniz bağlantı türlerini ve bağlantı kurmanın işinize nasıl fayda sağlayabileceğini anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. işletme.

En son blogumuz özellikle aşağıdaki noktaları kapsayacaktır:

 • Bağlantı Kurma Nedir?
 • Link Oluşturma SEO İçin Neden Önemlidir?
 • Ne Tür Bağlantılar Var?
  • Öznitelikleri Takip Et
  • Takip Özniteliği Yok
  • UGC ve Sponsorlu Özellikler
 • Bağlantı Kurma Hizmetleri İşime Nasıl Yardımcı Olabilir?
  • Marka İnşası
  • Yönlendirme Trafiği
  • İlişki Kurma
  • Daha Fazla Satış Fırsatı

Bağlantı Kurma Nedir?

Bağlantı (Baclink)  oluşturma , basitçe diğer web sitelerinden kendi web sitenize köprüler oluşturma işlemidir. Arama motorları, neyin iyi bir bağlantı olarak sayılacağını belirlemek için web sitenizdeki tek tek sayfalar arasındaki bağlantıları ve tüm web siteleri arasındaki bağlantıları tarar.

Sitenize bir bağlantı, Google’a web sitenizin konuyla ilgili kaliteli bir kaynak olduğuna ve alıntı yapmaya değer olduğuna dair bir sinyal gönderir. Daha fazla geri bağlantıya sahip siteler, Google’dan daha yüksek sıralamalar kazanma eğilimindedir. SEO uzmanları buna genellikle “bağlantı suyu” adını verir.

Kullanabileceğiniz pek çok bağlantı kurma tekniği vardır ve hepsi zorluk ve karmaşıklık bakımından farklılık gösterse de, bağlantı kurma bir SEO işinin zaman alıcı kısımlarından biridir. Ve tüm bağlantılar eşit yaratılmaz. Örneğin, Guardian’dan veya bir .gov adresinden gelen bir bağlantı, sizin için bilinmeyen bir seyahat blog yazarının web sitesinden gelen bir bağlantıdan çok daha değerli olacaktır.

Link İnşası SEO İçin Neden Önemlidir?

Bağlantı kurma, arama motorlarının yeni web sayfalarını keşfetmesine yardımcı olduğu ve SERP’lerde hangi sayfaların daha üst sıralarda yer alması gerektiğini belirlediği için SEO hizmetlerinin önemli bir parçasıdır.

Google, bağlantı oluşturma hakkında şunları söylüyor:

“Genel olarak, web yöneticileri, kullanıcıların kullanmak ve paylaşmak isteyeceği yüksek kaliteli siteler oluşturarak sitelerinin sıralamasını yükseltebilirler.”

Bu, bağlantı oluşturma stratejilerini kullanırken, yalnızca arama motorlarındaki konumunuzu iyileştirmek için bağlantı oluşturmaya değil, kullanıcılarınızın paylaşmak isteyeceği harika içerikler oluşturduğunuz için bağlantı kazanmaya odaklanmanız gerektiği anlamına gelir.
Bağlantı kurma, Google için en önemli sıralama faktörlerinden biridir, ayrıca:

 • Sayfa içi SEO ve içerik optimizasyonu
 • Web sitesinin güveni ve otoritesi
 • site yükleme hızı
 • Mobil uyumluluk
 • Kullanıcı deneyimi öğeleri

Beyaz şapka SEO vs Siyah şapka SEO

Bağlantı kurma söz konusu olduğunda, doğru yol ve yanlış yol vardır. Web sitenizin uzun vadeli canlılığı ve performansı için, bağlantı kurma taktikleriniz doğal bir şekilde yapılmalı ve Google tarafından belirlenen web yöneticisi yönergelerini takip etmelisiniz.

Beyaz şapka SEO, arama sonuçlarında çevrimiçi görünürlüğünüzü iyileştirmek için organik bağlantı kurma taktiklerini kullanma sürecidir. Bu teknikler Google’dan tam not alır, ancak genellikle siyah şapka tekniklerinden daha fazla zaman alır. Beyaz SEO bağlantı kurma teknikleri şunları içerebilir:

 • misafir ilanı
 • İçeriğinizi tanıtma
 • İnfografik oluşturma
 • Çevrimiçi ilişkiler kurmak
 • Otorite bloglarına ve blog gönderilerine yorum yapma
 • Web sitesi dizinlerini ve işletme listelerini kullanma

Siyah şapka SEO yöntemleri, web sitenizin arama motorlarında sıralanmasına yardımcı olan etik olmayan uygulamalardır. Bu yöntemler genellikle Google tarafından hoş karşılanmaz ve Google, tekniklerinizin kalite yönergelerini ihlal ettiğini tespit ederse, siteniz manuel olarak cezalandırılabilir. Bunlar size zor kazanılan sıralamalarınıza mal olabilir ve SEO performansını tekrar rayına oturtmak için çok zaman alabilir.

Siyah şapka SEO teknikleri şunları içerir:

 • gizli bağlantılar
 • Bağlantı şemaları
 • Giriş sayfaları
 • Anahtar kelime doldurma
 • Otomatik olarak oluşturulan içerik
 • Yapılandırılmış verileri veya bağlantı metnini kötüye kullanma

Ve temel olarak kötü amaçlı veya spam içerikli herhangi bir şey.

Ne Tür Bağlantılar (Baclink) Var?

SEO’da, bağlantılar ne tür özelliklere sahip olduklarına bağlı olarak sınıflandırılır. Google’ın algoritma tarayıcısına bu bağlantıyı nasıl “sayacağını” söyleyen bağlantılara özellikler eklenebilir. Geleneksel olarak, yalnızca iki tür özellik vardı – ‘dofollow’ veya ‘nofollow’. Ancak 2019’da Google, bu diziyi “UGC” ve “Sponsorlu” özelliklerini içerecek şekilde genişlettiklerini duyurdu. Daha detaylı bilgi için tıklayınız: https://yemlihatoker.com/seoda-buyuk-degisiklik-relnofollow-relsponsored-relugc/

Dofollow backlink

DOFOLLOW, her bağlantıya otomatik olarak atanan standart özniteliktir – aksi belirtilmediği sürece web’deki her bağlantının otomatik olarak bir “DOFOLLOW” bağlantısı olduğu anlamına gelir. . DOFOLLOW bağlantıları, özellikle bu bağlantı belirli web sitelerinden geliyorsa, Google için bir güven oyu niteliğindedir.

“nofollow” backlink

Bazen uygulanabilen bir “NOFOLLOW” özelliği de vardır. Aşağıdaki rel =”nofollow” özelliğine dikkat edin:

Bu, Google’a bu bağlantıya herhangi bir PageRank veya “bağlantı suyu” aktarmamasını söyler. Temel olarak, Google’a bağlantıya güvenmemesini ve geri bağlantı profilinizde dikkate alınmaması gerektiğini söylüyorsunuz.

Neden nofollow kullanabilirsiniz? Beklediğinizden daha kullanışlıdırlar. Nofollows, web sitelerinin sayfalarına eklenen bağlantılar üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Bahsettiğimiz Black Hat SEO taktiklerini hatırlıyor musunuz?

Nofollow özelliğinden önceki zamanlarda, spam içerikli SEO teknikleri, SEO’ların web sitelerini yapay olarak güçlendirmeye çalışmasıyla çok yaygındı. Nofollow’un tanıtılmasıyla birlikte, spam gönderenlerin çoğu, bir “dofollow” bağlantısı alamayacaklarını bildikleri için alakasız bağlantılar gönderme zahmetine girmeyeceklerdir.

Hâlâ spam içerikli blog yorumları ve web siteleri görüyor olsanız da bu, uygulamayı azalttı ve daha yetkili web sitelerinde sahip olduğu etkiyi zayıflattı.

Bu “takip edilmemesi gereken” bağlantıların nereye ait olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Nofollow bağlantıları şu durumlarda kullanılabilir:

 • Blog Yorumları
 • Forumlar
 • yahoo! Yanıtlar
 • Wikipedia gibi Wiki sayfaları
 • Ziyaretçi Defteri Yorumları
 • Konuk Gönderi İmzaları

Bunlar, kullanıcıların özgürce gönderi paylaşabileceği ve bağlantı ekleyebileceği yer türleridir. Spam içerikli her bağlantıyı tek tek denetlemek pratik olmadığından, diğer kullanıcılar tarafından gönderilen tüm bağlantılara “nofollow” eklemeyi seçebilirsiniz, ancak bu, web sitesinin takdirine bağlıdır. Örneğin, tartışmanızla düzenli olarak ilgilenen bir kullanıcıyı ödüllendirmeyi seçebilirsiniz.

Sitenize verilen takip edilen ve takip edilmeyen bağlantılar arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinin .

“UGC” VE SPONSORLU ÖZELLİKLER

Daha önce 2019’da kullanıma sunulan iki yeni özellik olan “UGC” ve “Sponsorlu” hakkında konuşmuştuk. Ancak, bu ikisini geleneksel ‘Takip Etmeme’ özelliğinin uzantıları olarak düşünmek muhtemelen daha doğrudur. Bunun nedeni, ‘takip etme’ bağlantıları gibi, ‘Takip et’ bağlantılarının yaptığı gibi PageRank’i geçmezler.

Google neden iki yeni özellik kategorisi ekledi? Bunun nedeni, bu iki özelliğin iki özel kullanım durumu için geliştirilmiş olmasıdır:

sponsorlu

Adından da anlaşılacağı gibi, Sponsorlu özelliği sponsorlu bağlantılar – reklamlar için tasarlanmıştır.
Web, 2020’lerde 2005’te olduğundan çok daha fazla reklamla doldu ve son on beş yılda bağlantıların önemi yalnızca arttığından, giderek daha fazla site yöneticisi web sitelerindeki düşük kaliteli bağlantılara karşı temkinli hale geldi.

Geçmişte, bağlantı veren yöneticiler bu bağlantıları nofollow olarak nitelendirmiş olabilir – bu, SEO ve Google’ın yararı açısından var olmadıkları anlamına gelir – veya onları dofollow olarak bırakmış olabilir; bu, hedef sitenin PageRank’ını riske atabilir.

Bu nedenle, reklam ihtiyacı ile kaliteli geri bağlantı profilleri ihtiyacı arasındaki dengeyi korumak için Google, Sponsorlu özelliğini tanıttı. Bu tanıtımın bir sonucu olarak, hem Google hem de site yöneticileri güvenilir olmayan nofollow bağlantılarını yararlı ‘Sponsorlu’ geri bağlantılardan ayırabilir.

UGC

İnternete hakim olan forum günlerini geride bırakmış olabiliriz, ancak internette her zamankinden daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içerik var. Reddit, Quora, Youtube ve benzerleri arasında internet, içerik oluşturan insanlarla dolu.

Reklamlar nasıl site yöneticileri için sorun yarattıysa, kullanıcı kaynaklı bu içerikler de sorun çıkardı. Bazı siteler, örneğin, geri bağlantının Reddit’e sağladığı editoryal desteği sağlamak istemeyebilir. Ve bir site yöneticisi bu bağlantıları nofollow olarak ayarlayabilirken, bu Google’a veya SEO’lara somut bir fayda sağlamadı. UGC öznitelikleri bu sorunu çözer.

Bağlantı Oluşturma hizmetleri işime nasıl yardımcı olabilir?

Bahsettiğimiz gibi, bağlantılar arama motoru sıralamalarında büyük bir fark yaratır. Bağlantı oluşturma ile etkileşim kurma ve kullanma şeklimiz yıllar içinde değişti, ancak bu, herhangi bir SEO stratejisinin temel taşı olmaya devam ediyor.
Bağlantı kurma, SEO performansınıza sağladığı faydaların yanı sıra, işinizi veya markanızı diğer birçok önemli faydayla birlikte oluşturmanıza yardımcı olabilir.

MARKA OLUŞTURMA

Bağlantı kurma, doğru yapıldığında, markanızı oluşturmanıza ve sektörünüzde otorite kurmanıza yardımcı olabilir. Markanızın sektörünüzün ön saflarında olmasını istiyorsunuz – yüksek kaliteli içerik oluşturmayı ve misafir göndermeyi içeren içerik pazarlama teknikleri bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Şirketinizin uzmanlığını göstermek, marka oluşturmada uzun bir yol kat edebilir ve yetkili bir ses olarak, yetkili gelen bağlantılarla ödüllendirilirken sektörde yayınladıklarınızla tanınırsınız.

YÖNLENDİRME TRAFİĞİ

Çok ziyaret edilen bir web sitesinden iyi bir bağlantı, size yalnızca “link juice” kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda trafiğin artmasına da neden olabilir. Sizinkiyle alakalı web sitelerine bağlantı veriyorsanız, trafiklerinin de alakalı olma ihtimali yüksektir. Bu sadece yüksek trafikli siteler için geçerli değildir – genellikle alakalı bir blogdan gelen küçük, çok tutkulu bir kitle, daha geniş, daha genel bir kitleye ulaşmaktan daha iyidir.

Bağlantılı link inşası

Bağlantı oluşturma stratejileri genellikle oluşturduğunuz bir parça, ilgi çekici bir infografik veya bir promosyonla ilgili ilgili web sitelerine veya bloglara erişimi içerir. Sosyal yardımın ana amacı elbette bir bağlantı kazanmak olsa da, sosyal yardım işletmenizin sektörünüzdeki önemli kişilerle uzun vadeli ilişkiler kurmasına yardımcı olabilir. Bu ilişkiler, markanızı oluşturmanıza, ağınızı oluşturmanıza ve otorite oluşturmanıza yardımcı olabilir. İster bir site sahibi ister önemli bir etken olsunlar, başkalarıyla bağlantı kurmanın ve sektörünüzde güvenilir olmanın değeri paha biçilemez.

DAHA YÜKSEK SATIŞ FIRSATLARI

Alakalı sitelerden gelen yönlendirme trafiği, daha fazla potansiyel müşteriye yol açar, bu da daha fazla satışa yol açar. Yalnızca bağlantı oluşturmanın size sağlayacağı sıralamalardaki artıştan değil, aynı zamanda farklı bağlantı türlerinden elde ettiğiniz yüksek nitelikli yönlendirme trafiğinden de. Bu, daha fazla ürün veya hizmet satabileceğiniz ve yeni bir alandan gelir elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Yemlihatoker.com Link Oluşturma Hizmetleri

Bağlantı kurma, uzun süredir SEO’nun önemli bir parçası olmuştur ve görünüşe göre bu şekilde de devam edecektir. Google, kullanıcılarına her zaman en yetkili siteleri, en sevilen içeriklerle sunmak isteyecektir. Bu konuda profesyonel hizmet almak için bizimle iletişime geçin.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.