KOBİ’LER WEB SİTELERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİLER?

KOBİ’LER WEB SİTELERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİLER?

İş dünyasında web sitesi KOBİ’ler için büyük bir önem taşıyor. Potansiyel müşterilere ulaşmak için en önemli adres haline gelen web sitesi doğru planlanıp, tasarlandığında  verimi yüksek bir alan haline geliyor. Tersi durumda ise rekabette geri kalma riskini oluşturuyor. Peki KOBİ’ler verimli ve işlevsel bir web sitesine sahip olmak için hangi noktalara dikkat etmeli?

Önce tasarımla başlayalım: Web siteniz mobil uyumlu mu?

Artık sitenizde ilk arayacağınız özellik kesinlikle tüm ekranlara (cep telefonu, tablet, bilgisayar) uyumlu olmasıdır. Özellikle mobil internet kullanımının çok büyük bir hızla yaygınlaştığı bir devirde, web sitenizin cep telefonu ekranlarında düzgün çalışmaması potansiyel müşterilerinizi sizden uzaklaştırabilir.

MarketingLand’in bir araştırmasına göre 2014’te tüm internet kullanımının %60’ı mobil cihazlardandı. Günümüzde ise %80 üzeri trafik mobil kanaldan gelmektedir. Bu yüzde hem dünyada hem Türkiye’de sürekli artıyor. Söz konusu orana Google’ın artık mobil uyumlu olmayan sitelerin, arama sonuçlarında gerilere düşüreceği gerçeğini de ekleyelim. Mobil uyumlu olmayan bir web sitesi, içinde bulunduğumuz zorlu rekabet ortamında yenilgiye mahkum.

Kullanılan renk sayısı az, tasarım sade ve ferah olmalı

Günümüzde renk cümbüşünden uzak duran, ferah ve yazı-resim dengesi yerinde olan web siteleri kullanıcıları daha kolay yakalıyor. Bu konuda daha net fikir almak için internet devlerinin web sitelerini gezmeniz bile yeterli.  Tasarımların sade, resimlerin ise az ama yüksek kalitede olduğunu hemen fark edeceksiniz.  Web sitenizde firmanızı ve ürünlerinizi şık ve profesyonel bir şekilde sunan tutarlı bir görsel tarz olmalı . Bir başka deyişle, tasarımcınız görsel bütünlüğe önem vermelidir. Sitenizin amatör elden çıkmış gibi görünmesi marka güvenilirliğiniz açısından da büyük risk oluşturur. Bu yüzden renk, yazı-resim dengesi gibi unsurlara çok dikkat edilmeli.

Web sitesi navigasyonu sandığınızdan çok daha önemlidir

İyi bir navigasyon, müşterilerinizin sitenizi kolayca gezmelerini, aradığı bilgileri hızlı şekilde bulmalarını sağlar. İstediği bilgiyi kolayca bulamayan kullanıcılar sabırsızdır. Hızla sitenizden çıkarlar ve rakiplerinizin sitelerine yönelirler. İyi bir navigasyon, rahat gezilen bir mağaza gibidir. Müşterinizin daha uzun sürede içeride kalmasına yardımcı olur. Bu yüzden menü başlıkları ve düzgün bir site haritası, müşteri deneyimine direkt etki eden önemli unsurlardır. Menü başlıklarını ihmal etmeyin. Sitenize gelen kullanıcıların öncelikle bu başlıklara baktığını unutmayın.

KOBİ web sitesinin olmazsa olmazları: Tıkla-konuş özelliği ve djital haritalarda iş yeriniz

Özellikle mobil kullanımda tıkla-konuş butonu sizin çok büyük önem taşıyor. Cep telefonlarından bakıldığında, en üst bölümünde yer alacak belirgin bir  tıkla-konuş butonu müşteri adaylarınızın size tek tıkla ulaşmasını sağlar. Hatta hemen arkasından telefon numaranızı adres defterine de kaydedebilir. Bir KOBİ için bundan daha önemli bir müşteri davranışı olabilir mi? İş yeri numaranızın web sitenizde tıkla-konuş özelliği ile yayınlandığından emin olun.

Dijital haritalarda iş yerinizin doğru bir şekilde yer alması ise müşterilerinizin işini çok kolaylaştırır çünkü cep telefonlarından yol tarifi alıp, iş yerinize kolayca gelmeleri mümkün olacaktır. Web sitenizi oluştururken ya da yenilerken, dijital harita entegrasyonu gibi sizi doğrudan müşterilerinizle buluşturacak uygulamaların gücünden faydalanın.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment