Kobi’ler İçin SEO’ya Özel İpuçları

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), ziyaretçilerinizin arama motorları üzerinden sizi bulmasını sağlayan çalışmaların tümüdür.  Bu yazıda özellikle KOBİ’ler için temel SEO ipuçlarını bulacaksınız.

  • SEO çalışmalarınıza hemen şimdi başlayın. SEO çalışması, düzenli spor yapmaya benzer. Her gün, her ay veya aklınıza her geldiğinde ufak çalışmalar yaparak ilerleyin. Düzenli olarak yeni blog yazıları yazmalı, sosyal medya paylaşımlarınızı arttırmalı, SEO kaynaklarını takip etmeli ve içeriklerinizi güncel tutmalısınız.
  • Rakiplerinizi tanıyın. Bulunmak istediğiniz anahtar kelimelerle ilk sıralarda çıkan firmaları inceleyin. Onları yaptıklarını izleyin ve siz de yapın. Ancak birebir aynısını yapmayın çünkü bu SEO’nuza zarar verebilir. Başarınızı arttırmak için bunları kendi SEO çalışmalarınıza nasıl uygulayabileceğinizi düşünün.
  • SEO olmadan, arama motorları işinize yönelik anahtar kelimeler için web sitenizi kategorize edemez ve sıralayamaz. Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerinizin web sitenizde sunduğunuz bilgi, ürün ve hizmetleri ararken en çok kullandıkları ana kelimeler ve kelime gruplarıdır. Eğer web siteniz sizin Internetteki dükkanınız olsaydı, kapınızın önündeki büyük tabela, güvenilir bir kaynaktan (Google) tavsiye ve insanların sizi kolayca bulabilmesi için yapacağınız güçlü ışıklandırma gibi işler de SEO olurdu.
  • Web sitenizin hem içinde hem dışında yapacağınız SEO çalışmaları son derece önemlidir. Eğer bunlardan birini ihmal ederseniz, sıralamada almanız gereken yerin ancak yarısına ulaşabilirsiniz. Site içi SEO, tüm resimlerinizin isimlendirilmesi, tüm metinlerinizin arama motorları tarafından okunabilir olması (arama motorları resim olarak yazılmış yazıları okuyamaz), adres, telefon numarası ve diğer iletişim bilgilerinizin doğru şekilde etiketlenip yerleştirilmesi gibi işlerdir.
  • Web siteleri kar taneleri gibidir, hiçbiri diğerine benzemez.  Başka bir sitede başarılı olmuş  bir SEO stratejisinin, sizin sitenizde de başarılı olacağının garantisi yoktur çünkü SEO’yu etkileyen çok fazla değişken vardır. Bazen sonuçları görmeniz yavaş olabilir ama birkaç ay sonra gittikçe artan bir fayda görmezseniz, planınızda değişiklik yapmaktan ve yeni yöntemler denemekten korkmayın.
  • Evet, SEO sonuçları hemen görünmez. SEO’nun en zor yanı da budur. SEO çalışmaları, arama motorları tarafından haftalarca, hatta bazen haftalarca ödüllendirilmeyebilir. Fark edilseniz dahi, aldığınız görüntülenmelerin faydasını görmeye başlamak, hala biraz daha fazla süre gerektirebilir.
  • Yeni siteler çok daha sabırlı olmalıdır. Saygınlık ve güven oluşturmak zaman alır. SEO’yu, siyasi destek sağlamaya benzetebilirsiniz. Herşeyden önemlisi önce, iş alanınızda saygınlık ve güven yaratmalısınız. Bu ikisini sağlamadan, sizden daha eski, daha uzun süredir aynı alanda bilgi sunan siteleri hemen geçmeyi beklemeyin.
  • Web siteniz hiçbir  zaman bitmiş olmaz. Aynı bilgisayarlar gibi, web siteniz de zaman içinde yenilenmek ister. Hatta zamanı geldiğinde değiştirmek gerekir. Eğer sitenizin arama sonuçlarında üstlere çıkmasını, daha fazla ziyaretçi çekmeyi ve satışlarınızı arttırmayı istiyorsanız, sürekli gözden geçireceğiniz, düzelteceğiniz ve geliştireceğiniz bir SEO planınız olmalıdır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>