John Mueller’e Yapılandırılmış Verilerin Sıralamaya Etkisi Olup Olmadığı Soruluyor

John Mueller’e Yapılandırılmış Verilerin Sıralamaya Etkisi Olup Olmadığı Soruluyor

İlk olarak John Mueller Kimdir? Onun cevabını verelim. Direkt olarak SEO ile uğraşmayan arkadaşlarımız tanımayacaktır. John Mueller İsviçreli eski bir girişimcidir. Eski diyoruz çünkü Google’da Webmaster Trend Analisti olarak görev yapmaya başladığında bıraktı. Şuanda İsviçre Zürih şehrinde görev yapmaktadır.

John Mueller, Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü makine mühendisliği, robot,k, ve ekonomi üzerine lisanslara sahiptir. Daha önceki girişimi ise sitemap yani site haritalarını otomatik oluşturan bir yazılım girişimiydi. 2007 yılından itibaren Google’da görev yapmaktadır. Matt Cutts’u herkes tanıyacaktır. SEO ile alakalı tüm bilgileri o sunardır. Görevinden ayrıldıktan sonra, bu iş John Mueller’e verildi. Kısaca Google Sözcüsüdür. Hafta 1 kez de Hangouts düzenliyor ve gerçekten çok samimice site yöneticilerin sorulanı cevaplıyor. Kendisine ulaşmak isterseniz aşağıya sosyal medya hesaplarını ekledim.

https://www.linkedin.com/in/johnmu/

https://twitter.com/johnmu

https://www.reddit.com/user/johnmu

Konumuza gelirsek, John Mueller’e yapılandırılmış verilerin bir websitesini sıralama olarak etkileyip etkilemediği soruldu.  Bununla alakalı Youtube video sunuda sayfa altına ekledim. Videonun 30. Dakikasında bulabilirsiniz.

John Mueller soruyu farklı açılardan değerlendirerek cevaplıyor. “Sıralamada genel olarak yapılandırılmış verilerin kullanılmasının biraz zor olduğu düşünüyorum ama bir yandan bir sayfadaki içerikleri daha iyi anlamak için ve ne ile alakalı olduğunu bulmak için yapılandırılmış veri kullanıyoruz

Devamında ise bir websitesinin çok iyi teknik kodlar ile donatılmasının yeterli olmayacağını ve en önemli konunun, kullanıcının yararlanacağı değerli bir içerik olmasının gerekliliğinden bahsetti.

Buradan şunu anlıyoruz. Google bir taraftan yeni teknoloji kodların kullanılması yönünde teşvik ederken, bir yandan da ilk kurulumundan bu yana ön planda tuttuğu özgün ve kaliteli içeriğin her şeyden üstün olacağıdır.  Yani siz dünyanın eski kodlamasını kullanan bir websitesi de yapsanız, ama içeriğinizde hiç kimsede olmayan veriler paylaşırsanız, Google bir şekilde sizi bulur ve ön plana çıkarır. Ama buna ek olarak, hem yeni teknoloji kodlar kullanarak, hem de özgün bilgi paylaşırsanız, Google sizi çok daha net anlayacaktır. Özellikle yapılandırılmış veriler ile Google bilgiyi daha verimli şekilde anlayarak kullanıcıya iletecektir.

Yazan: Yemliha Toker

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment