Google Street View: Görselleri doğrulayın

Google Street View: Görselleri doğrulayın

Konumu onaylayın

Haber niteliği taşıyan bir görsel kaynağı ister sosyal medyadan edinmiş olun ister doğrudan olay yerinde olduğunu iddia eden birisinden alın, bir fotoğraf veya videonun nerede çekildiğini onaylamak doğrulama sürecinde esaslı bir adımdır. Mobil cihazda veya masa üstü bilgisayarda olsun, Google Street View iddia edilen bir konumu sanal olarak ziyaret edebilmenizi ve işaretler, mimari ve yol işaretleri gibi görsel ipuçlarını eşleştirebilmenizi sağlar.

Örneğin, bir kişi twitter üzerinden İstanbul’da bir kamu sanatının fotoğrafını paylaşmış olsun, siz de bu fotoğrafın nerede çekildiğini öğrenmek istiyorsunuz. Fotoğraftaki görsel ayrıntıları kullanarak Google Street View’da fotoğrafın çekildiği net konumu belirleyebilirsiniz.
 

Uydu görünümü ile başlayın

google.com/maps adresine gidin ve ayrıntısı en yüksek konumu arayın, mesela İstanbul.
Harita ve uydu görünümleri arasında geçiş yapmak için, sol alt köşedeki Uydu simgesine tıklayın.
Uydu görünümü ayırt edici arazi özelliklerini fark etmenize yardımcı olabilir, örneğin bir park ararken. Başka durumlarda ise uydu görünümü sayesinde geniş yolları, ağaçlık arsaları, kamu meydanlarını, dağları, su yollarını vs. daha kolay fark edebilirsiniz.

Google Street View İçinde Gezinme

Belirli bir bölgeye yakınlaştırıp uzaklaşmak için + artı ve – eksi işaretlerini kullanın.
Masa üstü veya diz üstü bilgisayar ile çalışıyorsanız sağ alt köşedeki sarı insan figürü Pegman’a tıklayın. Haritada Google Street View ile gezilebilecek alanlar mavi hatlar ile belirtilecektir.
Mavi noktalar, kullanıcı tarafından üretilen ve Google Maps’e yüklenen panaromaların gösterildiği foto kürelerini temsil eder.

 

Görsel ipuçları arayın.

Artık İstanbul’u arama bölgesi olarak belirlediğinize göre, başka parametreler oluşturmak için Yakın Çevre’ye tıklayın.
Bu gönderi bir lale festivali hakkında olduğundan, arayacağımız şey parklar, sonuçları da haritada kırmızı noktalar halinde göreceğiz. Kentsel alanlarda kolay belirlenebilir diğer yerler ise oteller, aktarma istasyonları veya büyük alışveriş merkezleridir. Kırsal alanlarda ise gölleri, dağları, nehirleri veya diğer doğal unsurları arayabilirsiniz.
Fotoğrafın çekildiği konum arayışınızı daraltmaya devam etmek için faydalı bulduğunuz her ipucunu üzerine tıklayarak kaydedin. İpucunuz kırmızı bir iğne ile işaretlenir ve konum hakkında ayrıntılar görüntülenir.
Sonra, soldaki kenar çubuğundan Kaydet’e tıklayın.
Bu konum sarı bir yıldız ile işaretlenir ve dünyada başka bir konumda gezinseniz bile işaretli kalır.
 

Önemli işaret ve simgeleri çapraz referans alma.

Konumunuzu daha da daraltmak için “yakın çevre” aramanıza daha çok değişken eklemeniz faydalı olabilir. Bu durumda, fotoğrafta önemli bir anıt göründüğünden parkların yakınındaki anıtları arayabiliriz.
Görselinizdeki çoklu ipuçlarını çapraz referans alarak aradığınız konumun izini daha etkili bir şekilde sürebilirsiniz.

Manzarayı keşfetmek için sarı insan figürü Pegman’ı kullanın

Artık doğru noktayı bulduğunuza göre, Pegman’a tıklayarak Street View ile görüntülenebilecek alanları gösteren mavi hatları keşfedebilirsiniz.

Görüntülemek istediğiniz yere tıklayın, Pegman sizi Street View’a “bırakacak”tır. Bölgeyi sokak seviyesinden keşfetmek fotoğrafçının konumunu net bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sokak boyunca ilerlemek için okları takip edin.
Farklı bir konuma sıçramak için üzerine çift tıklayın. Ekranınızın sol alt köşesindeki harita görünümü kutusundan konumunuzu takip edebilirsiniz.
 

Alakalı görselleri ve fotoğrafın kaynağını görün

Google Street View’de bulabileceğiniz iki tür görsel vardır: Google tarafından çekilen görseller ve kullanıcı tarafından üretilen foto küreleri. Fotoğrafın kaynağı ve çekilme zamanı görselin sol üst köşesinde belirtilir.

Bir konumdaki diğer fotoğrafları ortaya çıkarmak için soldaki paneli aşağı kaydırın ve gösterilen küçük resimlere tıklayın. Bu duvarcılık işleri ve işaret levhaları gibi belirlenmesi daha güç unsurları doğrulamanıza yardımcı olabilir.

Düzenbazları zekanızla alt edin

Flaş haber olayları esnasında sosyal medya düzenbazlarının gerçek zamanlı olarak çok kullanılan fotoğrafların sahipliğini üstlendiği sık görülür. Eğer kaynak kişi ile telefon görüşmesi yapabiliyorsanız, nerede durduklarını ve neleri görebildiklerini sorabilir, sonra da Google Street View ile cevaplarının doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Sıra ile, iletişime açık gönderiye doğrudan mesaj ile veya diğer özel yöntemlerle yanıt verebilirsiniz.
BAĞLANTILAR: Daha fazla bilgi edinin:
Yararlı İçeriklerimiz:
blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment