Google Füzyon Tabloları

Google Füzyon Tabloları

Google Füzyon Tabloları’nda birçok faydalı özellik olsa da bunlardan en popüler olanı hiç şüphesiz birkaç basit adımda ücretsiz renk tonlu haritalar (yoğunluklu haritalar) oluşturabilme kabiliyetidir. Bu da seçmen veya nüfus sayısı gibi demografik verileri görselleştirip yayımlamayı gazeteciler için çok basit hale getirir ve böylece okuyucular da haberi çok daha kolay kavrayabilir.

Google Füzyon

Google Füzyon Tabloları’nı Drive’a Ekleme


Eğer Google Füzyon Tabloları’nı daha önce hiç kullanmadıysanız, uygulamayı Google Drive menünüze eklemeniz gerekir:
Yeni’ye tıklayın, sonra Daha Fazla Uygulama Bağlayın.
Füzyon Tabloları’nı arayın.
Uygulamayı Drive’ınıza ekledikten sonra onu her zaman menünüzdeki seçenekler arasında görürsünüz

Verilerinizi içeri aktarma

Füzyon Tabloları, .csv, .tsv, .txt ve .kml uzantılı dosya biçimleri halinde veya doğrudan bir Google Sayfası’ndan içeri veri aktarımı yapabilir. Dosya Seçin düğmesine tıklayın ve bilgisayarınızdan içeri veri aktarmak istediğiniz dosyayı seçin. Diyelim ki sığır otlatmacılığının çevre üzerindeki etkileri hakkında bir haber yapıyorsunuz ve dünya genelindeki et tüketimini gösterecek bir harita oluşturmak istiyorsunuz. Burada —küresel et tüketimi değerleri hakkında — alıştırma amacıyla kullandığımız .csv uzantılı veri dosyası ile aynı örneği kullanmak isterseniz, indirmek için burayı tıklayın.
Dosya Seçin’i tıklayın ve bilgisayarınızdan içeri aktarmak istediğiniz bir veri dosyası seçin veya kamusal veri tabloları araştırın. Daha sonra İleri’ye tıklayın.
Füzyon Tablosu verinizi önizleyin, ardından İleri’ye tıklayın.

Şimdi, birleştirilmesini istediğiniz sütunları, yani harita tamamlandığında her ülkenin açıklamasında yer alacak bilgileri seçin. Bu alıştırma için, iki tablodaki bütün sütunları da dahil edeceğiz. Daha sonra Birleştir’i tıklayın

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment