Google Drive ne işe yarar?

Belli bir kotaya kadar dosya ekleyip depolayabileceğiniz Google Drive nedir, nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını ve uygulamanın tüm özelliklerini bu yazıda bulabilirsiniz.

Devir, dijital bir çağ ile teknoloji ve internetin devri… Artık her işimizi, toplantımızı, özel dökümanlarımızı, dosyalarımızı, sosyal yaşantımızı bile akıllı cihazlar şahitliğinde yapıyor ya da yaşıyoruz. Bilgisayarı, telefonu ya da tableti olmayan bir insan gösterebilir misiniz bana? Hal böyle olunca bu yaşantımızı teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanırcasına kullanıyoruz. İnternetsiz elimiz kolumuz bağlanıyor, kendimizi eksik hissedip neredeyse bir günü bile onsuz geçiremiyoruz. Her geçen gün değişen ve gelişen sektör elbette bu kadar bağımlılık yaratsa da hayatımızı kolaylaştıran pek çok özellik de sunuyor. Bunlardan birisi Google destekli Google Drive’dır. Tüm dünyada, onlarca ülkede milyonlarca kullanıcısı olan sistemi daha yakından tanıyalım. Buna da Google Drive nedir sorusunu cevaplandırarak başlayalım.

GOOGLE DRİVE NEDİR?

Kısaca depolama uygulaması olarak aktarabileceğimiz bu hizmet içerisinde onlarca dosya, belge, fotoğraf saklayabilirsiniz. Tarayıcıdan açarak web formatında kullanabileceğiniz gibi mobilden akıllı telefonlar sayesinde de Google Drive’a ulaşmak mümkündür. Yani nerede olursanız olun, tek bir tuşla Drive’a yüklemiş olduğunuz veriler hep sizin yanınızda olmuş olacaktır. iOs ve Android işletim sistemlerine sahip akıllı telefon ve bilgisayarlara indirebileceğiniz Google Drive, ücretsiz bir uygulamadır.

Bilgisayarınızdaki Drive klasörüne ister bir isterse yüzlerce dosya sürükleyin. Bu dosyalar, drive.google.com adresinde, mobil uygulamada ve Drive’ı nereye yüklerseniz orada her zaman elinizin altında olacaktır. Zaman ve mekan fark etmeksizin tüm arşivinizi yanınızda taşıyor olmak ne kadar da harika değil mi?

google drive

GOOGLE DRİVE NASIL KULLANILIR?

Uygulamayı indirip Google hesabınızı açtığınızda karşılaşacağınız yerleşik eklentiler göreceksiniz. Bunlardan biri Google Dokümanlar, biri e-Tablolar diğeri ise Slaytlar’dır. Tabloda kendinizce bir liste meydana getirebilir, organizasyon planlayabilir ya da slaytı kullanarak sunum vb. çalışmalar hazırlayabilirsiniz. Ayarlar bölümünden bildirimlerle ilgili arzu ettiğiniz düzenlemeleri yapabilir; yedekleme ihtiyacınız olursa o işlemi de buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Sisteme mail adresiniz ve şifrenizle birlikte giriş yaptıktan sonra alt bölümde bulunan ‘Yükle’ kısmından, cihazınızdan eklemek istediğiniz belgeleri seçebilirsiniz. Bu müzik de olabilir, yazı dökümanı da bir fotoğraf ya da video da… Yükleme esnasından Google tarafından size Wi-Fi kullanmanız gerektiği önerilebilir. Öyle bir şansınız varsa wi-fi bağlantısını yoksa mobil veri ile yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tablo, klasör vb. dosyaları ise ‘Oluştur’ kategorisi üzerinden yapabilirsiniz. Tara özelliği ise Google Drive’ın en önemli özelliklerinden birisidir. Bu hizmet size sıradan bir dosyayı fotoğraf olarak çekerek PDF formatında kaydetmenize olanak verir. Örneğin elinize kısa süreli geçen bir yazılı belgeyi, Tara bölümünden fotoğrafını çekerek daha net bir şekilde PDF formatında elde edebilirsiniz. Google Drive PDF dosyalarınızı paylaşmak için de kullanabilirsiniz. Dökümanları sisteme yükleyerek buradan istediğiniz kişilere de gönderebilirsiniz.

GOOGLE DRİVE VE ÖZELLİKLERİ

Hayatımıza 2012 senesinde giren Google Drive, Google’ın bir alt hizmet servislerinden sadece birtanesidir.  Dosya barındırma servisi olan bu uygulamayı kullanmak için bir gmail adresi açmanız gerekiyor. Sonrasında mail adresinizle birlikte tüm Google hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Google Drive kullanımı da bundan sonra aktifleşecektir.

Giriş yaptıktan sonra drive sayfasından mailinizin açık olduğu diğer cihazlarla bir eşleşme de olacaktır. Tüm verilerinizin bir arada toplandığı sistem üzerinde, arşivinize her an tek tuşla erişebilirsiniz. Yedeklemeler bölümünden dökümanları yedekleme özelliğini de kullanabilirsiniz. Yedekleme yaparak telefonunuzda o tarihlere kadar gidip istediğiniz dökümana ulaşmanız mümkündür. Akıllı telefonunuz üzerinden drive girişi yapmanız yeterlidir. Bulundurduğunuz tüm fotoğraflar, belge ve dökümanları görebilir, inceleyip arzu ederseniz paylaşımını da yapabilirsiniz. Böylece iş hayatınızı, özel yaşamınızı, sizin için en değerli notları, güzel anılarınızı hatırlatan fotoğrafları online depolama merkezi Google Drive ile her an yanınızda güvenle taşımış olacaksınız.

Kullanıcılara hafıza alanında büyük kolaylıklar sunan Google Drive ile telefonunuzdaki fazla yer kaplayan belge ve fotoğrafları sisteme yükleyerek ya da yedekleyerek depolama alanı kazanabilirsiniz. Drive hesabına attığınız dökümanları telefonunuzdan silmeniz bunun için yeterli olur. Uygulamanın size gönderdiği bildirimleri ayarlar bölümünden açarak zaman zaman gelen güncellemelerden, yenilik ve özelliklerden de haberdar olabilirsiniz. Son olarak Google Drive kullanan kişiler aldıkları hizmetin güvenliğinden emin olmalıdır. Kişilerin haklarına saygı duyan mecra, izin olmadan asla drive edilen ve depolanan belgelerin hiçbirini ikinci bir adres ile paylaşmaz. Hesabınızı otomatik bir şekilde gizli moduna alabilirsiniz. Google Drive’a yüklemiş olduğunuz her dosya, sistemin güvenli veri merkezlerinde tutuluyor. Cihazlarınızdan herhangi biri bozulsa, çalınsa dahi verilerinize mail adresinizle hesabınıza giriş yaparak erişebilirsiniz. Ayrıca her ihtimale karşı yıllar önce yapılan bir güncelleme ile Drive hesabınıza dört basamaklı şifre koyarak gerekli önlemleri kendiniz de alabilirsiniz.

GOOGLE DRİVE ÜZERİNDEN DOSYA PAYLAŞIMI

Google Drive kullanan bireyler bu hizmet üzerinden farklı adreslerle paylaşımlarda bulunabilirler. İlk olarak drive kapsamında word, jpeg vb. dosyaları depolayabileceğinizi, açıp inceleyebileceğinizi unutmayın. Anasayfada bulunan ‘Dosya Oluştur’ kategorisine tıklayarak kendi dökümanınızı orda da meydana getirebilirsiniz. Dosya paylaşımını ise ‘Paylaş’ komutunu onaylayarak yapacaksınız. Bu noktada belgeleri kiminle paylaşma istediğinizi, gerekli adres bilgilerini gireceksiniz. Son onayı verdikten sonra Google Drive ile dosya paylaşımını başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

GOOGLE DRİVE ÜCRETLİ Mİ? PREMIUM DRİVE NE KADAR?

Uygulamanın depolama alanından ne kadar kullanım yaptığınızı, kaç GB kullanıp kaç GB daha yükleme yapabileceğinizi görebilirsiniz. Hatta depolamanın Google Fotoğraflar, gmail ve drive üzerindeki dağılımını da rakamlarla öğrenmeniz mümkündür. Ücretsiz Google Drive sürümünde toplam 15 GB depolama alanınız olur. Eğer bu kota size yetmezse ücretli bir şekilde Google Drive Premium versiyonunu kullanabilirsiniz. Bu hizmet için sizden en düşük 6.99 TL istenecektir. Depolama alanı satın al diyerek karşınıza çıkacak seçeneklerden gereksiniminize ve bütçenize en uygun olanını seçebilirsiniz. Mesela 100 GB depolama alanı için 6.99 TL, 2 TB için 34.99TL, 30 TB içinse 1.099 TL ödemeniz istenir. Bu ödemeler Google Drive Premium’u kullandığınız her ay için geçerlidir.

GOOGLE DRİVE İLE DOSYA SİLME VE GERİ YÜKLEME NASIL YAPILIR?

Program içerisinde zamanla pek çok dosya birikebilir. Kotanızı aşıp gerekli depolama alanı bulamadığınız zaman çözümü ya ücretli premium paketi satın almakta ya da veri silmekte bulacaksınız. Google Drive’da dosya silme ve geri yükleme işlemi çok basit birkaç adımda yapılabilmektedir. Silmek istediğiniz tüm verileri çöp kutusuna taşıyarak depolama alanı açabilirsiniz. Çöp kutusu dolana kadar bu durum devam edebilir. Orası da dolduğunda çöp kutusunu boşaltmanız gerekcektir. Bir kerede oldukça fazla dosya silme işlemi yaparsanız ya da geri yüklemede bulunursanız, bu değişiklikleri hemen göremezseniz endişelenmeyin. Bu revizelerin görünmesi biraz zaman alabilir.

Kullanıcılar sildikleri dosyalardan çeşitli sebepler dolayısıyla pişmanlık duyabilir. Ne şekilde olursa olsun çöp kutusundan dahi silmiş olduğunuz bir dosyanız varsa, bunu geri yükleyebilirsiniz. Bunun için dosya sahibi iseniz kalıcı olarak silene kadar erişim izniniz var. Dosya sahibi dışındakiler ise paylaşılan verileri çöp kutusu temizlenmese bile görebilirler. İstediğiniz kullanıcılara sahiplik vererek kendi hesabınızdan silseniz bile dosyalara erişim yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Belirli bir dosyayı kalıcı olarak silebilir veya çöp kutunuzu tamamen boşaltabilirsiniz. Bir dosyayı sildikten sonra, dosyayı paylaştığınız herkes dosyaya erişimi kaybeder. Diğer kullanıcıların dosyayı görüntülemeye devam edebilmesini istiyorsanız başka bir kullanıcıya sahiplik verebilirsiniz. Eğer geri yükleme yapamazsanız konu ile ilgili olarak bir Drive uzmanı ile görüşmeniz gerekecektir.Drive destek hizmeti ile de problemlerinizi halledebilirsiniz. Ancak destek hizmeti sadece İngilizce dilinde veriliyor. Kısa bir süreliğine dili İngilizce olarak değiştirip, işiniz bittiğinde tekrar anadilinize çevirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi

https://www.google.com/intl/tr_ALL/drive/

https://www.google.com/intl/tr_ALL/drive/using-drive/

Google Drive İndir

Google Drive İşletmeler İçin

Google Drive Yardım

Google Drive Yardım Forumu

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>