Google Arama Sonuçlarında Çok Çeşitlilik Değişikliği

Google Arama Sonuçlarında Çok Çeşitlilik Değişikliği

Her yıl olduğu gibi, Google arama motoru, kullanıcılara daha iyi bir hizmet vermek için, sürekli algoritmalarında ve arama sonuçlarında güncellemeye gittiğini bilmekteyiz. Haziran ayında yapılan ana çekirdek güncellemesinden haberdarız. Bu çekirdek güncellemesi sonrasında ayrıca arama sonuçlarını çeşitlendirmek ve daha fazla web sitesine yer vermek için arama sonuçlarında değişikliğe gidiyor. “çok çeşitlilik” olarak adlandırılan bu değişiklikle birlikte artık Google’da aynı web sitesi 2 kereden fazla sonuçlarda çıkmayacak. Değişiklik sonrasında bir arama sonucunda bir alan adına ait ikiden fazla sonuç gösterilmeyecek.

Bilindiği üzere Google, arama sonuçlarını daha kaliteli hale getirmek adına günden güne çeşitli algoritma güncellemeleri ve yeni özellikler sunuyor. Kullanıcılara daha iyi sonuçlar göstermeyi hedefleyen Google, getireceği “çok çeşitlilik” yeniliğini bir algoritma düzeninde sunacak. Çalışacak olan algoritma, yapılan aramanın bir sitedeki ikiden fazla bağlantıyla gerçekten ilgili olduğunu tespit ederse, normalde olduğu gibi ikiden fazla sonuç sunulacak.

Tweet kaynağına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Çok Çeşitlilik Değişikliğiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Google’ın konuyu duyurmak adına yapmış olduğu açıklamadan sonra birçok SEO uzmanı ve SEO sektörü, organik aramalardan elde edilen trafik konusunda endişe etmeye başladı. Zira bir arama sonucunda bir alan adına ait ikiden fazla sonuç gösterilmemesi küçük de olsa bir trafik kaybı yaşatabilir. İşte bu değişiklikle ilgili bilinmesi gerekenler.

Bu Değişiklik, 2019 Haziran Algoritma Güncellemesiyle Bağlantılı Değil

Arama sonuçlarındaki bu yenileme, Google’un 3 Haziran 2019 tarihinde duyurduğu “Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi” ile bağlantılı değil. Birçok kişi, algoritma güncellemesinin ve bu yeniliğin peş peşe duyurulmasını birbiriyle bağlantılı olarak yorumluyor. Ancak “Site Çeşitliliği” ile algoritma güncellemesi birbirinden tamamen bağımsız.

Bu Bir Güncelleme Değil, Değişiklik

Google, arama sonuçlarındaki bu yeniliği duyururken bunu bir güncelleme olarak değil, bir değişiklik olarak atıfta bulunarak açıkladı. Google’dan Danny Sullivan, göndermiş olduğu tweetlerde açıkça bunun bir güncelleme olmadığı fikrini belirtti. Zira yapılan bu yenilik, arama sonuçlarındaki sıralama algoritması için bir güncelleme içermiyor.

Tüm Arama Sonuçlarını Etkilemeyecek

Google’ın duyurduğu bu yenilik, belli bir algoritmaya bağlı olarak çalışacak. Yani bütün arama sonuçlarında bu sistem çalışmayacak. Algoritma, bir alan adındaki ikiden fazla sayfanın/bağlantının aramayla ilgili olduğunu düşünürse, o alan adına ait ikiden fazla sonuç gösterecek.

Yani özetle, algoritma eğer kullanıcıların tek bir siteye ait ikiden fazla sayfadan memnun kalacağını ve yaptığı sorguya daha detaylı yanıt bulabileceğini düşünürse, aynı siteye ait ikiden fazla sayfayı kullanıcılara sunacak.

Subdomainler, Ana Alan Adına Ait Bir Parça Olarak Düşünülecek

Subdomainler, ilgili sitenin ana alan adının bir parçası olarak değerlendirilecek ve bu şekilde ele alınacak. Ancak subdomainler için her zaman bu kural geçerli olmayacak. Google’ın SearchLiaison hesabından gönderilen tweette “Alt alanlardan ve kök alan adından gelen sayfalar aynı siteden olarak değerlendirilecek. Bununla birlikte alt alanlar, uygun görüldüğü takdirde çeşitlilik amacı için ayrı alanlar olarak da ele alınacak.” denildi.

Yani subdomainler de belli bir algoritmaya ya da sisteme bağlı olarak arama sonuçlarında yer edinecek ve çeşitlilik amacı taşıdığı takdirde ana alan adına bağlı olmayan farklı bir site olarak ele alınacak.

Google’dan Danny Sullivan, Değişimin Tarihini Açıkladı

Google’dan Danny Sullivan, Twitter hesabı üzerinden gönderdiği tweette, arama sonuçlarındaki değişikliğin başlangıcı hakkında tarih bilgisi verdi. Sullivan, “İki gün önce yavaş yavaş başlamıştı ancak bugün tamamen çalışmaya başladı. Şahsen, bunu bir güncelleme gibi düşünmüyorum. Bu gerçekten arama sonuçlarındaki sıralama ile ilgili değil. Hala daha önceden arama sonuçlarında sıralanan şeyler gerekiyor. Biz sadece başka sayfa göstermiyoruz.” dedi.

https://twitter.com/dannysullivan/status/1136744012747087896

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment