E-ticaret ve Pazarlama Bölümü Ne İş Yapar?

E-ticaret ve Pazarlama Bölümü Ne İş Yapar?

E-ticaret Departmanı, dijital devrimle birlikte gelişen son teknolojiye sahip bir bölümdür. Günümüzün iş dünyasında şirketler, hedef kitleleriyle çevrimiçi platformlar aracılığıyla bağlantı kurmaya çalışıyor. Bu platformlar ürün bilgilerini içerir ve Google’ın algoritmasıyla uyumlu olacak şekilde SEO stratejileriyle zenginleştirilmiştir. E-ticaret ve Pazarlama departmanı, e-ticaret sektörüne özel destek sunan profesyonellerin yetiştirildiği eğitim merkezi olarak tanımlanabilir. Bu iki yıllık önlisans programı, öğrencilere sosyal medya, web tasarımı ve e-ticaret konularında teorik ve uygulamalı eğitim vermektedir. Sektör uzmanları, bu profesyonelleri marka görünürlüğünü artırma, etkili dijital pazarlama stratejileri yürütme ve hizmet verdikleri şirketler için web sitesi katılımını artırma konusunda güçlendirmek için kapsamlı bilgi aktarıyor.

E-ticaret Bölümünde Eğitim Programının Süresi Nedir?

E-ticaret Bölümü, dijital dünyaya ilgi duyan üniversite adaylarını cezbeden iki yıllık bir eğitim programı sunmaktadır. E-ticaret programına kabul için temel puanlar, dijital sektörün gelişimine ve bölümün popülerliğine bağlı olarak dalgalanmaktadır. Önlisans programı olduğundan kabul için dört yıllık puan şartı aranmamaktadır. Bu alanda lisans derecesi almak isteyen öğrenciler Ticari Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan E-ticaret ve Teknoloji Yönetimi bölümünü tercih edebilirler. Ayrıca E-ticaret Bölümü’ndeki iki yıllık eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, DGS puanlarını yeterli düzeyde alarak belirli lisans programlarına geçiş yapabilirler. Bu programlar arasında İletişim Bilimleri, İşletme Bilişimi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, İşletme Yönetimi, Pazarlama, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılığın yanı sıra Uluslararası Ticaret ve Finans yer almaktadır.

E-ticaret Bölümü Müfredatında Hangi Dersler Yer Alıyor?

E-ticaret ve pazarlama alanında öğrencilere sunulan spesifik dersler üniversiteler arasında farklılık gösterebilmektedir. Öğrenciler genellikle Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Matematik, İş Sağlığı ve Güvenliği ve İngilizce gibi genel dersleri alacaklardır. Bunlara ek olarak aşağıdaki bölüm derslerini de alacaklar:

– Dijital Pazarlama ve Reklamcılık
– Halkla İlişkiler ve Tanıtım
– Görsel İletişim ve Tasarım
– Yeni Medyaya Giriş
– Medya yöneticisi
– Dijital Metin Yazarlığı
– Geleceği İnşa Etmek
– İletişim Tarihi
– Marka Yönetimi
– E-Ticaret
– Dijital Kampanyalar ve Tüketim
– Yeni Medya Teorileri
– Bilişim hukuku
– İletişimde İkna ve Algı

Öğrenciler iki yıllık eğitimin ardından alana özel staj yaparlar. Mezuniyet için hem ders hem de stajın başarıyla tamamlanması gerekiyor ve bu noktada öğrenciler e-ticaret ve pazarlama uzmanı unvanını kazanıyor.

Bir e-ticaret mezunu, şirketlerinde tanımlanmış bir strateji dahilinde dijital pazarlama girişimlerinin uygulanmasını desteklemekten sorumludur. Bu, pazarlama bütçesini yönetmeyi, sosyal medya araçları aracılığıyla etkileşimi en üst düzeye çıkarmayı, strateji etkinliğini değerlendirmek için dijital platformlardan gelen verileri analiz etmeyi ve üst yönetime raporlar sunmayı içerir. Ayrıca, yeni trendlerden haberdar olarak, en son uygulamaları kullanarak, arama motoru optimizasyonu çalışmaları yürüterek ve rakip analizleri yaparak şirketlerinin varlığını güçlendirmeye çalışıyorlar.

E-ticaret Bölümü Mezunları İçin Ne Gibi İş Fırsatları Mevcut?

E-ticaret sektörü, özellikle sektör büyümeye devam ederken geniş bir istihdam olanağı sunmaktadır. SEO (arama motoru optimizasyonu), arama motoru reklamcılığı (Google Adwords) ve içerik oluşturma gibi roller, Google algoritmalarına uyum sağlayarak web sitesi trafiğini artırmada önemli bir rol oynar. Mezunlar, e-ticaret şirketlerinde kariyer yapabilir veya serbest çalışan olarak bağımsız olarak çalışabilirler. Ayrıca basın, medya ve reklamcılıktaki rolleri keşfedebilirler; internet gazeteciliği; dijital iletişim ve pazarlama; sosyal medya yönetimi; grafik ve web tasarımı; içerik yazma; ve e-ticaret platformları üzerinden ürün satışı.

E-ticaret ve Pazarlama bölümlerinden mezun olan kişiler aynı zamanda elektronik satış konusunda uzmanlaşmış firmalarda içerik yöneticisi olarak görev almaya hak kazanmaktadır.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.