E-ticaret Sitelerinde Yapılan SEO Hataları ve Yapılması Gerekenler

Ülkemizde birçok E-ticaret yazılımı bulunmakta. Her yazılım şirketi farklı klasmanda kendini geliştirmeye çalışıyor. Her birinin birbirinden farklı özellikleri var. E-ticaret anlamında hepsi  genel işlevsel özelliklere sahip olsa da, yönetim panellerinde yaptıkları geliştirmeler ile küçük kobi veya büyük işletmelere daha fazla özellik sunmaya çalışıyorlar. Geliştirilen birçok özelliğe baktığımızda, çoğunluğu statiksel veya rapor sal faaliyetlerin çeşitlendirilmesi veya ek kullanım kolaylıkları olduğunu görüyoruz.  SEO anlamında ciddi anlamda geliştirme yapan çok az firma var. (OmniTicaret bu anlamda kendini aşmış gözüküyor) Hatta bazı firmalar yıllar önce yönetim paneline ekledikleri standart SEO ayar bölümlerini, müşterilerine SEO destekli yazılım gibi tüketiciyi yanıltıcı mesajlar verdiğini görmekteyiz.

Takibi SEO çalışmalarından bihaber olan son kullanıcı bu tür mesajlardan etkilenmektedir. Bizler gibi SEO uzmanlarına bu tür sorular çok geliyor. Eğer SEO destekli ise siz ne yapıyorsunuz?

Burada SEO çalışmaları çok net bilinmiyor. Yazılım firmaları şimdilik bu açıktan faydalanıyor gibi görünmekte. Bu konuda destek olmak adına E-ticaret sitelerinde gördüğümüz önemli hata ve eksiklikleri yazmak istedim.

Kopya İçerikler ve zayıf açıklamalar ( XML Entegrasyonu )

E-ticaret sitelerinde en sık yapılan uygulama XML yöntemi ile ürün çekimidir. Kısaca XML  entegrasyonun ne olduğunu açıklayalım. XML entegrasyonu, bir E-ticaret sisteminde bulunan binlerce ürüne ait bilginin XML haline çevrilerek, başka bir E-ticaret sistemine aktarılmasıdır. Böylece günler hatta haftalar sürecek manüel ürün giriş işleri dakikalar içinde halledilmiş olmaktadır. Bu uygulama görünüm itibari ile büyük kolaylık sağlamaktadır. Peki bir SEO uzmanı açısından bu durum nasıl değerlendirilir?

Şöyle açıklayayım. Karşımızda bir arama motoru var. Her bilgiyi tarıyor ve indexine alarak sıraya koyuyor. A sitesi bir e-ticaret sitesi ve Google arama motoru tarafında tarandı. İçerisinde 5000 adet ürün var. A sitesi mevcut ürünlerini, başka E-ticaret sitelerinin de satması için, XML entegrasyonu ile diğer sitelere aktardı. Bu şekilde 50 farklı siteye ürün aktardığını varsayalım. Google arama motoru her siteyi tarıyor ve indexine alıyor. Sonuç nedir sizce?

Her site sırasıyla sayfalara dizilmiş olsa. 50. Site nin ürünleri aramalarda 50. Sırada çıkacak. Yani 6. Sayfada yer alacak. Peki bunun sizce herhangi bir faydası var mı dır? Şunu biliyoruz ki aranan bir kelimede trafiğin %90’ı ilk sayfada eriyor. Bazı sektörlerde 2. ve 3. Sayfalara %1-2 oranında trafik kalıyor. Bu şu demektir. Hiçbir algoritma uygulanmadığını varsaymış olsak,  XML ile ürün çeken sitelerin ilk 10 tanesi haricinde hiçbirisi organik anlamda bir fayda göremeyecek. Çünkü birbiriyle tamamen aynı başlık ve aynı içeriğe sahip 50 farklı websitesinden bahsediyoruz. Google bizden sürekli özgün sayfa özgün içerik bekler. Kullanıcıya her zaman en özgün en taze içeriği sunar.

Peki  bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

Evet binlerce ürünün manüel girişi zordur. XML her zaman daha kullanışlı bir yöntemdir. Yapılacak olan ise, ürünler XML ile çekildikten sonra, toplu olarak ürünleri bir Excel formatında export yapıp, başlıkları tekrar düzenleyerek import yaparak içeri tekrar aktarmamız gerekiyor. Bu özelliğe piyasadaki birçok e-ticaret sistemi destekliyor. Hatta düzenleme esnasında ürün başlıkları hakkında, Ahrefs gibi SEO yazılımlarından destek alarak, aranan anahtar kelimeleri tespit edip, ürün başlıklarınızda geçirmemiz bize çok büyük organik avantaj sağlayacaktır. Ürün başlıklarımızı özgünleştirmek le kalmayıp, direkt aranma kapasitesi olan anahtar kelimeler ile doldurmuş olduk.

kelime analizi

anahtar kelime analizi

Ahrefs üzerinden bir kelimenin tüm varyasyonlarını görebilirsimiz.

Diğer bir iş ise o ürüne ait olan özelliklerdir. Bu kısımda ülkemizdeki birçok e-ticaret sistemi aynı hatayı yapmaktadır. Ürün açıklamaları anlamsız kısa özellikler ile geçiştirilmektedir. Karşımızda bir makine var. Bu makineye anlayacağı birkaç özgün cümle vermemiz gerekmektedir. Eğer bir giyim ürünü satıyor isek, o ürünün neden yapıldığını, nasıl kullanmamız gerektiğini hatta hangi kıyafetler ile kombinleyeceğimizi anlatan bir açıklama yazmış olsak, hem Google arama motoru tarafından çok değerli olacak, hemde son kullanıcıya yönlendirici değerli bir bilgi sunmuş olacaksınız. Bu konuyu trafik metrikleri açısından dahi düşündüğümüzde, kullanıcının kalış süreleri uzayacaktır. Kullanıcının kafasına markanız kazınacaktır. Her bakımdan inanılmaz değerli olan bu çalışmalar ne yazık ki olması gerektiği yapılmıyor.

E-ticaret sitelerinde Etiket Kullanımı

Şimdiye kadar onlarca farklı E-ticaret sistemi SEO çalışması yürüttüm. Birçoğunda gördüğüm, etiket kullanımının çok yaygın şekilde kullanılmasıydı. Yazılım firmaları da bu konuda ne yazık ki bir uyarıda bulunmuyorlar.

Etiketler bildiğiniz gibi herhangi bir ürün açılımında ürünleri ana kategoriler haricinden daha detaylı kategorize eden link yapılarıdır.

Örnek olarak, kırmızı desenli çizgi gömlek ürünü açılırken, ürüne ait etiket bölümüne, kırmızı, gömlek, desenli ve çizgili gibi ekstra kelimeler girilir. Ürün sayfasına girdiğimizde sayfanın herhangi bir yerinde bu kelimeler tıklanacak şekilde aktif olur. Böylece kırmızı kelimesine tıklandığında, daha önce kırmızı etiketi girilmiş ne kadar ürün varise listelenir. Bu durumda aynen kategorilerde gördüğümüz gibi farklı listeleme sayfaları oluşmuş olur. Bu durum SEO’sal olarak nasıl görülür sizce?

Şöyle açıklayalım. Bu durum zaten gömlek kategorisinde listelenen ürünlerin aynısının, daha az miktarda ürün bulunan onlarca hatta belki de yüzlerce farklı listeleme sayfalarında listelenmesidir. Daha basit tabirle gömlek kategorisinin zayıf kopyalarını oluşturmuş olursunuz. Google tarafından bu durum hiç hoş karşılanmayacaktır. Size tavsiyemiz, kesinlikle etiket kullanmayın. Eğer aranma kapasitesi olan bir alt kategoriye ait ürün sayınız fazla ise, bunu gömlek kategorisi örneğinde olduğu gibi, kırmızı gömlek, siyah gömlek veya desenli gömlek şeklinde, alt kategoriler açabilirsiniz. Çok aşırıya kaçmadığımız sürece bize çok faydalı olacaktır. Bu kısımda ekstra bir öneri vermek istiyorum. Bu tür alt kategoriler açtığınızda, o kategoriye ekstra 300-500 kelimelik açıklayıcı makaleler girişi yapınız. Bu zayıf sayfaları daha kaliteli özgün hale getirecektir. Bu sayede her farklı kategori Google tarafından çok daha net olarak anlaşılacak ve değerlendirilecektir. Başarılar dilerim.

Yazan: Yemliha Toker

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>