Dünyanın En İyi 10 Arama Motoru (2022)

Dünyanın En İyi 10 Arama Motoru (2022)

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing’in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu yapılan başka arama motorları da vardır.

Birçok insan için şok edici bir sürpriz olabilir, ancak Google bugün İnternet’te bulunan tek arama motoru değil! Aslında, Google’ın tahtını almak isteyen bir dizi arama motoru var, ancak hiçbiri (henüz) tehdit oluşturmaya hazır değil.

Son istatistikler (Nisan 2020’de güncellendi), Google’ın % 87.35 pazar payı ile Dünya Çapında en popüler arama motoru olduğunu gösteriyor .

Dünyanın En İyi 10 Arama Motoru

En Popüler Arama Motorları 2020

Bununla birlikte, dikkate değer diğer arama motorları vardır ve ilk 10 aşağıda sunulmuştur.

Dünyanın En Popüler 10 Arama Motoru Listesi (Güncel 2020)

Arama Motoru Pazar Payı

Netmarketshare , statista ve statcounter istatistiklerine göre , arama motoru pazar payı açısından dünya çapında ilk 10 arama motoru şunlardır:

  1. Google
  2. Microsoft Bing’i
  3. Yahoo
  4. Baidu
  5. Yandex
  6. DuckDuckGo
  7. Ask.com
  8. Ekosia
  9. Aol.com
  10. İnternet Arşivi
Arama Motoru Pazar Payı
Arama Motoru Pazar Payı

Google : ,% 70.83 ile % 91.98 arasında dünya çapında pazar payına sahip en iyi arama motorudur.

Bing : Arama pazar payı % 2.55 ile % 12.61 arasındadır. Bu, Bing’i Google’a en iyi alternatif arama motoru olarak konumlandırıyor.

Yahoo :  pazar payı% 1.66 ile% 2.83 arasındadır.

Baidu : % 0,7 ile% 11,83 arasında küresel bir pazar payına sahiptir, ancak Çin’deki en popüler arama motorudur.

Yandex:  Rusya’nın en popüler arama motoru ,% 0,45 ile % 1,41 arasında küresel bir pazar payına sahiptir.

DuckDuckGo :  Pazar payı % 0.42 civarındadır.

Google

google

Google için çok fazla tanıtıma gerek yoktur. Açık ara arama motoru devi olduğu kesindir. Bing ile arasında  % 76 gibi çarpıcı bir fark vardır.

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, Google herhangi bir cihazda (masaüstü, mobil ve tablet) tüm ülkelerde pazara hakimdir.

Google’ı en popüler ve güvenilir arama motoru yapan şey, arama sonuçlarının kalitesidir. Google, kullanıcılara en doğru sonuçları sunmak için gelişmiş algoritmalar kullanmaktadır. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, diğer web siteleri tarafından referans verilen web sitelerinin diğerlerinden daha önemli olduğu ve bu nedenle arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralamayı hak ettiği fikrini ortaya attı.

Yıllar içinde Google sıralama algoritması, yüzlerce başka faktörle (makine öğrenimi yardımı dahil) zenginleştirilmiştir ve İnternet’te tam olarak aradığınızı bulmanın en güvenilir yolu olmaya devam etmektedir.

Bing

bing

Bing, Microsoft’un aramada Google’a meydan okuma girişimidir, ancak çabalarına rağmen, kullanıcıları hala arama motorlarının Google’a güvenilir bir alternatif olabileceğine ikna etmeyi başaramadılar.

Bing, Windows PC’lerde varsayılan arama motoru olmasına rağmen, arama motoru pazar payı sürekli% 6’nın altında yer almaktadır.

Bing, Microsoft’un önceki arama motorlarından (MSN Search, Windows Live Search, Canlı Arama) kaynaklanmıştır ve Alexa derecesine göre İnternet’te en çok ziyaret edilen ilk 30 web sitesisiiçinde yer almaktadır.

Yahoo

yahoo

Yahoo en popüler e-posta sağlayıcılarından biridir ve web arama motoru ortalamasında % 2 pazar payı ile aramada üçüncü sıradadır.

Ekim 2011’den Ekim 2015’e kadar Yahoo arama yalnızca Bing tarafından desteklendi. Ekim 2015’te Yahoo, arama ile ilgili hizmetler sunma konusunda Google ile anlaştı ve Ekim 2018’e kadar Yahoo’nun sonuçları hem Google hem de Bing tarafından desteklendi. Ekim 2019 itibarıyla Yahoo! Arama bir kez daha yalnızca Bing tarafından sağlanmaktadır.

Yahoo ayrıca ABD’deki Firefox tarayıcıları için varsayılan arama motorudur (2014’ten beri).

Yahoo’nun web portalı çok popüler ve internette en çok ziyaret edilen 11 web sitesi olarak sıralanıyor. (Alexa’ya göre).

Baidu

baidu

Baidu 2000 yılında kuruldu ve Çin’deki en popüler arama motorudur. Pazar payı giderek artıyor ve Wikipedia’ya göre , Baidu ayda milyarlarca arama sorgusu sunuyor. Şu anda Alexa Sıralamasında 4. sırada yer almaktadır.

Baidu dünya çapında erişilebilir olmasına rağmen, sadece Çince dilinde hizmet vermektedir.

Yandex.ru

yandex

Alexa’ya göre Yandex.ru, İnternet’te Rusça sıralamasında 4. sırada yer alan en popüler 30 web sitesi arasında yer alıyor.

Yandex, makine öğrenimi ile desteklenen akıllı ürünler ve hizmetler üreten bir teknoloji şirketi olarak kendini gösteriyor. Wikipedia’ya göre Yandex, Rusya’da  yaklaşık% 65 pazar payı ile ülkenin en büyük arama motorunu işletiyor.

DuckDuckGo

DuckDuckGo

DuckDuckGo trafik istatistiklerine göre, günde ortalama 47 milyon arama yapıyorlar, ancak yine de genel pazar payları sürekli% 0,5’in altında.

Çoğu insanın düşündüğünden farklı olarak, DuckDuckGo’nun kendi arama dizini yoktur (Google ve Bing gibi), ancak arama sonuçlarını çeşitli kaynaklar kullanarak oluşturmaktadırlar.

Başka bir deyişle, kendi verileri yoktur, ancak kullanıcıların sorularına cevap vermek için diğer kaynaklara (Yelp, Bing, Yahoo, StackOverflow gibi) bağımlıdırlar.

Bu, İnternet’te bulunan tüm web sitelerinden en iyi sonuçları belirlemek için bir dizi algoritmaya sahip Google ile karşılaştırıldığında büyük bir sınırlamadır.

Olumlu tarafı, DuckDuck Go temiz bir arayüze sahip, kullanıcıları izlemiyor ve reklamlarla tam olarak yüklü değil.

Ask.com

ask

Eskiden Ask Jeeves olarak bilinen Ask.com, arama paylaşımının yaklaşık% 0,42’sini alıyor. ASK, çoğu sorunun diğer kullanıcılar tarafından cevaplandığı veya anket şeklinde olduğu bir soru / cevap formatına dayanmaktadır.

Ayrıca genel arama işlevine sahiptir, ancak döndürülen sonuçlar Google veya Bing ve Yahoo ile karşılaştırıldığında çok kaliteli değildir.

AOL.com

aol

Netmarketshare göre eski zamanlarda  ünlü olan AOL,  hala% 0.05’e yakın bir pazar payı ile ilk 10 arama motorlarındandır.

AOL ağı, engadget.com, techchrunch.com ve huffingtonpost.com gibi birçok popüler web sitesini içerir. 23 Haziran 2015’te AOL, Verizon Communications tarafından satın alındı.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha

WolframAlpha diğer tüm arama motorlarından farklıdır. Bunu , bir dizi konu için gerçekleri ve verileri verebilen bir Hesaplamalı Bilgi Motoru olarak sunulmaktadır.

Her türlü hesaplamayı yapabilir, örneğin girdi olarak “ipotek 2000” girerseniz   , kredi varsayımınızı, ödenen faizi vb. Bir dizi varsayımlara göre hesaplar.

İnternet Arşivi

İnternet Arşivi

archive.org internet arşivi arama motorudur. Bir web sitesinin 1996’dan beri nasıl göründüğünü öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bir alanın geçmişini izlemek ve yıllar içinde nasıl değiştiğini incelemek istiyorsanız çok kullanışlı bir araçtır.

Bunlar, bugün İnternet’teki en iyi ve en popüler 10 arama motorudur.

Liste hiçbir şekilde tam değildir ve gelecekte çok daha fazlası yaratılacaktır, ancak ilk yerler söz konusu olduğunda, Google ve Bing önümüzdeki yıllarda lider pozisyonlarını elinde tutacaktır.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment