DİJİTAL DÜNYADA İŞLETMENİZİN VARLIĞINI NASIL SAĞLAYABİLİRSİNİZ?

Dijital platformlar her gün biraz daha gelişiyor ve değişiyor. BingGoogleYandexgibi çeşitli arama motorlarında markanızın ulaşılabilir ve bulunabilir olması da oldukça önemli hale geliyor. Arama motorları tarafından belirli periyotlarda güncellenen arama algoritmalarına karşı, işletmelerin bu değişime en hızlı şekilde cevap verebilir durumda olması ve uyum sağlaması gerekiyor. Aksi takdirde arama motorlarında bugün iyi bir konumda bulunuyorken, yarın bu konumunuzu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

İşletmenizin arama motorlarında bulunabilirliğini aşağıdaki başlıklarda bulunan çeşitli yöntem ve araçlarla sağlayabilir ve geliştirebilirsiniz. Ancak kısa bir sürede başarılı bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Arama motorlarındaki rekabetin gün geçtikçe artmasıyla birlikte bunlar sabır ve emek gerektiren bir çalışmaya dönüşüyor.

1) Mobil uyumlu (responsive) web sitesi ve lokasyon bilgisi içeren alan adları edinin
Sitenizin mobil uyumlu olması, kullanıcı deneyimini önemseyen arama motorları tarafından oldukça önemlidir. İşletmeniz için yeni bir web sitesi oluşturacak ya da web sitenizi yenileyecek olursanız, içeriğinden tasarımına kadar mutlaka bir profesyonelden destek alın. Ayrıca lokasyon bazlı hizmet veren firmalar için (örnek: halı yıkama firması için www.haliyikamacibakirkoy.com vb. gibi) lokasyon bilgisi içeren alan adları, içeriğinizin arama motorlarında desteklenmesi ve bulunabilirliğiniz açısından oldukça önemlidir.

2) İçerikleriniz için lokasyon bazlı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları yapın
Lokasyon bazlı aramalar son dönemde kullancılar tarafında oldukça rağbet gördü. Belirli bir bölgeye hizmet veren firmaların sıkça başvurduğu yöntemlerden biri olan “lokasyon bazlı pazarlama” tekniklerini doğru hamlelerle uygulayan firmalar, kullanıcı tarafında ulaşılabilir hale geliyor. Bununla birlikte arama motorları için özgün içerik oldukça önemlidir. İçeriklerinde anahtar kelimeleri barındıran web siteleri, arama motorları tarafından daha hızlı fark edilerek kısa vadede başarılı sonuçlar alabiliyor.

3) İşletmenizi online firma rehberine ekleyin
Online firma rehberinde kaydınızın bulunması firmanıza ve size ulaşmak, detaylı bilgi edinmek isteyen müşterilerinize oldukça önemli faydalar sağlıyor. Bununla birlikte online firma rehberi, müşterilerinize doğru bilgileri aktarabilmeniz açısında da oldukça önemli bir kaynak. Firmanızı, online firma rehberine telefon numarası, adres, adres tarifi, manuel coğrafi konumlandırma ve web site adres bilgileri ile ekleyin.
İşletmenizi Türkiye’nin en büyük online firma rehberi Yellow Pages’a ücretsiz olarak buradan ekleyebilirsiniz.

4) İşletmenizi dijital harita platformlarına ekleyin
Günümüzde internet kullanıcılarının alışkanlıkları değişirken, işletmelerin de bu değişime kayıtsız kalmaması gerekiyor. Mobil cihazların ve lokasyon bazlı servislerin kullanım oranlarının hızla artmasıyla birlikte işletmenizin AppleBingGoogleHEREYandex gibi dijital harita platformlarında bulunması, hem web sitenize trafik sağlaması, hem de sizi arayan potansiyel müşterilerinizin firmanızın iletişim bilgileri, adres, adres tarifi gibi temel bilgilerin yanısıra, çalışma saatleri ve coğrafi konumuna daha kolay ulaşabilmesi açısından önemli bir yere sahiptir.

5) İçeriklerinizi sosyal paylaşım platformları ile destekleyin
We Are Social tarafından internet ve sosyal medyanın geldiği konum geçtiğimiz aylarda rapor halinde açıklanmış, ülkemiz de yaklaşık 38 milyon aktif internet kullanıcı sayısı ile rapordaki değerlendirmede yer almıştı. Bu sonuçla kullanıcı sayısı her geçen yıl hızla artan FacebookFoursquare, Google+, Yelp gibi sosyal ağlar aracılığıyla işletmeler daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve internet sitesine trafik sağlayabilir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>