Breadcrumb ve SEO

Breadcrumb ve SEO

Çocukken okuduğumuz bir masal vardı “Hansel ile Gratel”. Gittikleri ormandan geri dönebilmek için belirli aralıklarla ekmek kırıntıları bırakırlar, böylece geriye dönmek istediklerinde ekmek kırıntılarını takip ederek dönebilecekler. Bu hikayeden esinlenerek “Breadcrumb” kavramı İnternet dünyasına girmiştir. Breadcrumb’ın türkçesi ekmek kırıntısıdır ve SEO‘nun en önemli ögelerinden birisidir.

Aslında ilk gördüğünüzde yabancı gelen bu kavram hepimizin aşina olduğu bir şey. Kısaca bulunduğumuz sayfayı ve onun bağlı bulunduğu yolları görmemize yarar. Örneğin “İstanbul > Kültür & Sanat > Sinema” gibi bir link yapısına ekmek kırıntıları diyoruz. Bunu yaptığımız takdirde kullanıcılarımız bulunduğu sayfadan geriye doğru gidebilmekte. Ayrıca ana sayfamıza dönmek istediği takdirde de bu yapıyı kullanarak kolayca dönebilmektedir.

Ekmek Kırıntıları ‘nın en güzel özelliklerinden biri çok fazla faydası olmasına rağmen sitemize çok az alan kaplamasıdır. Sadece bir satır veya daha az bir alan kaplar.

Tasarımımızı yaparken bu yapıyı her zaman için düşünmek ve tasarımımıza uygun şekilde yapmak mantıklı olacaktır. Arama motorları da bu link yapısını çok sevmektedir. Özellikle google arama sonuçlarında bu yöntemi kullanmaya başlamıştır. Aşağıda örnek bir “Breadcrumb” gösterimi görmektesiniz.

İnternette bulduğum bir kaynağa göre %95 olarak linkler yatay olarak, %5 ise dikey olarak verilmekte. Aynı kaynakta söylenilene göre linkleri ayırmak için sağa doğru ok %65, dikme (pipe) %9, iki nokta %8, bölü işareti %4, sola doğru ok %3, yuvarlak (bullet) %3, sadece yazı %3 kullanılmakta. Zaten bir çok sitede gördüğümüz sağa doğru ok şekli de bu araştırmayı haklı çıkartıyor.

Bu  yapıyı biraz daha geliştirerek bir önceki menüdeki diğer alternatifleri de sıralatabilirsiniz. Bu da oldukça kullanışlı olacaktır, yukarıdaki örnekte gördüğümüz “Kültür, Sanat ve Gösteri Merkezi” ‘nin üzerine gelindiğinde “Tiyatro Salonu”, “Sinema Salonu” gibi alternatiflerinde çıkması faydalı olabilecektir.

Sitelerimiz yaparken kullanıcıların işini ne kadar çok kolaylaştırırsak, arama motorlarının işini de o kadar çok kolaylaştırmış oluruz. Arama motorları her zaman için kullanıcıları takip etmektedir, bunu aklımızda sürekli olarak tutmalıyız.

WordPress için ekmek kırıntısı eklentisi :

http://wordpress.org/extend/plugins/breadcrumb-navxt/

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment