Bir Web Sitesinin Mobil SEO’su Nasıl Optimize Edilir?

Bir Web Sitesinin Mobil SEO’su Nasıl Optimize Edilir?

Hala kullanıcıların yarısından fazlasının mobil cihazlardan geçtiğini unutan şirketler var. Dijital bir strateji kurgusı yaparken temel faktörlerden birisidir.

“Çalışmalar, mobil trafiğin masaüstünü aştığını gösteriyor.” Son yıllarda böyle manşetleri görmeyi bırakmadığımız anlaşılıyor. Ve etrafa bakmamız şaşırtıcı değil. Bunu cep telefonunuzdan bile okuyor olabilirsiniz.

Bir mobil web sitesini optimize etmeyi zorunlu kılan unsurlardan biri, bunu yaparak Mobil SEO‘nuzu da optimize edeceğimizdir. Google, bir sayfanın görüntülerken mobil versiyonunun olup olmadığına bakar ve buna göre bir değer verir.

Bu, Google’un bir web sitesini uyarlamadığı için cezalandıracağı anlamına gelmez, ancak daha yüksek veya daha düşük bir konum elde etmesini sağlayan bir faktördür.

Bu yazıda mobil siteye uyarlanmış bir web sitesine sahip olmak için bazı ipuçları vereceğiz ve aynı zamanda arama motorları için optimize etmeyi göstereceğiz

Uyarlanmış bir tasarıma sahip olmak

Arama mobilden yapıldığında, kullanıcı deneyimi belirleyici bir faktördür. Bir aramanın yapıldığı cihaza bağlı olarak Google’ın farklı sonuçlar göstermesi şaşırtıcı değildir.

Google, mobil uyumlu bir tasarımla bir web sietnizii mobil cihazlara uyarlamanızı önerir .  Bu şekilde içerik, görüntülendiği ekranın boyutuna bakılmaksızın doğru şekilde görüntülenir.

Ancak, bazen bir web sitesini mobil uyumlu bir tasarıma adapte etmenin pahalı olabileceği doğrudur; Bu nedenle Google, bunu göze alamaz bu sayfaları bir kenara bırakmayacaktır.

Mobil bir sürüme sahip olmanın dezavantajı, yinelenen içerik, yönlendirmeler, alternatif medya etiketleri, belirli site haritası vb. Gibi özelliklere sahip olmanız gerektiğidir. Sonuçta, bağımsız bir web sitesine sahip olmanın anlamı budur.

  • Gezinmeyi optimize et

Kullanıcı deneyimine odaklanan bir navigasyonun olması Google için çok önemlidir. CTA’ların boyutu ve metni, geriye doğru düğmelerin önceki sayfaya, ana sayfaya değil, tasarımın tüm site boyunca tutarlı olmasına dikkat etmelidir.

mobil seo

Yükleme hızı

Google için yükleme hızı o kadar önemlidir ki, Ekim 2015’te AMP (Mobil Sayfaları Hızlandırın) projesi başlatıldı. Web sitelerinin mobil bir cihazdan erişildiğinde daha hızlı çalışmasını sağlayan, azaltılmış bir HTML kodundan oluşmaktadır.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek istiyorsak bir web sitesinin hızı hızlı olmalıdır.

Bir web sitesinin yükleme hızının ne kadar hızlı olduğunu kontrol etmek için Google’ın PageSpeed ​​Insights aracıyla yapabiliriz . Bununla beraber, 1-100 ölçeğinde, bir mobil web sitesinin hızının ne kadar hızlı olduğunu öğrenebiliriz. Ayrıca, önceliklerine göre hangi yönleri geliştirmemiz gerektiğini de söyler.

Görüntüleri optimize et

Yükleme hızını optimize ederken yönlerinden biri görüntülerin boyutudur. Küçük bir boyut, hem arama motorları hem de kullanıcılar için yükleme işlemini kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Gereksiz yönlendirmelerden kaçının

Yönlendirmeleri uygulamak zorunda kalmanız durumunda, hepsini doğrudan hedef URL’ye yönlendirmeye çalışın Her yönlendirme yükleme süresini 0,6 saniye artırır . Birden fazla yönlendirmeye sahip sayfalara sahip olmak, hem kullanıcı hem de arama motorları için web hızını yavaşlatır.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment