Basın Bülteni ve Tanıtım Yazısı

Basın bülteni hazırlama her ne kadar kolay gözükse de, aslında başlı başına yeni bir meslek olarak tanımlanması mümkünlüğü söz konusudur.  Bu bir iddia değildir. Basın bülteni hazırlama aşamalarını anlattığımızda ne demek istediğimizi çok daha açık bir şekilde algılayacak ve bu fikrimize kesinlikle katılacaksınız. Öncelikli olarak Basın Bülteni hazırlama çalışmalarında etkin konu başlıklarını incelemek fayda sağlayacaktır. Bu bir nevi basın bülteni hazırlama aşamalarının ne hakkında olacağı hakkında yol gösterici olacaktır.

 • Piyasaya yeni çıkan ürünler
 • Uzun süredir piyasada olan bir ürünün yeniden kullanımıyla alakalı şekilleri
 • Dağıtım amaçlı belirlenen strateji üzerinde gerçekleşen değişiklikler
 • Ürünün fiyatındaki değişiklikler(özellikle indirimler)
 • Araştırma ve geliştirme üzerine faaliyetleri
 • Ürünün, hizmetin, yöneticilerin veya çalışanların aldığı ödüller ve ödül törenleri
 • Kredi şartlarında gerçekleşen değişimler
 • Kuruma yeni seçilen yöneticiler
 • Yönetim kurulundaki olası yenilikler, değişiklikler ve  gerçekleşen ya da gerçekleşecek toplantılar
 • Özellikle yurt dışı mecralar tarafından gerçekleştirilen yüklü  siparişler
 • Gerçekleştirilmiş olan yeni anlaşmalar
 • Örgütün, kurumun ya da firmanın kuruluşu ile ilgili yıl dönümleri
 • Kurumun yeni kuracağı fabrikanın, yaptıracağı okulun vb. temel atma töreni
 • Kurumun düzenlediği konferans, seminer ve özel toplantıların bildirimi
 • Kurumun gerçekleştireceği özel sergilerin açılışı
 • Kurum yöneticilerinin önemli konulardaki görüşleri (işsizlik, enflasyon vb.)
 • Kurumda faaliyete geçirilen yeni atama halleri
 • Kurum tarafından düzenlenmişi yarışmalar ve bunları kazananlar

Yukarıda bahsettiğimiz üzere ne için basın bülteni hazırlanması gerektiğine karar verdikten sonra, basın bülteninin hangi kurallara özgü hazırlanması gerektiğinizi açıklamak yerinde olacaktır. Biliyoruz ki bu kadar detayla uğraşmanız oldukça zaman alacaktır, fakat bu detaylarla uğraşmamam için bizimle basın bülteni hazırlama çalışmalarınızı hızlı ve profesyonelce gerçekleştirebilirsiniz. Sözü çok uzatmadan Basın bülteni hazırlama evresinde dikkat edilmesi gerekilen hususları şu şekilde sıralamak istiyoruz.

 • Basın bülteni hazırlama esnasında kurulacak cümleler kısa , sade olmalı ve anlaşılır sözcükler tercih edilmelidir.
 • Kesinlikle ve kesinlikle basın bülteninde yer alacak bilgiler, haber niteliği taşımalıdır.
 • İlan ve reklam aracılığı ile duyurulması gereken konu ya da hususlara bültende yer verilmemelidir.
 • Bültende gerekli boş alanlar oluşturularak bülteni takip edecek olan basın mensuplarının bu boş alanlarda not tutmasına olanak sağlanmalıdır.
 • Basın bülteni hazırlama çalışmaları bilgisayar veya daktilo ile temiz bir şekilde çift aralıklı ve okunaklı bir şekilde yazılmalıdır.
 • Basın bültenlerinin dağılımı genellikle basın kuruluşları bizzat ziyaret edilerek ya da internet veya belgegeçer ile gerçekleştirilmektedir. Basın bülteni belgegeçer ile gönderilirse sayfanın başına bültenin ulaşması istenilen basın görevlisinin ismi yazılmalıdır. Örneğin, ‘Bahar Sayar’ın dikkatine’’ gibi.
 • Basın bülteni hazırlama ile ilgili olarak bültenin hangi kuruluşa ait olduğu açıkça  belirtilmek durumundadır.
 • Gerçeklerle çelişen ya da doğruluğu teyid edilemeyen bilgilere bültende yer verilmemelidir.
 • Basın bülteni hazırlama çalışmalarında geçmiş bilgiler ‘’yeni’’ olarak sunulmamalı ve kesinlikle dolaylı yoldan dahi olsa bültene dahil edilmemelidir.
 • Çok sayfalı bültenlerde tüm  sayfalar birbirini takip edecek şekilde numaralandırılmalıdır.
 • Çok sayfalı bültenlerde sözcük, cümle ya da paragrafların sayfalar arasında bölünmemesine özen gösterilmelidir.

Basın bülteni hazırlama konusu üzerine endişelerinizi bir kenara bırakarak, bizimle zamandan ve olabilecek risklerden kurtulun.

Tanıtım Yazısı

Yazarım, yazarsın, yazar, yazarız, yazarsınız ve yazarlar… Hangi halini daha çok sevdiniz?  Eminiz ki yazarsınız hali tanıtım yazısı talepleriniz için en uygun olanı. Son yıllarda hatta daha doğrusunu söylemek gerekirse son zamanlarda Google içerikler ve linkler üzerine devrin niteliğinde değişik algılar uyarladı. Bu algılar aslında internet üzerinde ki kopyalama içerik kirliliklerinin önüne geçti. Ve daha kaliteli içerikler üretilmesini destekledi. Akabinde ise içeriklerinde yeterli olmadığı vurgulandı ve tanıtım yazıları önem kazandı. Tanıtım yazısı derken, sadece tanıtım yazısının içerik kalitesini değil, yayınlanmış olduğu platformu kastediyoruz. Öncelikli olarak tanıtım yazısının ne olduğunu ve nasıl yazılması gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tanıtım yazısı nedir?

İşinizle, faaliyet alanınızla ya da sizin kişisel özelliklerinizde ilgili detayların kaleme alındığı ya da birilerinin bu başlıklar ile alakalı olarak hakkınızda yazdıkları yazılara tanıtım yazısı deniyor. Bunu sadece yazın olarak görmemelisiniz. Çünkü tanıtım yazısı kalıcılığı olan ve sürekli devam eden kaliteli reklam yöntemlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. İyi ya da kötü tanıtım yazısı nitelendirmesi yapmak doğru olmayacaktır. Çünkü kötü tanıtım yazısı sizlere dijital platformlarda geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçları hediye edebilir. Bu yüzden tanıtım yazısının iyi olması önem arz etmektedir. Tanıtım yazınızı kendinizin yazdığını düşünürsek bu arz edilen önemi dikkate almanızı öneririz. Dijital platformlarda sizinle ya da işinizle alakalı yayınlanacak olan tanıtım yazınız ziyaretçileriniz, takipçilerinize ilave edilecek olan yeni adaylar ve müşterileriniz için bir yoldur. Bu yolu en doğru biçimde değerlendirmek ise profesyonel yardım gerektirir.

Tanıtım yazısı nasıl yazılır?

Malumunuz bazen kendimizi ya da işimizi anlatmak kalemle çok kolay olmayabiliyor.  İnsanoğlu yaptığı şeyi nasıl yaptığını anlayamadığı durumları da itiraf etmiştir. Bu aslında olağan ve doğal bir durumdur. Tanıtım yazısı yazamadığınız için kesinlikle üzülmenize gerek yok.  Profesyonel metin yazarlarımız ile tanıtım yazısı taleplerinizi hızlı ve en verimli haliyle kaleme alıyoruz.

Tanıtım yazısı nerede yayınlanır?

Tanıtım yazısı sadece bir yerde ya da bir yayın organında yayınlanmaz. Tanıtım yazısı varsa mevcut web sitenizin popülaritesini, yoksa iş yerinizde ki telefonlarınızın arama trafiği arttırır. Tanıtım yazısı yayını için genel anlamda en uygun alanlar web siteleri, bloglar, basın medya ve gazetecilik platformlarıdır. Hatta ve hatta tanıtım yazınızla birlikte birde sizin platformunuza yönelik link verilirse bu çok daha faydalı olacaktır. Tabi ki linklerin kalıcılığı da önem arz etmektedir. Malum Google linklerin kalitesine göre web sitenizi ya da platformunuzu daha üst sıralara taşıyor. Bir diğer önemli husus ise, tanıtım yazılarınızın yayınlanacağı platformların kalıcılığıdır. Yayınlarınız için kalıcı, yani kısa bir süre sonra kapanmayacak dijital platformları seçmeniz yararınıza olacaktır.

Tanıtım yazısı için biz neler yapıyoruz?

Yukarıda ki paragraflarda  bahsetmiş olduğumuz tüm detayları sizlere profesyonelce sunuyoruz. Yani tanıtım yazınızı kaleme alıyor, sizi ya da anlatmak istediğiniz şeyi anlatıyor ve  tanıtım yazınızın en sağlıklı, en verimli ve en kalıcı platformlarda süresiz yayınlanmasını sağlıyoruz. Çok fazla düşünmeden ve vakit kaybetmeden kalem traşınızı alıp misafirimiz olun. Gerisini ise bize bırakın.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>