Aİ Maceramızda İlerisi İçin Önemli Bir Adım – Sundar Pichai

Aİ Maceramızda İlerisi İçin Önemli Bir Adım – Sundar Pichai

AI, bugün üzerinde çalıştığımız en derin teknolojidir. İster doktorların hastalıkları daha erken tespit etmesine yardımcı olun, ister insanların bilgilere kendi dillerinde erişmelerini sağlayın, AI insanların, işletmelerin ve toplulukların potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmaktadır. Milyarlarca yaşamı önemli ölçüde iyileştirebilecek yeni fırsatların kapısını açıyor. Bu nedenle şirketi altı yıl önce yapay zeka etrafında yeniden yönlendirdik ve bunu dünyanın bilgisini organize etmek ve onu evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek olan misyonumuzu yerine getirebileceğimiz en önemli yol olarak görmemizin nedeni budur.

O zamandan beri AI’ya her alanda yatırım yapmaya devam ettik ve Google AI ve DeepMind son teknolojiyi geliştiriyor. Bugün, en büyük AI hesaplamalarının ölçeği her altı ayda bir ikiye katlanarak Moore Yasasını çok geride bırakıyor. Aynı zamanda, gelişmiş üretici yapay zeka ve büyük dil modelleri dünyanın dört bir yanındaki insanların hayal gücünü yakalıyor. Aslında, Transformer araştırma projemiz ve 2017’deki alan tanımlayıcı makalemiz ile difüzyon modellerindeki önemli ilerlemelerimiz, bugün görmeye başladığınız üretken yapay zeka uygulamalarının çoğunun temelini oluşturuyor.

Bard’ı Tanıtmak

Derin araştırmaları ve buluşları insanlara gerçekten yardımcı olan ürünlere dönüştürürken, bu teknolojiler üzerinde çalışmak gerçekten heyecan verici bir zaman. Büyük dil modelleri ile çıktığımız yolculuk bu. İki yıl önce, Diyalog Uygulamaları için Dil Modelimiz (veya kısaca LaMDA) tarafından desteklenen yeni nesil dil ve konuşma yeteneklerini tanıttık.

Bard adını verdiğimiz, LaMDA tarafından desteklenen, deneysel bir sohbete dayalı yapay zeka hizmeti üzerinde çalışıyoruz. Ve bugün, onu önümüzdeki haftalarda halka daha yaygın bir şekilde sunmadan önce onu güvenilir test kullanıcılarına açarak ileriye doğru bir adım daha atıyoruz.

Bard, dünyanın engin bilgisi ile büyük dil modellerimizin gücü, zekası ve yaratıcılığını birleştirmeyi amaçlıyor. Yeni, yüksek kaliteli yanıtlar sağlamak için web’deki bilgilerden yararlanır. Bard, yaratıcılık için bir çıkış noktası ve merak için bir fırlatma rampası olabilir ve NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndaki yeni keşifleri 9 yaşındaki bir çocuğa açıklamanıza veya futboldaki en iyi forvetler hakkında hemen şimdi daha fazla bilgi edinmenize ve ardından tatbikatlar yapmanıza yardımcı olabilir. becerilerinizi geliştirmek için.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndaki yeni keşifleri 9 yaşındaki bir çocuğa açıklamak gibi karmaşık konuları basitleştirmek için Bard’ı kullanın.

İlk olarak LaMDA’nın hafif model versiyonumuzla piyasaya sürüyoruz. Bu çok daha küçük model, önemli ölçüde daha az bilgi işlem gücü gerektirir ve daha fazla kullanıcıya ölçeklendirme yapmamızı sağlayarak daha fazla geri bildirim sağlar. Bard’ın yanıtlarının gerçek dünya bilgilerinde kalite, güvenlik ve sağlamlık açısından yüksek bir çıtayı karşıladığından emin olmak için harici geri bildirimleri kendi dahili testlerimizle birleştireceğiz . Bard’ın kalitesini ve hızını öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmemize yardımcı olacak bu test aşaması için heyecanlıyız.

Yapay zekanın faydalarını günlük ürünlerimize taşıma

Milyarlarca insan için Aramayı iyileştirmek amacıyla AI kullanma konusunda uzun bir geçmişe sahibiz. İlk Transformer modellerimizden biri olan BERT, insan dilinin inceliklerini anlamada devrim niteliğindeydi. İki yıl önce, BERT’den 1000 kat daha güçlü olan ve videolardaki önemli anları seçebilen ve kriz desteği de dahil olmak üzere kritik bilgileri daha fazla dilde sağlayabilen yeni düzey ve çok dilli bilgi anlayışına sahip MUM’u tanıttık.

Şimdi, LaMDA, PaLM, Imagen ve MusicLM gibi en yeni yapay zeka teknolojilerimiz, dil ve resimlerden video ve sese kadar bilgilerle etkileşime geçmenin tamamen yeni yollarını yaratarak bunun üzerine inşa ediliyor. Bu en son yapay zeka gelişmelerini, Arama’dan başlayarak ürünlerimize dahil etmek için çalışıyoruz.

En heyecan verici fırsatlardan biri, yapay zekanın bilgi anlayışımızı nasıl derinleştirebileceği ve bunu nasıl daha verimli bir şekilde yararlı bilgiye dönüştürebileceğidir – insanların aradıkları şeyin özüne inmelerini ve işleri halletmelerini kolaylaştırır. İnsanlar Google’ı düşündüklerinde genellikle “bir piyanonun kaç tuşu vardır?” gibi hızlı olgusal yanıtlar için bize başvurmayı düşünürler. Ancak giderek daha fazla insan daha derin içgörüler ve anlayış için Google’a yöneliyor. Örneğin, “piyano mu yoksa gitar mı öğrenmek daha kolay ve her birinin ne kadar pratik yapması gerekiyor?” Bunun gibi bir konu hakkında bilgi edinmek, gerçekten neyi bilmeniz gerektiğini anlamak için çok çaba gerektirebilir ve insanlar genellikle çok çeşitli fikirleri veya bakış açılarını keşfetmek ister.

AI, bu anlarda yardımcı olabilir ve tek bir doğru yanıtın olmadığı sorular için içgörüleri sentezleyebilir. Yakında, Arama’da, karmaşık bilgileri ve çoklu bakış açılarını kolay anlaşılır biçimlere ayrıştıran yapay zeka destekli özellikler göreceksiniz. hem piyano hem de gitar çalan veya ilgili bir konuda daha derine inen kişilerin blogları, örneğin yeni başlayan biri olarak başlamak için gereken adımlar. Bu yeni yapay zeka özellikleri yakında Google Arama’da kullanıma sunulmaya başlayacak.

When looking for insights, AI features in Search can distill information to help you see the big picture

Geliştiricilerin yapay zeka ile yenilik yapmasına yardımcı olmak

Kendi ürünlerimizin ötesinde, en iyi modellerimizi geliştirerek başkalarının bu gelişmelerden faydalanmasını kolay, güvenli ve ölçeklenebilir hale getirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki ay, başlangıçta LaMDA tarafından desteklenen ve takip edilecek bir dizi modelle Üretken Dil API’mizi deneyebilmeleri için bireysel geliştiricileri, içerik oluşturucuları ve kuruluşları işe almaya başlayacağız. Zamanla, başkalarının yapay zeka ile daha yenilikçi uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıracak bir araç ve API paketi oluşturmayı amaçlıyoruz. Güvenilir yapay zeka sistemleri oluşturmak için gerekli bilgi işlem gücüne sahip olmak, yeni başlayanlar için de çok önemlidir ve Cohere , C3.ai ve Anthropic ile Google Cloud iş ortaklıklarımız aracılığıyla bu çabaları ölçeklendirmeye yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz ., geçen hafta açıklandı. Yakında daha fazla geliştirici ayrıntısı için bizi izlemeye devam edin.

Cesur ve sorumlu

Kökleri bu modellere dayanan deneyimleri cesur ve sorumlu bir şekilde dünyaya taşımamız çok önemlidir. Bu nedenle yapay zekayı sorumlu bir şekilde geliştirmeye kararlıyız: 2018’de Google, bir dizi Yapay Zeka İlkesi yayınlayan ilk şirketlerden biriydi . Araştırmacılarımıza eğitim ve kaynak sağlamaya, standartlar ve en iyi uygulamaları geliştirmek için hükümetler ve harici kuruluşlarla ortak çalışmaya ve yapay zekayı güvenli ve kullanışlı hale getirmek için topluluklar ve uzmanlarla çalışmaya devam ediyoruz.

İster kendi ürünlerimizi radikal bir şekilde dönüştürmek için yapay zekayı uyguluyor, ister bu güçlü araçları başkalarının kullanımına sunuyor olsun, yaklaşımımızda inovasyon konusunda cesur ve sorumlu olmaya devam edeceğiz. Ve bu sadece başlangıç ​​- önümüzdeki haftalarda ve aylarda tüm bu alanlarda daha fazlası gelecek.

 

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.