Şifreler savunmanın sadece ilk hattıdır

Hesap güvenliği için güçlü bir şifre çok önemli olsa da, aşılmaz bir savunma sağlamaz. Yaygın olarak yapılan eylemlerin pek çoğu sizi saldırıya açık bırakır; aynı şifreyi birden çok sitede kullanmak, yazılım indirmek veya e-posta iletilerindeki bağlantılara tıklamak da bu eylemler arasındadır. Şifreniz çalındıktan sonra, kimlik hırsızları e-postanıza, kişilerinize, fotoğraflarınıza ve dokümanlarınıza erişim sağlayabilir. Sizin kimliğinizde zararlı e-postalar gönderebilir, sizi hesabınızın dışına kilitleyebilir, tüm verilerinizi silebilir ve/veya banka hesaplarınız ve buna benzer hesaplarınızdaki şifreleri sıfırlayabilirler.
Gazeteciler bilgisayar korsanlarının en çok saldırdığı hedefler arasında olduğundan, mevcut olan en iyi araçlarla hesap güvenliği sağlamanız önemlidir. Google’ın 2 Adımlı Doğrulama uygulaması, bilgisayar korsanlarını şifrenizi ele geçirmiş olsalar bile uzakta tutmanıza yardımcı olur.
2 Adımlı koruma fazladan bir güvenlik katmanı sağlar

2 Adımlı koruma fazladan bir güvenlik katmanı sağlar

2 Adımlı Doğrulama ile karşılaştığınızda, hesabınızda oturum açma işlemi biraz daha farklı olur.

  • Şifrenizi girersiniz. Google’da ne zaman oturum açacak olursanız olun, her zamanki gibi şifrenizi girersiniz.
  • İkinci bir adımdan geçmeniz istenir. Burada, telefonunuza metin ve sesli çağrı olarak veya mobil uygulamamız üzerinden gönderilecek bir kodu girmeniz gerekir. Ya da, eğer bir Güvenlik Anahtarı’na sahipseniz, bunu bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takarsınız.
2 Adımlı Doğrulama sayesinde, kötü niyetli kişiler şifre katmanınızı aşsa bile, hesabınıza erişim sağlamak için telefonunuza veya Güvenlik Anahtarı’na ihtiyaç duyar.

Telefonunuzla çalışan 2 Adımlı Doğrulama nasıl kurulur

Öncelikle, telefonla çalışan 2 Adımlı Doğrulama’yı nasıl kullanacağınızı göstereceğiz, böylece hesabınızı korumaya hemen başlayabilirsiniz. Güvenlik Anahtarları dersin ilerleyen bölümlerinde ele alınacak.
  • Kurulumu tamamlama

Kurulumu tamamlama

 Google’da oturum açma sayfanızın karşınızda olması gerekir. Bir sonraki sayfaya geçmek için şifrenizi yine girin.

Güvenlik Anahtarı nedir?

Telefonlara gönderilen doğrulama kodları sizin için tanıdık olsa bile, Güvenlik Anahtarları’ndan haberdar olan çok az kimse vardır. Güvenlik Anahtarı, bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takılarak oturum açmakta kullanılan küçük, fiziksel bir cihazdır. Bu anahtarları kullanmanın çeşitli avantajları vardır:
Kimlik avı dolandırıcılığına karşı daha iyi korunma. Telefonla çalışan 2 Adımlı Doğrulama kullansanız bile, doğrulama kodunuzu girmenizi isteyen Google’a benzer görünümde siteler tasarlayabilen gelişmiş saldırganlara karşı yine de savunmasız kalırsınız. Güvenlik Anahtarı, doğrulama kodları yerine kriptografi yönemi kullanır ve otomatik olarak yalnızca uygun olduğu web sitesinde çalışır.

Mobil bağlantı veya pil kullanımı gerektirmez. Güvenlik Anahtarı, veri bağlantısı olmadan çalışır ve anahtarınızı bir anahtarlıkta veya cüzdanınızda istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Birincil doğrulama yönteminiz olarak telefon veya Güvenlik Anahtarı kullanmayı tercih edebilirsiniz.
Güvenlik Anahtar(lar)ınızı kurun

Güvenlik Anahtar(lar)ınızı kurun

İnternetten kolaylıkla bir Güvenlik Anahtarı satın alabilirsiniz. Sadece “FIDO Universal 2nd Factor (U2F)” adıyla bilinen açık standart ile uyumlu çalışan bir cihaz seçtiğinizden emin olun. Güvenlik Anahtarı’nızı kullanmadan önce, anahtarınızı herhangi bir bilgisayar ile kullanabilmeniz için Google Hesabı’nıza kaydetmeniz gerekir.

Yedek bir güvenlik yöntemi seçin

Birincil doğrulama yöntemi olarak hangisini kullanırsanız kullanın, telefonunuz veya Güvenlik Anahtarı’nız yanınızda olmasa bile oturum açabilmek için en az bir yedek seçenek kurmanız gerekir. Hangi yedek güvenlik yöntemini seçerseniz seçin, hesabınızın hem güvenli hem de her zaman ulaşılabilir olduğunu bilerek rahat hissedersiniz.
Ayrıntılı bilgi için, 2 Adımlı Doğrulama sayfasını ziyaret edin.