2 Adımlı Doğrulama: Google hesabınız için daha güçlü güvenlik

2 Adımlı Doğrulama: Google hesabınız için daha güçlü güvenlik

 

Şifreler savunmanın sadece ilk hattıdır

Hesap güvenliği için güçlü bir şifre çok önemli olsa da, aşılmaz bir savunma sağlamaz. Yaygın olarak yapılan eylemlerin pek çoğu sizi saldırıya açık bırakır; aynı şifreyi birden çok sitede kullanmak, yazılım indirmek veya e-posta iletilerindeki bağlantılara tıklamak da bu eylemler arasındadır. Şifreniz çalındıktan sonra, kimlik hırsızları e-postanıza, kişilerinize, fotoğraflarınıza ve dokümanlarınıza erişim sağlayabilir. Sizin kimliğinizde zararlı e-postalar gönderebilir, sizi hesabınızın dışına kilitleyebilir, tüm verilerinizi silebilir ve/veya banka hesaplarınız ve buna benzer hesaplarınızdaki şifreleri sıfırlayabilirler.
Gazeteciler bilgisayar korsanlarının en çok saldırdığı hedefler arasında olduğundan, mevcut olan en iyi araçlarla hesap güvenliği sağlamanız önemlidir. Google’ın 2 Adımlı Doğrulama uygulaması, bilgisayar korsanlarını şifrenizi ele geçirmiş olsalar bile uzakta tutmanıza yardımcı olur.

2 Adımlı koruma fazladan bir güvenlik katmanı sağlar

2 Adımlı Doğrulama ile karşılaştığınızda, hesabınızda oturum açma işlemi biraz daha farklı olur.

  • Şifrenizi girersiniz. Google’da ne zaman oturum açacak olursanız olun, her zamanki gibi şifrenizi girersiniz.
  • İkinci bir adımdan geçmeniz istenir. Burada, telefonunuza metin ve sesli çağrı olarak veya mobil uygulamamız üzerinden gönderilecek bir kodu girmeniz gerekir. Ya da, eğer bir Güvenlik Anahtarı’na sahipseniz, bunu bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takarsınız.
2 Adımlı Doğrulama sayesinde, kötü niyetli kişiler şifre katmanınızı aşsa bile, hesabınıza erişim sağlamak için telefonunuza veya Güvenlik Anahtarı’na ihtiyaç duyar.

Telefonunuzla çalışan 2 Adımlı Doğrulama nasıl kurulur

Öncelikle, telefonla çalışan 2 Adımlı Doğrulama’yı nasıl kullanacağınızı göstereceğiz, böylece hesabınızı korumaya hemen başlayabilirsiniz. Güvenlik Anahtarları dersin ilerleyen bölümlerinde ele alınacak.

Kurulumu başlatmak için, Google hesabınızda her zamanki gibi oturum açın ve Hesabım’ı tıklayın

>

Oturum Açma ve Güvenlik > Google’da Oturum Açma’yı seçin.
Şifre ve oturum açma yöntemi’nin altında 2 Adımlı Doğrulama: Kapalı yazdığını göreceksiniz.
Buradaki bağlantıyı seçtikten sonra başlamak için Başlayın’ı tıklayın.
Kurulumu tamamlama

Kurulumu tamamlama

Google’da oturum açma sayfanızın karşınızda olması gerekir. Bir sonraki sayfaya geçmek için şifrenizi yine girin.

Şimdi, doğrulama ayrıntılarını almak için bir telefon numarası girebilirsiniz ve kodu metin veya sesli çağrı seçeneklerinden hangisi şeklinde almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Sistemin çalışmasını onaylamak için gönderilen bir kod alacaksınız.

Sonra, 2 Adımlı Doğrulama’yı kullanmak istediğinizi onaylayacaksınız.

2 Adımlı Doğrulama’yı etkinleştirdikten sonra, bir sonraki oturum açma işleminizde, Google sizden kimliğinizi doğrulamanız için bir  şifre kodu girmenizi isteyecektir.

 

Mobil bağlantı veya pil kullanımı gerektirmez. Güvenlik Anahtarı, veri bağlantısı olmadan çalışır ve anahtarınızı bir anahtarlıkta veya cüzdanınızda istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Birincil doğrulama yönteminiz olarak telefon veya Güvenlik Anahtarı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Güvenlik Anahtar(lar)ınızı kurun

İnternetten kolaylıkla bir Güvenlik Anahtarı satın alabilirsiniz. Sadece “FIDO Universal 2nd Factor (U2F)” adıyla bilinen açık standart ile uyumlu çalışan bir cihaz seçtiğinizden emin olun. Güvenlik Anahtarı’nızı kullanmadan önce, anahtarınızı herhangi bir bilgisayar ile kullanabilmeniz için Google Hesabı’nıza kaydetmeniz gerekir.
Hesabınızın 2 adımlı doğrulama bölümünde, Güvenlik Anahtarı ekle’ye gidin.
Giriş yapmak için, istem gönderildiğinde anahtara dokunun veya yerleştirin. Telefondan aldığınız kodları yeniden yazmanız gerekmez.
Anahtarınızı kaybetme olasılığına karşı, hesabınıza birden çok Güvenlik Anahtarı kaydetmek iyi bir fikir olabilir.

Yedek bir güvenlik yöntemi seçin

Birincil doğrulama yöntemi olarak hangisini kullanırsanız kullanın, telefonunuz veya Güvenlik Anahtarı’nız yanınızda olmasa bile oturum açabilmek için en az bir yedek seçenek kurmanız gerekir. Hangi yedek güvenlik yöntemini seçerseniz seçin, hesabınızın hem güvenli hem de her zaman ulaşılabilir olduğunu bilerek rahat hissedersiniz.

Ayrıntılı bilgi için, 2 Adımlı Doğrulama sayfasını ziyaret edin.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment