Yeni Üst Düzey Etki Alanlarının (nTLD’ler) SEO’ya Faydaları?

Google‘dan John Mueller, anahtar kelime tabanlı “New Top Level Domains” (nTLD’ler) alan adlarının arama motoru optimizasyonunda avantajı olup olmadığını yanıtlıyor. Bilindiği üzere Yeni üst düzey alan adlarında iş ile alakalı sektör adı veya şehir adları geçiyor ( .istanbul .tool veya .shopping …)

Yeni Üst Düzey Etki Alanları (nTLD’ler)

 

Genel bir üst düzey etki alanı .com, .net ve .org gibi uzantılardır.

Ülke Kodu üst düzey Etki Alanı (ccTLD) adı verilen ülkelerle ilişkili başka tür bir etki alan adlarıda vardır. CcTLD’lere örnek olarak .uk ve .ru . it. .de uzantılarını verebiliriz.

Sponsorlu üst düzey alanlar olarak bilinen başka tür alan adları da vardır. Sponsorlu üst düzey alan adlarının örnekleri, .edu ve .mil gibi uzantılardır.

John Mueller’in yanıtladığı soru, yeni üst düzey etki alanları (nTLD’ler) olarak adlandırılan yeni bir tür etki alanıyla ilgiliydi. Bir nTLD, genellikle bir anahtar kelimeden oluşan genel bir üst düzey etki alanıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi, tipik nTLD örnekleri .tool ve .shopping’in yanı sıra .job, .dentist ve .marketing gibi uzantılardır.

NTLD Anahtar Kelime Alanlarının SEO Faydaları Hakkında Soru

Soru, Google’ın nTLD’leri nasıl endekslediğini ve herhangi bir fayda olup olmadığını anlamaya çalıştı.

Google’dan Mueller soruyu yanıtladı ve olası SEO faydalarını içerecek şekilde yanıtını genişletti.

Soru şu şekilde:

“Google’ın .club veya .tools gibi yeni uzantılarla siteleri nasıl dizine eklediğini öğrenmek istiyorum.

Bunların yerine .com alanlarını endekslemek için herhangi bir tercih var mı? “

Genel Üst Düzey Etki Alanları Eşit Olarak Değerlendirilir

Google’dan John Mueller şu cevabı verdi:

Genel Üst Düzey Etki Alanları Eşit Olarak Değerlendirilir. Bu nedenle, tüm Yeni Üst Düzey Etki Alanlarını diğer genel üst düzey etki alanları gibi ele alıyoruz. Dolayısıyla, üst düzey etki alanında anahtar kelimelere sahip olmanın hiçbir ek değeri yoktur. Üst düzey etki alanında şehir adlarına veya ülke adlarına sahip olmanın ek bir değeri yoktur.

Bunların hepsine, esasen leica.com gibi diğer genel üst düzey alan adları gibi davranıyoruz.

Bu açıdan bakıldığında, siteniz için uzun vadede saklamak istediğiniz bir alan adı bulursanız ve bu bir Yeni üst düzey Alan adı bulursanız, kesinlikle bunun için gidin. Bence bu gayet iyi. “

Yeni Üst Düzey Etki Alanları İçin SEO “Bonusu” Yok

Google’ın Mueller daha sonra nTLD ile eşleşen bir anahtar kelime için SEO faydası olmadığını ekledi.

Mueller açıkladı:

Yeni Üst Düzey Etki Alanları için SEO bonusu yok ancak, özellikle iyi eşleşen üst düzey bir alan adını kullanmanın hiçbir avantajı olmadığını da unutmayın. SEO açısından bakıldığında, bunları diğer genel üst düzey alanlardan daha iyi bir şey olarak ele alacağımızdan değil. “

Google Üst Düzey Alan Adlarına Nasıl Davranır?

Google’ın, genel üst düzey etki alanlarını ülke kodu üst düzey etki alanından (.uk, .ru, vb.) Farklı şekilde işleme geçmişi vardır.

Google, ülke kodu etki alanını kullanan bir web sayfasının arama sonucunu yerelleştirmek için Google’ın bir web sayfasını hangi ülkede göstermesi gerektiğinin bir sinyali olarak birçok ülke kodu düzeyindeki etki alanını (ccTLD’ler) kullanır.

Bu nedenle, genel olarak ABD’deki insanlar .uk alan adından gelen sonuçları göremeyebilir ve bu nedenle İrlanda’daki arama sonuçları .ie alan adını tercih edebilir.

Uluslararası hale getirmeyle ilgili bir Google destek sayfasına göre :

“Sitenizin ülke kodlu bir üst düzey etki alanı varsa (.ie veya .fr gibi), zaten bir coğrafi bölgeyle (bu örnekte, İrlanda veya Fransa) ilişkilendirilmiştir.

Ülke kodlu bir alan kullanırsanız, coğrafi bir konum belirleyemezsiniz. Uluslararası Hedefleme raporunda bir hedef ülke belirtebilirsiniz. “

Google’ın birçok ccTLD’yi bir coğrafi yerelleştirme sıralama sinyali olarak ele aldığını anlamak, SEO’ların Google’ın diğer alan türlerini tercih edip etmediğini merak etmelerine neden olmuş olabilir.

Örneğin, SEO topluluğu uzun zamandır .edu alan adlarının özel bir sıralama gücüne sahip olduğuna inanıyordu ve bu nedenle .edu web sitelerinden gelen bağlantılar, .com gibi yaygın genel üst düzey alanlardan gelen bağlantılardan daha yüksek ödüllendirildi.

Yine de Google çalışanları, Google’ın .edu sitelerini diğer genel üst düzey alan adlarından farklı şekilde ele almadığında uzun süredir ısrar ediyorlar. .Edu alanları sponsorlu bir üst düzey etki alanı olmasına rağmen, John Mueller’in cevabı, bir üst düzey etki alanı türü için herhangi bir endeksleme veya sıralama tercihi göstermeme hakkındaki önceki ifadelerle uyumlu olarak görülebilir (belgelenmiş ülke kodu üst düzey etki alanları hariç)

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>