Yeni Search Console Satıcı Listeleri Raporu: Ürün Snippet’leri

Yeni Search Console Satıcı Listeleri Raporu: Ürün Snippet’leri

ProductGoogle, yapılandırılmış verilerin kullanımı yoluyla Google Arama’da gelişmiş ürün deneyimleri için genişletilmiş uygunluğu duyurdu. Bu gelişmiş ürün deneyimleri daha önce yalnızca Merchant Center kullanıcılarına açıktı. Ayrıca belgelerimizi güncelleyerek ve Search Console’da raporlayarak bu deneyimlere yönelik gereksinimleri anlamayı kolaylaştırıyoruz.

Doğrudan ürün satan web siteleri için genişletilmiş uygunluk

Google, bir süredir alışveriş yapanlara arama sonuçlarında zengin ürün deneyimleri sağlıyor. Bu deneyimleri web sitesi sahipleri için daha erişilebilir hale getirmek için Google, yapılandırılmış verileri uygulayan web sitelerinin uygunluğunu genişletti. Web sitesi sahipleri için iki geniş deneyim kategorisi vardır:

 • Alışveriş yapanların siteden ürün satın almalarına olanak tanıyan web sayfaları için satıcı listeleme deneyimleri .
 • Ürün bilgilerini içeren daha geniş bir web sayfası grubu için ürün snippet’leri (ürün satan, ürün incelemeleri yayınlayan ve/veya diğer sitelerden bilgi toplayan sayfalar dahil).

Başlangıçta, Google arama sonuçlarındaki ürün snippet’leri öncelikle schema.org Productyapılandırılmış verileri tarafından destekleniyordu ve satıcı listeleme deneyimleri, öncelikle bir Google Merchant Center özet akışı aracılığıyla sağlanan ürün ayrıntılarıyla destekleniyordu . Artık satıcılar, Google Merchant Center hesabı olmayan web sayfalarında ürün verileri sağlayarak satıcı listeleme deneyimleri için uygun olabilir. Bu iyileştirilmiş uygunluk, kısmen, giysi bedenleri ve enerji verimliliği derecelendirmeleri gibi alanlar için schema.org’da ürünle ilgili özellikler ve türlere yapılan son uzantılarla mümkün olmuştur.

Arama’da sunulan gelişmiş ürün deneyimleri

Yapılandırılmış verileri ekledikten sonra aşağıdaki deneyimler için uygun olabilirsiniz.

Arama sonuçlarında örnek bir ürün snippet'i
Şekil 2. Arama sonuçlarında örnek bir ürün snippet’iGoogle, küresel olarak web sitelerinden Ürün yapılandırılmış verilerini toplarken, alışveriş deneyimleri sınırlı sayıda ülkede sunulabilir.

Site sahipleri için yeni Search Console raporlarıyla tanışın

Yeni raporların bağlantılarını gösteren Search Console gezinme kenar çubuğu

Web sitelerinin bu deneyimlerden yararlanmasına yardımcı olmak için, Ürün yapılandırılmış veriler için mevcut Search Console raporunun yerini iki rapor almıştır: yeni bir Satıcı listeleri raporu ve bir Ürün snippet’leri raporu (eski Ürün raporunu kapsar). Bu raporlar, Search Console gezinme çubuğunda yeni bir Alışveriş bölümü altında gruplandırılmıştır.

Raporlar, sitenizde uygulanan işaretleme için hataları, uyarıları ve geçerli sayfaları görmenizi sağlar. Raporlamadaki değişiklikler Zengin Sonuç Testi aracına da yansıtılmıştır .

Yeni Satıcı girişleri raporu

 • Arama sonuçlarında ücretsiz listeleme deneyimleri için yapılandırılmış veri sorunlarını tanımlar .
 • Ürün satan sayfalarla alakalı.
 • Ürün Giyim boyutları ve enerji verimliliği derecelendirmeleri gibi gelişmiş durumlar için artık desteklenen tür tarafından kullanılan daha geniş schema.org yapılandırılmış veri özellikleri ve türlerini kapsar .

Ürün snippet’leri raporu

 • Arama sonuçlarında ürün snippet’leri için yapılandırılmış veri sorunlarını tanımlar.
 • Ürün inceleme bilgilerini paylaşan veya birden çok siteden ürün verilerini toplayan sayfalarla alakalı. Ürün satan sayfaların ürün incelemeleri de içerebileceğini unutmayın.
 • Önceki Ürün yapılandırılmış veri raporunu, satıcı listeleme doğrulamalarının özel bir rapora ayrılmasıyla ilgili düzenlemelerle değiştirir. Önceki doğrulama hatalarının geçmişi bu raporda tutulur.

Ürün sonuçları gösterimleri artık Ürün snippet’leri raporunda gösterilmemektedir. Performans raporunda ürün sonuçlarına ilişkin gösterimleri yine de görüntüleyebilirsiniz.

Hangi raporu kullanmalıyım?

Çevrimiçi mağazası olan bir tüccarsanız, şunları yapmalısınız:

 • Ürün satan sayfalarınız için satıcı listeleri raporunu kontrol edin.
 • Ürün satmayan sayfalarda ürün incelemeleri yayınlıyorsanız, Ürün snippet’leri raporunu da kontrol edin.

Ürünleri çevrimiçi satmıyor ancak yine de Ürün yapılandırılmış verileri içeren sayfalar yayınlıyorsanız:

 • Ürün snippet’leri raporunu kontrol edin.

Ürün yapılandırılmış verileri hakkında daha fazla bilgi edinin

 Daha fazla bilgi edinmek için yapılandırılmış verilerle ilgili güncellenmiş belgelerimize bakın . Sorularınız varsa, lütfen Google Arama Merkezi forumuna ulaşın .

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.