Google Ads : Web sitenizin ziyaretçilerini ve uygulama kullanıcılarınızı içeren kitle segmentlerini paylaşın

Google Ads : Web sitenizin ziyaretçilerini ve uygulama kullanıcılarınızı içeren kitle segmentlerini paylaşın

Google Ads kitle özelliklerine gelen 3 değişiklik

Reklamverenler, kampanyalar arasında kitleyi yeniden kullanabilecekler. Google ayrıca bazı terimleri yeniden tanımlıyor ve raporlamayı yeniden düzenliyor.

Google Ads, reklamverenlere hedef kitle hedefleme ve raporlama özelliklerinde yapılan bazı değişiklikleri hatırlatıyor. Reklamverenlerle e-posta yoluyla paylaşılan bu değişiklikler oldukça küçüktür ve bazıları hesaplara uygulanmaya başlamıştır. 

Kitleleri yeniden kullanın. Reklamverenler, kitleleri kampanyalar arasında yeniden kullanabilecekler. Bir kampanyada kullanmak üzere bir hedef kitle oluşturduğunuzda, Google Ads bunu kaydeder, böylece gelecekteki bir kampanyada tekrar kullanabilirsiniz.

Bu özellik artık Performance Max’te bir kitle sinyali olarak kullanılabilir ve yakında Discovery, Video Action ve Uygulama kampanyalarında da sunulacaktır. Google’ın reklam ürünleri irtibat sorumlusu Ginny Marvin’den  bir tweet’e göre, kitleleri yeniden kullanma yeteneği önümüzdeki aylarda daha fazla kampanya türünü kapsayacak şekilde genişleyecek .

Yeni şartlar. Google Ads, kitle raporunuzdaki ve Google Ads genelindeki bazı önemli terimleri yeniden adlandırıyor. Bunu zaten bazı hesaplarda görmüş olabilirsiniz. Google bunu Eylül 2021’de bu yardım belgeleri aracılığıyla açıklamıştı.

Örneğin, Kitle türleri (ör. benzer, özel, pazar içi, yakın ilgi alanı) artık kitle segmentleri ve Yeniden Pazarlama artık Sizin verileriniz . İşte isim değişikliklerinin tam listesi:

google-ads-new-terms

Yeni kitle raporlaması. Google, kitle raporlamasını yeni bir Kitleler sekmesinde birleştiriyor. Sol taraftaki gezinme menüsünde yer alan demografik bilgiler, kitle segmentleri ve hariç tutulanlar hakkında raporlar bulacaksınız. Google, bunun aynı raporlama özelliklerinin “basitleştirilmiş bir görünümü” olduğunu söyledi. Bu, bazı hesaplarda zaten görmüş olabileceğiniz başka bir değişikliktir.

Neden umursayalım. Her kampanyada kitleleri manuel olarak yeniden oluşturmak yerine, yeniden kullanılabilir yeni kitleler, reklamverenlerin kampanyalar genelinde hedeflemeyi tutarlı tutarken zamandan tasarruf etmesine olanak tanır. Deneyim, özel segmentlerin şu anda nasıl davrandığına benzer olmalıdır; burada bir kitle oluşturulduktan sonra, her kampanyadaki türleri manuel olarak kontrol etmek yerine herhangi bir kampanyaya uygulanabilir. Kitle segmentlerinde yapılan değişiklikler daha sonra kitle segmentini hedefleyen tüm kampanyalara dağıtılacaktır. 

Yeniden pazarlama listesi paylaşımını ayarlama

Kitlelerinizin kapsamlı ve birleştirilmiş bir görünümünü sağlamak ve kitle yönetimi ile optimizasyonu daha basit hale getirmek için Google Ads’de aşağıdaki iyileştirmeleri göreceksiniz:

Google reklam yönetici hesapları, verilerinizden oluşturulan segmentleri (web sitesi ziyaretçileriniz ve uygulama kullanıcıları dahil) ve birleştirilmiş segmentleri Google Ads hesaplarının veya alt yönetici hesaplarının (diğer yönetici hesaplarının) bazıları veya tümü ile paylaşabilir. Bu makale, yönetici hesaplarınızı ve diğer Google Ads hesaplarınızı kullanarak veri segmentlerinizi nasıl paylaşabileceğinizi açıklamaktadır.

Yeniden pazarlama listesi paylaşım kurulumu

Google Ads’de yeniden pazarlama listelerini yönetici hesapları ile bağlantılı alt hesapları arasında sürekli olarak paylaşabilirsiniz.

Bir yönetici hesabı oluşturup farklı Google Ads hesaplarına bağlayın ve kitle listelerini paylaşın.

Sürekli paylaşım, yeni eklenen listeleri doğrudan yönetici hesabınızdan otomatik olarak paylaşmanıza olanak tanır.
Yönetici hesabına bağlanan yeni hesaplar bu listelere ulaşabilir.
Yönetici hesabınıza gidip Ayarların ardından da Yönetici Hesabı Ayarlarını tıklayın.

Sürekli kitle paylaşımını ayarlamak için açılır menüyü tıklayın.

Bu yöneticiyi tüm alt hesaplar için kitle yöneticisi olarak ekle’nin yanındaki onay kutusunu işaretleyin.Bu işlemle, yönetici hesaplarınızdaki tüm listeler alt hesaplarla paylaşılır.

Belirli alt hesaplardaki tüm kitlelere eriş ve bu kitleleri paylaş’ın yanındaki kutuyu işaretleyerek hangi alt hesapların yönetici hesaplarınız ve diğer bağlı alt hesaplarla liste paylaşacağını seçebilirsiniz. Kalem simgesini tıklayarak Hesap menüsünü açıp, yönetici hesabıyla liste paylaşacak alt hesapları seçebilirsiniz. Tamam’ı, ardından Kaydet’i seçin.

Ayrı hesaplarda liste paylaşımını etkinleştirmek için hesaplara tek tek gidip yönetici hesabını hesap sahibi olarak ayarlayın.

Bu işlemi yapmak için her hesaba ayrı ayrı girip Ayarlar’ı tıklayarak Hesap altında Erişim ve Güvenlik’i seçin.

Yöneticiler sekmesine tıklayın, yönetici hesabını sahip yapmak için Sahip sütununda Evet’i seçin.

Yeni listelerin bağlı hesaplarda ve paylaşılan listelerin yönetici hesaplarında görünmesinin dört saati bulabileceğini unutmayın.

Daha fazla bilgi için Google Ads Yardım Merkezi’ne göz atabilirsiniz.


Başlamadan önce

Yönetici hesaplarının, oluşturulan ve bir müşteri hesabının sahip olduğu veri segmentlerini paylaşmak için bireysel müşteri hesaplarından (Google Ads hesapları) izin alması gerektiğini bilmek önemlidir (aşağıdaki talimatlarda ayrıntılı olarak açıklanmıştır). Yönetici hesabına yönetici erişiminiz varsa, tüm süreçten geçebilirsiniz.

Önemli : Hesaplar arasında veri segmentleri ve birleştirilmiş segmentler paylaşırken, gizli veya özel verileri paylaşıyor olabileceğinizi unutmayın. Veri segmentlerini diğer hesaplarla yalnızca, bu hesapların sahibi olan hesaplardan izin aldıysanız ve bu tür paylaşımlar bu hesaplarla yaptığınız herhangi bir sözleşmeyi ihlal etmiyorsa paylaşmalısınız. Arama Ağı reklamlarındaki veri segmentleriyle ilgili ek gereksinimler ve ayrıntılar için kişiselleştirilmiş reklamlarda veri kullanımına ilişkin politikaya bakın .

Yönetici hesabınızdan segment paylaşımını yönetin

Yönetici hesabı, bağlı alt hesaplar için sahip hesabı olarak kullanıldığında, bu sahip olunan alt hesaplar için tüm veri segmenti paylaşımını yönetici hesabından yönetebilirsiniz.

Sürekli kitle segmenti paylaşımı

Yönetici hesabınızda sürekli kitle paylaşımını ayarlamak için şu adımları izleyin:

 1. Yönetici hesabınızda oturum açın .
 2. Sol gezinme menüsünde Ayarlar’ı ve ardından Yönetici hesabı ayarları ‘nı tıklayın .
 3. “Sürekli kitle paylaşımı” için bir seçim menüsü göreceksiniz. Aşağı oka tıklayın Aşağı ok.
 4. “Bu yöneticiyi tüm alt hesaplar için hedef kitle yöneticisi olarak ekle”nin yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu, yönetici hesabınızla paylaşılan veya yönetici hesabınız tarafından sahip olunan tüm segmentlerin alt hesaplarıyla paylaşılmasını sağlar.
 5. Kaydet’i tıklayın .
 6. (İsteğe bağlı) Hangi belirli alt hesapların yönetici hesabınız ve bağlı alt hesaplarıyla listeleri paylaşacağını seçmek için “Belirli alt hesaplardan tüm kitlelere erişin ve paylaşın”ın yanındaki kutuyu işaretleyin.Not : Yalnızca yönetici hesabının sahibi olduğu müşteri hesaplarından kitleleri görüntüleyebilirsiniz .
  1. DüzenlemekHesap menüsünü açmak için kalem simgesine tıklayın .
  2. Listeleri yönetici hesabınızla paylaşması gereken tüm belirli alt hesapların yanındaki kutuyu işaretleyin.
  3. Bitti’yi tıklayın .
  4. Kaydet’i tıklayın .
Not : Paylaşılan segmentlerin yönetici hesaplarında görünmesi 4 saate kadar ve bu yeni yönetici hesabı segmentlerinin bağlantılı alt hesaplarda görünmesi 4 saate kadar sürer.

Ortak senaryolar

 • Bir yönetici hesabı, bir müşteri hesabıyla etiketleri ve segmentleri paylaşırsa, müşteri hesabı, yönetici hesabının oluşturduğu tüm segmentlere (gelecekteki segmentler dahil) erişebilir.
 • Bir müşteri hesabının bir yönetici hesabıyla paylaşılan segmentleri varsa, yönetici hesabı bu segmentleri diğer müşteri hesaplarıyla paylaşabilir.
 • Bir global site etiketi doğru şekilde uygulanmazsa, etiket, web sitesi ziyaretçilerini veri segmentlerinize eklemez. Bu, reklamların gösterilmesini sınırlayabilir veya durdurabilir. Bu segmentleri kullanan tüm müşteri hesapları etkilenecektir. Etiketleme uygulamanızdaki sorunları nasıl gidereceğinizi öğrenin
 • Bir müşteri hesabı segment paylaşımını kapatırsa, paylaşılan segmentleri kullanan diğer müşteri hesaplarındaki kampanya veya reklam gruplarının yayını durdurulacak ve Kitle yöneticinizde artık görünmeyecektir.
 • Bir müşteri hesabının “Yeniden pazarlama hesabı”, bir yönetici hesabından başka bir yönetici hesabına değiştirilirse, müşteri hesabının artık yönetici hesabı etiketine veya onunla ilişkili segmentlere erişimi olmayacaktır. Bu hesaplarda bu segmentleri kullanan tüm reklam grupları veya kampanyaların yayını önceki paragrafta açıklandığı gibi durdurulacaktır.
 • Bir yönetici, bir müşteri hesabını segment paylaşımından kaldırırsa müşteri hesabı, yönetici hesabının etiketine ve segmentlerine erişimi kaybeder. Müşteri hesabı kendi segmentlerini paylaşıyorsa, bu değişiklik, bu segmentleri hedefleyen diğer hesaplardaki reklam gruplarını ve kampanyaları etkiler.

Aklınızda Tutacaklarınız

 • Bir yönetici hesabına ait olan veya bir yönetici hesabıyla paylaşılan veri segmentleri, aynı “Yeniden pazarlama hesabı” altında “Bu yönetici” olarak ayarlanmış tüm müşteri hesapları için paylaşılacak ve bunlara erişilebilecektir.
 • Yalnızca paylaşılan bir segmentin sahibi onu düzenleyebilir.
 • Paylaşılan bir segmentte yapılan tüm değişiklikler hesaplar arasında uygulanacaktır.
 • Video verisi segmentlerinin, Floodlight tabanlı segmentlerin veya lisanslı segmentlerin paylaşımı şu anda desteklenmemektedir.
 • Google, Google Analytics segmentlerini paylaşmak için kurulum sırasında segmentin bağlı olduğu Google Ads hesabını dikkate alır. Google Analytics’in durumunu Kitle Yöneticisi’nin “Kitle kaynakları” sekmesinde görebilirsiniz.
  • Not : segmentler yalnızca başka bir Google Ads hedef hesabıyla paylaşılabilir, bu nedenle bunları Google Ads’den Google Analytics’e aktarırken paylaşmak istiyorsanız yönetici hesabını hedef hesap olarak ayarlayın.
 • Dinamik yeniden pazarlama dinamik özellikleri (özel parametreler) için veri segmenti paylaşımı otomatik olarak gerçekleşir.
 • Segment sahipleri, “Paylaşılan kitaplık”ta “Kitleler”e giderek hangi hesapların segmentlerine erişimi olduğunu görebilir.
blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.