Video Modu Artık Yalnızca Videonun Ana İçerik Olduğu Sayfaları Gösterecek

Video Modu Artık Yalnızca Videonun Ana İçerik Olduğu Sayfaları Gösterecek

Google, bu yılın başlarında, video bir sayfanın ana içeriği olduğunda ana Google Arama sonuçları sayfasındaki sonuçların yanında yalnızca video küçük resimlerinin gösterilmesine yönelik bir değişiklik yaptı. Bugün, kullanıcıları aradıkları video içeriğine daha kolay ulaşmalarını sağlamak için (videoyu bulmak için bir sayfayı taramak zorunda kalmamak için) bu değişikliği, video modundaki arama sonuçlarına genişletildiği duyuruldu. Bu değişiklik bugünden itibaren yayınlanmaya başlayacak ve tamamlanması bir hafta kadar sürebilir bilgisi geldi.

video-mode-on-google

 

Bu güncellemeyle birlikte, video modunda bir sonuca tıklandığında kullanıcılar yalnızca videonun ana içerik olduğu bir sayfaya yönlendirilecek.

İşte videonun sayfanın ana içeriği olduğu bir sayfa örneği: video katlamanın üstünde, göze çarpıyor ve sayfanın ana amacı bu videoyu izlemek.

dedicated-video-page

 

Aşağıda, videonun sayfanın ana odağı değil de metin içeriğini tamamlayıcı nitelikte olduğu bazı sayfa türlerine örnekler verilmiştir:

video-mode-on-google

Videonun sayfanın birincil içeriğinden ziyade metni tamamlayıcı nitelikte olduğu bir blog yazısı
Tamamlayıcı bir video içeren bir ürün ayrıntıları sayfası
Eşit öneme sahip birden fazla videoyu listeleyen bir video kategorisi sayfası

Güncelleme yayınlandıkça, bu değişikliğin etkisini Search Console video dizinleme raporunuzda göreceksiniz. Sayfanın ana içeriği olmayan videolar Search Console’da “Dizine eklenen video yok” olarak görünecek. Ayrıca, bu videoların neden dizine eklenmediğini açıklamak için rapora yeni bir neden ekleniyor: “Video sayfanın ana içeriği değil“, bu da aşağıdaki sorunları değiştirerek raporu basitleştiriyor:

Geçersiz video URL’si
Desteklenmeyen video formatı
Bilinmeyen video formatı
Satır içi veri URL’leri video URL’leri için kullanılamaz
Görüntü alanının dışındaki video
Video çok küçük
Video çok uzun

Bu videolar artık video modunda gösterilmeyeceğinden, dizine eklenmiş videoların bulunduğu sayfa sayısında bir düşüş görmeyi bekleyebilirsiniz. Bu azalma, Search Console’daki performans raporunda, video dizinleme raporunda ve video zengin sonuçlar raporunda video gösterimlerinin sayısında da görünecektir.

Video indeksleme en iyi uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için video en iyi uygulamaları kılavuzuna göz atın. Sorularınız için, benzer düşünen uzmanlarla bir tartışmaya katılabileceğiniz Search Central yardım topluluğumuza göndermekten çekinmeyin.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.