SharedArrayBuffer Nesne Mesajı Hakkında Açıklamalar

SharedArrayBuffer Nesne Mesajı Hakkında Açıklamalar

Bazılarınız Google Search Console’dan “Yeni gereksinimler” konulu bir e-posta almış olabilir. SharedArrayBuffers. Mesajın kafa karıştırıcı olduğuna dair geri bildirim aldık ve sonraki adımların uygun olduğuna karar verebilmeniz için sorunla ilgili biraz daha bilgi vermek istedik.

Ayrıca , çapraz kaynak izolasyonunun etkinleştirilmesine ilişkin kılavuzu ek ayrıntılar içerecek şekilde güncelledik .

 

Mesajı neden aldım?

Mesajı, web sitenizdeki JavaScript’in SharedArrayBuffermesaj anında nesneyi kullandığını tespit ettiğimiz için aldınız . Kullanım, web sitenizde bulunan çerçeveler, kitaplıklar veya diğer üçüncü taraf içeriğinden kaynaklanıyor olabilir.

SharedArrayBuffer Nedir?

SharedArrayBufferbir web sitesindeki iş parçacıkları arasında bir bellek alanını paylaşmak için bir JavaScript nesnesidir. Spectre adlı güvenlik açığı bulunmadan önce web siteleri tarafından kullanıldı . Ancak Spectre, CPU düzeyinde bir güvenlik açığı olduğundan ve öngörülebilir gelecekte düzeltilmesi olası olmadığından, tarayıcılar SharedArrayBuffernesneyi devre dışı bırakmaya karar verdi .

Chrome , geçici bir çözüm olarak Site İzolasyonu ile masaüstünde yeniden etkinleştirirken, nesneyi güvenli bir şekilde etkinleştirmenin bir yolu olarak çapraz kaynak izolasyonu standartlaştırıldı SharedArrayBuffer. Mayıs 2021’in sonlarında piyasaya sürülmesi planlanan 91 sürümünden başlayarak Chrome, SharedArrayBuffernesneyi çapraz kaynak izolasyonunun arkasına yerleştirecek. Firefox, SharedArrayBuffernesneyi çapraz kaynaklı izole bir ortamda ve sürüm 76’da etkinleştirdi. Diğer tarayıcıların da yakında izleyeceğini umuyoruz.

“SharedArrayBuffer” Sitenizde nesne kullanımını bulma

İki seçeneğiniz var:

  1. Chrome DevTools’ukullanın ve önemli sayfaları inceleyin.
  2. (Gelişmiş) Kullanımdan kaldırma raporlarını bir raporlama uç noktasına göndermek için Raporlama API’sinikullanın .

Web sitenizin neresinde SharedArrayBufferkullanıldığını belirleme bölümünde yukarıdaki yaklaşımları nasıl uygulayacağınızı öğrenin .

Sonraki adımlar

Sonraki adımlar için şunları öneriyoruz:

  1. SharedArrayBufferWeb sitenizde nesnenin nerede kullanıldığını belirleyin .
  2. Kullanımın gerekli olup olmadığına karar verin.
  3. İşlevi kaldırarak veya çapraz kaynak izolasyonunu etkinleştirereksorunu düzeltin .

SharedArrayBufferNesne hakkında bir şey duymadıysanız ve bununla ilgili bir Search Console mesajı aldıysanız, büyük olasılıkla web sitenizdeki üçüncü taraf bir kaynak onu kullanıyor. Hangi sayfaların etkilendiğini ve kaynağın sahibinin kim olduğunu belirledikten sonra, kaynak sağlayıcısına ulaşın ve sorunu düzeltmesini isteyin.

Chrome 91 piyasaya sürüldükten sonra, SharedArrayBufferçapraz kaynak izolasyonu olmayan nesne artık işlevsel olmayacaktır. Uygulamada bu, sitenizdeki Chrome kullanıcılarının, SharedArrayBuffernesnenin desteklenmediği diğer durumlara benzer şekilde düşük performans yaşayabileceği anlamına gelir .

Mesajı almamış olsanız bile bu açıklamanın yararlı olduğunu umuyoruz. Herhangi bir sorunuz varsa , diğer uzmanlardan fikir almak için Arama Merkezi yardım topluluğunda yayınlamanızı öneririz .

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment